Jak rozwija się mózg który czyta – czytanie książek

Od kilkunastu lat obserwuje się na świecie trend zmniejszonej aktywności czytelniczej

Nawet w Polsce około 10% osób uważa, że czytają więcej niż 3 pozycje rocznie. Są to niestety głównie podręczniki, pomijając te szkolne. Tendencja jest bardzo niepokojąca. Czytanie książek to trening dla naszego ciała. Im więcej trenujemy w jakiejś dyscyplinie, tym jesteśmy bardziej sprawni. Czytanie książek wpływa bardzo podobnie na nasze wartości intelektualne. Przede wszystkim  wzbogacamy swoje słownictwo oraz możliwość skupienia się. Dodatkowo wzbogacamy również możliwość operowania językiem logicznym. To są właśnie takie pewne umiejętności o charakterze psychologicznym.

Dzięki czytaniu rozwijamy swoją empatię i wyobraźnię

Poza wymienionymi wyżej cechami, czy też jak można to nazwać właściwościami psychicznymi, które uzyskujemy podczas czytania również zmienia się nasz substrat neuronalny. Czyli jest to podłoże neuronalne podczas czytania. Czytanie jest czymś w rodzaju wchodzenia w rolę bohatera książki. Przez to zachodzi nasza identyfikacja z główną postacią książki. Dostarczamy do swojego mózgu bardzo wiele informacji i nasza wyobraźnia pracuje.

Co to znaczy, że wyobraźnia pracuje?

W naszej sieci neuronalnej powstają nowe połączenia, które będą się rozwijały intensywniej im więcej będziemy czytali. Mniej więcej po przeczytaniu jednej książki około 100 stronicowej zachodzą pewne zmiany w naszym mózgu. Zmiany te dotyczą głównie połączeń sieci neuronalnej. Możemy te zmiany nazwać kontaktami międzyneuronalnymi, czyli synapsami. Podczas czytania, gdy wyobrażamy sobie wiele przeżyć bohatera rozwija się liczba właśnie tych synaps. Faktycznie, można to zmierzyć. Im więcej czytamy, tym ta liczba synaps się powiększa. Jest to bardzo ważna wiedza. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że nasz mózg potrzebuje czytania. Potrzebuje tego, aby rozwijać się prawidłowo i pozostać w dobrej kondycji. Nasz mózg to około 100 miliardów komórek, które również potrzebują pewnego treningu. Każda komórka może posiadać mniej więcej od 200 do 200 tysięcy połączeń synaptycznych. Im więcej czytamy, tych połączeń może być więcej.

Podczas czytania wielu książek te zmiany w mózgu się utrwalają

Innymi słowy, podczas czytania zyskujemy bardzo wiele połączeń synaptycznych. Taki proces pozyskiwania i utrwalania się nowych połączeń synaptycznych trwa. Trwa kilkanaście godzin, kilkanaście dni lub trwa latami i jest zależny od każdej przeczytanej książki. Czyli jednym słowem mówiąc, żeby utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji potrzebujemy pewniej stymulacji. Taką stymulację uzyskujemy właśnie poprzez czytanie różnego rodzaju książek. Powinniśmy czytać stale, ponieważ pogłębiamy wtedy swoje możliwości intelektualne. Wzbogacamy również swój substrat neuronalny o nowe połączenia w sieci neuronalnej.

Jeżeli nie czytamy sytuacja staje się diametralnie różna

Tracimy masę naszych połączeń synaptycznych. Nasze słownictwo staje się zubożałe, a nasze zdolności komunikowania się są po prostu mniejsze. Nasz słownik językowy jest bardziej ubogi. Czyli w zasadzie, czytajmy jak najwięcej. Czytanie to szansa na długie życie ze zdrowym mózgiem. Jest to również zabezpieczenie się przed różnymi chorobami jak na przykład choroba Alzheimera, albo inne choroby demencyjne.

Nasz mózg będzie się bronił tym dłużej i tym lepiej im bardziej będzie poddany bodźcom zewnętrznym, jakim jest na przykład właśnie czytanie. Czytanie jest po prostu szansą dla naszej ludzkości.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
1 2 3 z Gąską
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
1
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Jeśli magia działa
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Tom 2. Jeśli duch istnieje

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź