prezent świąteczny dla chłopaka

Jak sprawić żeby dzieci polubiły czytanie? – czytaj dziecku

Jako rodzice stoi przed nami bardzo ciężkie zadanie. Co mamy zrobić, w tej erze gdzie dominuje elektronika i komputery? Gadżety i aplikacje, które na pewno są o wiele ciekawsze niż książka, ponieważ dają dziecku natychmiastową nagrodę w postaci rozrywki lub przejścia kolejnego poziomu. Co my jako rodzice mamy zrobić, żeby nasze dzieci zaczęły czytać? A ponadto, żeby miały z tego przyjemność i zaszczepić w nich ziarno małego czytelnika…

Pierwszą z takich rzeczy jest wzorzec

O co tak naprawdę chodzi z tym wzorcem – czytaj dziecku? Wyobraźcie sobie, że jeżeli już od samego początku rodzice są zapracowani. Zabiegani i zajęci codziennymi sprawami życia oraz zajmują się zawodowo mnóstwem rzeczy. Rozwijają się w tych zawodach, ale niestety nie mają czasu na czytanie bo po prostu dzień jest dla nich za krótki. Najzwyczajniej w świecie nie ma już kiedy tego robić, to możemy założyć jedną rzecz. Mianowicie taką, że dziecko też nie będzie miało czasu na czytanie. Przynajmniej nie będzie się do tego czytania garnęło. Dlaczego? Dlatego, że tutaj obowiązuje pewien wzorzec zachowania. Znaczy to, że motywowanie dziecka słowami typu: „Więcej czytaj, będziesz mądrzejszy” albo „Czytaj bo nie dasz sobie rady w szkole” po prostu nie zadziała.

Co jest sednem tego aby dziecko zainteresowało się czytaniem?

Wzorzec jaki daje mu rodzic. Dziecko będzie wzorować się na tym co robisz i jak układasz sobie dzień. Ponadto dziecko będzie się wzorowało na tym rodzicu, z którym się bardziej utożsamia. Znaczy to, że jeżeli Twój mąż, partner lub ojciec ma warsztat samochodowy, a dziecko to wie i bazuje na męskim wzorcu, to będzie wolało naprawiać auta niż po prostu czytać. Stanie się tak, nawet jeżeli mama dziecka będzie naprawdę lubić książki, ale nie jest tą osobą, z którym utożsamia się dziecko. Występuje wtedy trochę problematyczna sytuacja. Nawet jeżeli dziecko będzie umiało już czytać i robi to naprawdę super płynnie i tak nie zachęcisz malucha do częstszego sięgania po książki. Pociecha wprost powie Ci, że wolałaby zbudować jakieś auto lub popatrzeć na pracę w warsztacie samochodowym. Ten wzorzec jest w pewien sposób wdrukowany w rozwój dziecka. Dziecko, które widzi kogoś na kim się wzoruje chce robić dokładnie to samo co jego wzorzec. Jako rodzice, możecie ten schemat bardzo dobrze wykorzystać. Wykorzystajcie go do tego, aby zaszczepić w dziecku czytanie. Musicie po prostu sami czytać… Warto przeorganizować sobie życie tak, żeby dziecko widziało, że czytacie i czytajcie też dziecku.

Samo czytanie nie wystarczy

Należy zaszczepić dziecku ten entuzjazm i przyjemność jaką my dorośli odczuwamy z czytania. Opowiadanie dziecku o emocjach podczas czytania i o przyjemności jaką to sprawia będzie bardzo dobrym sposobem. Dzielcie się po prostu swoją wiedzą z dzieckiem na temat czytania i tego co wynieśliście z książek. Dzielmy się naszymi pasjami z dzieckiem i pokazujmy jakie czytanie jest przyjemne i ważne. Opowiedz swojej pocieszce o swoich odkryciach związanych ze światem książek.

To co jest w książce jest super fascynujące i musimy po nie sięgać

Opowiadaj o emocjach jakie sprawia Ci czytanie i dziel się tą przyjemnością. Wybierz książkę, która mogłaby spodobać się Twojemu dziecku i przeczytaj ją. Opowiedz maluchowi jakie to było fajne i zachęć go do przeczytania tej książki. Możesz mu zdradzić jakąś małą tajemnice ukrytą w książce i zachęcić do przeczytania, aby razem z bohaterami rozwiązał tą zagadkę. Spróbuj sprawić, aby po prostu część Twojego życia stanowiły książki.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
1 2 3 z Gąską
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
1
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Jeśli magia działa
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Tom 2. Jeśli duch istnieje

 

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź