Jak szybko rozliczyć podatek PIT?

Każdego roku w okolicach kwietnia wiele osób przypomina sobie, że trzeba dokonać rozliczenia podatku dochodowego. Niespełnienie tego obowiązku grozi surowymi sankcjami. W tym roku z uwagi na stan epidemii, termin rozliczenia podatku został przesunięty o dodatkowy miesiąc.

Wiele osób od lat wypełnia ręcznie papierowy druk, a następnie wysyła dokumenty pocztą lub stoi w kolejce do urzędu skarbowego, aby złożyć je osobiście. To rozwiązanie ma swoje oczywiste wady, w tym przede wszystkim ryzyko pomyłki przy ręcznym uzupełnianiu formularza. Jest to też sposób stosunkowo pracochłonny i w dużej mierze z tego względu coroczne obowiązki podatnika wydają nam się niekiedy szczególnie uciążliwe.

Tymczasem cyfryzacja w tym obszarze już od wielu lat jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Warto więc zastanowić się, czy nie spróbować rozliczyć swojego PIT 2020 przez internet. Jeśli już raz tego dokonamy, zauważymy ogromną różnicę i już raczej nigdy nie wrócimy do formy papierowej. Przede wszystkim, Ministerstwo Finansów przygotowuje dla każdego obywatela gotowe rozliczenie za pośrednictwem prowadzonego przez siebie serwisu Twój e-PIT, mając dostęp do rozliczeń PIT-11 wystawianych przez pracodawców.

PIT online

Wystarczy zalogować się w portalu danymi dostępnymi zwykle w rozliczeniu z poprzedniego roku i zweryfikować dokumenty przygotowane przez ministerstwo, a następnie zaakceptować lub wprowadzić niezbędne z naszego punktu widzenia zmiany. Taka operacja zajmie nam kilka minut, chociaż trudno w to uwierzyć. Ponadto w internecie funkcjonuje wiele niezależnych serwisów umożliwiających samodzielne wypełnienie swojej deklaracji PIT online i przekazanie jednym kliknięciem na serwery Ministerstwa Finansów. Taka forma rozliczenia ogranicza ryzyko popełnienia ewentualnego błędu do minimum.

Formularze internetowe są tak skonstruowane, że samodzielnie dokonują obliczeń wartości podatku oraz stosownej nadpłaty czy też niedopłaty na podstawie wprowadzonych przez nas danych wejściowych oraz dbają o to, aby żadne obowiązkowe pola nie pozostały puste. Jeżeli sam już przekonałeś się, że wypełnienie PIT przez internet jest dużo korzystniejsze i łatwiejsze niż tradycyjna forma papierowa, sprawdź, czy Twoi bliscy również korzystają z tego sposobu rozliczenia. Jeśli nie mają dostępu do internetu albo nie wiedzą jak to zrobić, warto pomóc im za pierwszym razem. Szczególnie w obecnej sytuacji pandemii warto unikać wizyt na poczcie czy w urzędzie skarbowym i jak najwięcej spraw załatwiać siedząc w domu przed komputerem, jeśli tylko jest taka możliwość.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź