Jak wybrać grę dla dziecka?

Zaczynasz przygodę z rodzicielstwem lub zastanawiasz się jaki prezent kupić dziecku? Zapraszamy do przeczytania artykuły, który pomoże Ci wybrać odpowiednią grę dla malucha.


Polacy oszaleli na punkcie gier planszowych i coraz chętniej kupują je również swoim dzieciom. Przedstawiamy kilka gier (nie tylko planszowych) dla dzieci w różnym wieku i o różnych preferencjach. Przeczytasz tutaj, jak odnaleźć grę podobającą się Twojemu dziecku. Dowiesz się dlaczego warto grać razem z dzieckiem i spędzać z nim czas na takich rozrywkach. Jeżeli zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem jest zakup gry, dla bardziej wymagającego dziecka – odpowiemy Ci na to pytanie. Jakie zdolności rozwijają gry i co dzięki grą zyskuje dziecko?

Jak odgadnąć, która gra będzie podobać się maluchowi?

Proponujemy zapoznać dziecko z różnymi grami. W tym celu najlepiej będzie udać się do placówek takich jak biblioteka. W bibliotece, można zagrać w gry planszowe i inne. W Polsce znajdziecie ponad 7 953 bibliotek i filii. Sprawdź w swojej bibliotece, czy w jej asortymencie znajdują się gry planszowe i zagraj razem ze swoim dzieckiem.

Na podstawie obserwacji, dowiesz się czy warto inwestować w gry tego rodzaju. Możesz tam znaleźć również gry karciane i gry w kości. Najciekawszymi grami dla wszystkich dzieci będą te, w których rozwijana jest ich kreatywność. Wszystkie dzieci, które prawidłowo się rozwijają chłoną nowe informacje jak gąbka. Co z dziećmi, które są bardziej wymagające? Dowiesz się, czytając dalej. Gry edukacyjne i kreatywne to świetna rozrywka dla każdego. Jeżeli w Twojej miejscowości nie ma biblioteki, w której są gry, możesz udać się do wypożyczalni gier. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej.

Wykaz najlepiej ocenianych gier:

NrNazwa gry Ocena – ilość gwiazdek
1 Rebel Dobble
4.8 gwiazdek
2 GALAKTA GRA O TRON
4.8 gwiazdek
3 WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA

4.8 gwiazdek
4 Rebel Dobble 4.8 gwiazdek
5GALAKTA GRA O TRO4.8 gwiazdek
6 SCRABBLE ORIGINAL 4.8 gwiazdek
7ROBINSON CRUSOE: PRZYGODA NA PRZEKLĘTEJ WYSPIE (EDYCJA GRA ROKU) SCRABBLE ORIGINAL
4.7 gwiazdek
8Epee Gra familijna Ręka mnie nęka
4.7 gwiazdek
9 Story Cube
4.5 gwiazdek
10 Panini FIFA World Cup 2014 Brasil
4.4 gwiazdek

Źrodło: www.zakupomat.net


W wykazie znajdują się najbardziej popularne gry, jednak są to gry kupowane najczęściej przez dorosłych dla nich samych lub dla nastolatków. Sprawdź, jakie gry będą doskonałe do grania rodzic-dziecko.

Gry edukacyjne – gry dla dzieci i rodziców.

Rynek gry dla dzieci oferuje nam bardzo wiele. Szeroka oferta utrudnia nam wybór, bo sami nie wiemy, co mamy wybrać. Morze gier przytłacza nas i często sugerujemy się wyborem naszych znajomych lub rodziny. Nie rzadko dostajemy gry w spadku po starszych dzieciach i nie musimy ich kupować. Nie odczuwamy w takim przypadku ryzyka w związku ze źle ulokowanymi pieniędzmi w grę dla dziecka. Jaką grę dla dziecka wybrać na tzn „pierwszy ogień”? Najlepiej taką, w którym jej scenariusz będzie zależał w dużej mierze od kreatywności rodzica.

Gry dla dzieci i rodziców

Gra Alfabet – Adamigo – gra edukacyjna – jest to gra, która daje nam wiele możliwości. Nauka alfabetu przy tej grze to będzie czysta przyjemność dla 3/4 latka. Nauka z rodzicem przez zabawę to najlepsza rzecz jaką może spotkać dziecko. Litery znajdziemy na paletkach przypominających „lizak policyjny”. Wykorzystując te skojarzenia można wymyślać różne gry dla dzieci. Gra edukacyjna dla dzieci nabiera nowego znaczenia i zamienia się w grę kreatywną dla ich rodziców!

Propozycje gier dla dzieci z wykorzystaniem gry edukacyjnej Alfabet:

  • Podziel dzieci na złodziejów i policjantów, ale tak aby nie wiedziały kto jest kim. Złodziejom daj samogłoski a policjantom spółgłoski. Dopiero po wypowiedzeniu słowa startowego „POŚCIG” pozwól dzieciom zapoznać się z literami innych i zagrać w berka. Możesz wybrać 2 lub 3 policjantów lub nasłać cały patrol na jednego złodzieja.
  • Wybierz słowo, wybierz litery i rozdaj je dzieciom. Poproś dzieci aby ustawiły się tak, by powstało słowo.
  • Zagraj w literowego murarza. Podziel boisko na pół, stań na środku… Karton z paletkami liter trzymaj z boku. Ustaw dzieci po jednej stornie i próbuj je złapać, podczas gdy przebiegają na drugą stronę. Każde złapane dziecko posadź w rzędzie po środku boiska, zmniejszając okno do przejścia. Złapanemu dziecku podaj losową literę. Jeżeli złapane dzieci „cegiełki” utworzą słowo – wracają do gry. Jeżeli murarz się zmęczy, może wybrać którąś z cegiełek aby go zastąpiła. Zmęczony murarz udaje się na odpoczynek lub wraca do gry jako niezłapana cegiełka.

Inne ciekawe propozycje – gry dla dzieci i rodziców :

Gra Bug – Zielona Sowa – gra edukacyjna

Wprowadzając do edukacji swojego dziecka grę taką jak Bug wpłyniesz na rozwój pamięci, spostrzegawczości i na sposób rywalizacji Twojego dziecka.

Polska – Edgard – gra edukacyjna

Z tą grą dowiesz się gdzie można zobaczyć foki w Polsce. Dowiesz się, czy w Polsce występują pustynie lub wulkany. Poznasz miejsca i pojazdy takie jak trolejbus. Odkryj magiczną stronę Polski i znajdź miejsce w którym kiedyś spotykały się czarownice. W grze Polska znajdziesz wiele ciekawych informacji. Rozwiń swoją wiedzę na temat Polski i zagraj w grę.

Bezpieczna droga – Adamigo – gra edukacyjna

Bezpieczne przechodzenie przez przejścia dla pieszych są często bardzo stresujące dla rodziców. Dzieci nie mają tyle wyobraźni co dorośli. Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że podczas wyrywania się przy przejściu dla pieszych lub przebieganiu przez ulicę wbrew zakazom rodzica może dojść do tragicznego zdarzenia.

Gry wspomagają zdolności sensoryczne.

Dla bardziej wymagających dzieci z problemami sensorycznymi takimi jak:

  • wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
  • niewłaściwym poziomem uwagi,
  • obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
  • opóźnionym rozwojem mowy,
  • nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej
  • trudnościami w zachowaniu,

gry edukacyjne i gry kreatywne znajdą swoje zastosowanie. Gry pomogą w uporaniu się z trudnościami. Dzięki grom i wspólnej rozrywce z dzieckiem możemy je wyciszyć lub odpowiednio poprowadzić. Gry edukacyjne i gry kreatywne pomogą w terapii zaburzeń SI i będą ciekawą rozrywką dla Twojego malucha. Dzieci, które nie mają żadnych trudności również spędzą czas na suuuuper zabawie.

Gra Ciuciubabka – Alexander – gra edukacyjna – gra wykorzystuje maski do zasłaniania oczu. Polega na odgadywaniu kształtów przedmiotów lub na koordynacji oko-ręka z dopasowywaniem przedmiotów do odpowiednich kształtów.

Więcej o grach pomocnych w terapiach sensorycznych znajdziesz w artykule „Gry edukacyjne i gry kreatywne – wykorzystanie w terapii SI”

Gry planszowe, szczególne te z wykorzystaniem kości zwiększają zdolności motoryczne. Chwytanie i łapanie kości może być nie lada wysiłkiem dla malucha, który ma problemy z odczuwaniem własnego ciała. Dla dzieci, szczególnie szukających bodźców siedzenie w miejscu może okazać się największą karą. Gra, która będzie pomocna przy ćwiczeniu ręki oraz zaspakajająca potrzebę dziecka w ruch to gra w kościStory Cubes: Akcje / Actions – Rebel – gra towarzyska .

Gra ta w swoim założeniu opiera się na łączeniu ze sobą losowych ikon przedstawiających ruch i stworzeniu dzięki nim historii. Jednak, można wykorzystać ją, do nauki nazywania różnych czynności. Poproś dziecko o rzucenie kośćmi i o ułożenie ich w rząd. Następnie zaproponuj aby wybrało te kości, z których chciałoby ułożyć historię (minimalnie 3 kości na początek będą dobrym pomysłem). Poproś swoje dziecko, aby ułożoną historię zaprezentowało ruchem i wykonało czynności widoczna na ikonach kości.

Przeczytaj również artykuł o „Story Cubes – rozgrywka” i zobacz jak 4 letni Eryk poradził sobie z tą grą.

Zapraszamy do czytania dalszych artykułów. Życzymy ciekawej lektury i dobrych wyborów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź