prezent świąteczny dla chłopaka

Jak wybrać odpowiednie prześcieradło?

Wyposażając nasze łóżka we wszystkie potrzebne do spania elementy, często nie przywiązujemy wystarczającej uwagi do prześcieradła. Skupiając się na wyborze poszwy, kołdry, poduszek i poszewek zapominamy, że materiał, na którym śpimy, ma nie mniejszy wpływ na komfort snu, niż materiał, którym się przykrywamy. Jeśli szukasz pomocy w wyborze prześcieradła – ten krótki poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim – jakie materiały wykorzystuje się w produkcji prześcieradeł, jakich rozmiarów prześcieradła znajdziemy oraz po które z nich warto sięgać?

Prześcieradła – najpopularniejsze rozmiary

Pierwszą sprawą w czasie zakupu prześcieradła jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Powinniśmy się pod tym względem kierować dwoma czynnikami. Po pierwsze, istotne będzie ile osób śpi na danym materacu. Jeśli jest to jedna osoba, wystarczy nam w zupełności prześcieradło o szerokości 120 cm i długości 180 lub 200 cm. W przypadku łóżek dwuosobowych – konieczne będą prześcieradła szersze. Do szczególnie popularnych należy prześcieradło frotte z gumką 160×200 – łatwe w nakrywaniu oraz przyjemne w dotyku.

Dla dzieci oraz nastolatków – polecamy dobierać prześcieradła zarówno krótsze, jak i węższe. W zależności od wieku oraz wzrostu dziecka, powinniśmy dobrać prześcieradło o długości od 90 do 180 cm.

Z gumką czy bez? Czyli o wygodzie ścielenia łóżek

Podstawową sprawą w wyborze prześcieradła jest również sposób jego zahaczania o materac. Znajdziemy przede wszystkim dwa rozwiązania. Pierwsze, to klasyczne i wszystkim znane zwykłe prześcieradła, o obszytych krawędziach. Prześcieradła takie najczęściej nakładamy od góry, podwijając pod spód materaca. Zaletą tego typu prześcieradeł jest ich łatwe przechowywanie, składanie i suszenie.

Rozwiązaniem alternatywnym są prześcieradła z gumką. Ich krawędzie zostały obszyte elastyczną gumką, która kurcząc się, sprawia, że szczelnie przylegają do materaca. Prześcieradła z gumką mają oczywiście swoje wady i zalety – do tych ostatnich należy sama obecność gumki, która stanowi zabezpieczenie przed niepożądanym zsunięciem się prześcieradła z materaca w czasie snu. Szczególnie warte polecenia jest prześcieradło bawełniane z gumką – niezwykle wygodne w dotyku oraz przewiewne.

Tkaniny naturalne czy syntetyczne?

Wybór pomiędzy tkaninami naturalnymi i syntetycznymi nie jest zupełnie łatwy. Na samym początku należy zauważyć, że niektórzy wybierają określony rodzaj tkaniny ze względu na wrażenia dotykowe, które powoduje podczas kontaktu ze skórą. Inni z kolei zwracają uwagę na takie parametry jak przewiewność i stopień termoizolacji danej tkaniny. Innym natomiast zależy, by prześcieradła były hipoalergiczne i przeciwdziałały rozwijaniu się szkodliwych drobnoustrojów.

Wśród materiałów naturalnych, największą popularnością cieszą się bawełna, wełna, jedwab i len. Znajdziemy również inne materiały, jednak są rzadziej używane. Występują również prześcieradła będące mieszanką bawełny lub wełny z tkaninami syntetycznymi.

Do najpopularniejszych materiałów naturalnych należą: kora, satyna, flanela, dżersej, adamaszek i batyst. Są to tkaniny niezwykle przyjemne w dotyku i miękki, o odmiennych walorach estetycznych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź