Jaką karmę dla małych psów wybrać?

Psy małych ras wymagają szczególnego traktowania. Nie tylko tryb życia, ale i sposób żywienia należy dopasować do wielkości pupila. Ich dieta z wielu względów powinna się różnić od diety dużych i średnich czworonogów. Jest to kluczowa kwestia, decydująca o dobrej kondycji i długości życia. Jaka karma dla małych psów będzie najlepsza? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Mały pies – duże potrzeby

Żywienie jest ważną częścią życia każdego stworzenia. Nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, daje energię, ale także wpływa na samopoczucie. Z tego powodu karma dla małych psów powinna być odpowiednio zbilansowana. Małe psiaki zjedzą stosunkowo niewiele. Dzienna porcja powinna zatem w pełni pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Również i kaloryczność posiłku powinna być dostosowana do wielkości czworonoga i jego trybu dnia. Małe psy jedzą mniej, ale zwykle mają też mniejszą aktywności fizyczną. W związku z tym nietrudno o nadwagę, która jest równie szkodliwa, jak u większych ras. Wybór rodzaju karmy dla małych psów trzeba uzależnić również od jej wielkości i formy. Przedstawiciele miniaturowych ras mają co prawda tyle samo zębów, co ich więksi koledzy, jednak są one drobniejsze i delikatniejsze. Także małe pyszczki mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużymi kawałkami pokarmu.

Sucha karma dla małych ras

Sucha karma dla małych psów ma wiele zalet. Długo zachowuje świeżość, nie psuje się i jest łatwa w przechowywaniu. Miniaturowe pieski nie zjedzą jej zbyt wiele dziennie, więc jest również wydajna. Suche kawałki sprzyjają mechanicznemu oczyszczaniu zębów, co jest kluczowe dla utrzymania uzębienia w dobrym stanie. Niestety małe pieski, zwłaszcza te o delikatnych pyszczkach, mogą mieć problem z pogryzieniem twardych kawałków. Pojawia się także ryzyko zadławienia. W takim przypadku lepiej postawić na inny rodzaj pożywienia.

Mokra karma dla małych ras

Nawet małe i słabe szczęki bez trudu poradzą sobie z pogryzieniem mokrej karmy dla małych ras. Odpowiedniej wielkości kawałki pokarmu łatwo pobrać z miski i pogryźć. Zjedzenie ich nie sprawi problemu nawet czworonogom z dolegliwościami o podłożu dentystycznymi. Taka forma pożywienia jest również wyjątkowo smakowita. Akceptują ją nawet wybredne osobniki. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie pupili należy stosować karmę wysokiej jakości. Składniki, które sprawiają, że jest ona atrakcyjnym pożywieniem dla pieska, są naturalnego pochodzenia. Dzięki temu pokarm jest nie tylko wyjątkowo smaczny, ale również zdrowy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź