prezent świąteczny dla chłopaka

Maty ogrodzeniowe do ogródka, tarasu, balkonu

Wszyscy poszukujący pomysłów na ogrodzenie swojego ogródka, tarasu lub balkonu, mogą dość swobodnie wybierać pomiędzy różnymi dostępnymi opcjami. Szczególnie popularne są maty ogrodzeniowe, które nadają się do wykorzystania w wielu miejscach, są atrakcyjne wizualnie, a także dość wytrzymałe. Poniżej rozwiniemy ten temat, prezentując najpopularniejsze w naszym kraju rodzaje mat ogrodzeniowych. Dowiesz się – jakie są ich zalety, kiedy po nie sięgać oraz gdzie stosować.

Maty ogrodzeniowe – a kwestie praktyczne. Jak wybierać, by trafić?

Maty ogrodzeniowe występują najczęściej w rolkach. Oczywiście znajdziemy też maty, których ze względu na wykorzystane materiały nie da się zwinąć. Niemniej – większość dostępnych to właśnie rolki o różnej wysokości i szerokości. Najmniejsze dostępne maty mają ok. 90 cm wysokości oraz 3 m długości. Jednak rolka maty ogrodzeniowej powinna wystarczyć do osłonięcia balustrady balkonowej lub niewielkiego tarasu.

Zaletą mat ogrodzeniowych jest możliwość ich swobodnego przycinania – by rozmiar pasował do naszych potrzeb – oraz łatwy montaż i demontaż. By wprowadzić maty w balustradę, nie potrzeba stosować żadnych dodatkowych materiałów, środków mocujących lub innych rozwiązań. Najczęściej, wiąże się je przy użyciu druta ocynkowanego (odpornego na powstawanie rdzy).

Maty ogrodzeniowe wysokiej jakości – czyli jakie?

Jeśli zależy ci na wyborze maty, która będzie wytrzymała i żywotna – polecamy w pierwszej kolejności zwróci uwagę na ich strukturę. Warto wybierać te maty ogrodzeniowe, które są gęsto plecione, bez pozostawiania wolnych odstępów pomiędzy splotami. Poszczególne listewki powinny szczelnie do siebie przylegać. Dzięki temu mata będzie zabezpieczać nas przed wiatrem oraz wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Polecamy także zakonserwować maty ogrodzeniowe, aby zachować ich walory wizualne. W tym celu warto pokryć ją warstwą drewnochronu, który dodatkowo przedłuży jej żywotność.

Materiały na maty ogrodzeniowe – po które warto sięgnąć?

Większość dostępnych mat ogrodzeniowych prezentuje naturalnie występujące barwy – w odcieniach beżu i brązu. Są wykonywane z materiałów naturalnych, które dobrze wkomponowują się w zielone otoczenie oraz dodają naszemu ogrodowi uroku i sielankowego charakteru. Jaki rodzaj mat warto wybrać?

Maty ogrodzeniowe wykonane z trzciny i słomy to obecnie jedne z najchętniej wybieranych. Są to też opcje najtańsze, co jednak nie zawsze przekłada się na ich jakość i wytrzymałość. Warto podkreślić, że są to maty przede wszystkim jednosezonowe, w przypadku najbardziej wytrzymałych modeli – mogą nam służyć nawet 2 lata.

Maty wiklinowe są bardziej wytrzymałe. Wykonywane są najczęściej z cienkich gałązek wierzby, przez co prezentują ciemniejsze odcienie brązu. Maty ogrodzeniowe z wikliny są bardziej wytrzymałe niż ich słomiane odpowiedniki – mogą bez problemu służyć przez kilka sezonów.

Maty bambusowe to wybór droższy, jednak bardziej trwały. Maty takie wykonuje się z pędów bambusa i prezentują przyjemne, jasne odcienie. Maty bambusowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także na oddziaływania fizyczne – uderzenia, szarpnięcia i inne uszkodzenia, na które byłyby narażone.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź