Psychoterapia dla dorosłych

Ciężkie przeżycia psychiczne dotykają każdego z nas, niezależnie czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi. Do tego, aby wrócić do normalności po traumie potrzeba dużo czasu. Negatywnych przeżyć może być wiele – utrata pracy, dobytku, wypadek, przez który nie dało się normalnie żyć, śmierć bliskiej osoby, zdrada, czy rozwód… Przykłady można by mnożyć.

Czy tego chcemy czy nie, każdy z nas musi kiedyś zmierzyć się z sytuacją, gdy straci coś na zawsze i musi się z tym pogodzić. Ważnym jest, żeby mieć wtedy przy sobie bliską osobę, z którą można porozmawiać, wypłakać się, wyzłościć, a nawet pomilczeć. Złe sytuacje każdy przeżywa inaczej. Nawet jeśli mówimy, że wszystko jest dobrze i niczym się nie przejmujemy, w głębi serca nas to boli i nie możemy sobie poradzić.

Pomoc bliskiej osoby, mimo że bardzo ważna, może nam nie wystarczyć. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, którą jest psychoterapia dla dorosłych. Ten rodzaj terapii może odbywać się także dla dzieci i młodzieży, bo jedni z tych specjalistów pomagają dzieciom i młodzieży, a inni osobom dorosłym i każdy z nas w razie potrzeby może zgłosić się tam po pomoc. Bez tego być może nigdy nie uda nam się wrócić do normalności.

Trudne sytuacje życiowe, które już się wydarzyły, sprawiają, że bardzo często zastanawiamy się, czy mogliśmy zrobić coś, żeby temu zapobiec, gdzie popełniliśmy błąd, czy to nasza wina i tak dalej. Obwinianie się tylko będzie pogarszało nasz stan psychiczny. Nawet jeśli to, co się stało nie było naszą winą, my sobie to wyrzucamy, a co za tym idzie, popadamy w obłęd. Aby móc żyć normalnie, ktoś musi nam pomóc, bo gdy nie zasięgniemy jej na czas, będzie tylko gorzej. A nawet gdybyśmy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, trzeba być dalej.

Na początku wydaje nam się, że sobie nie poradzimy, że nie mamy po co żyć, że nic dobrego w naszym życiu się nie wydarzy, ale to nieprawda. Trzeba tylko pozwolić sobie pomóc i dać sobie czas, bo trudne wydarzenia wymagają czasu, żeby się z nimi uporać. Kontaktu do psychoterapeutów możemy szukać przez internet pod odpowiednimi hasłami kluczowymi, na przykład psychoterapia osób dorosłych w Warszawie, albo psychoterapia indywidualna w Warszawie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź