Czym jest PIT-37?

PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji, a mimo to każdego roku wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak najlepiej i najprościej wypełnić ten formularz. Ten typ zeznania podatkowego dotyczy osób fizycznych, które rozliczają z urzędem skarbowym swój dochód za pośrednictwem pracodawcy. Finalne rozliczenie za rok miniony odbywa się do końca kwietnia roku kolejnego. Co jeszcze warto wiedzieć o PIT-37? Czy warto wypełniać go online?

1. Czym jest PIT-37?

2. Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

4. PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Wbrew pierwszemu skojarzeniu, deklaracja PIT-37 dotyczy nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, choć stanowią oni znaczny odsetek podatników korzystających z tego właśnie formularza.

Czym jest PIT-37?

PIT-37 jest formularzem, który wypełniają wszyscy zarabiający pensję pomniejszaną o obowiązujące składki. Dotyczy to więc rzeczywiście tych zatrudnionych u pracodawców i pobierających pensję netto, jednak – co ważne – niezależnie od rodzaju umowy. Rozliczeniu podlegają zatem przychody opodatkowane według dwóch stawek: 17,75 procent i 32 procent, na zasadach ogólnych. Podstawą wypełnienia PIT-37 jest PIT-11 przekazywany przez pracodawcę. Jeśli podatnik uzyskuje przychody z kilku różnych źródeł, wszystkie te środki sumuje w ramach jednego formularza.

Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

PIT-37 dotyczy podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu: umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło, a także korzystających ze świadczeń emerytalnych, rentowych i chorobowych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. PIT-37 daje możliwość rozliczania się samodzielnie lub z małżonkiem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy w roku, za który podatnicy się rozliczają, jeden z małżonków uzyskał przychody z innych źródeł, na przykład z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej rozliczanej zgodnie z zasadami podatku liniowego, karty podatkowej albo ryczałtu ewidencjonowanego. Wtedy nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie na PIT-37.

Warto wiedzieć także, że osoby, które poza swoim wynagrodzeniem, czerpią dochody z tytułu najmu prywatnego opodatkowanego jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, dodatkowo zobowiązane są do złożenia deklaracji PIT-28 – formularza adresowanego właśnie w przypadku takich sytuacji. Kto nie składa PIT-37? Osoby trudniące się pozarolniczą działalnością gospodarczą opodatkowanej zgodnie z przepisami ogólnymi.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Rozliczając PIT-37, coraz chętniej wybieramy do tego celu programy dostępne online. Więcej o tej możliwości można przeczytać na: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. To bardzo wygodna opcja ułatwiająca rozliczenia, przyspieszająca czas składania deklaracji i ograniczająca ryzyko błędu. Dodatkowo przyspiesza także ewentualny zwrot nadpłaconych środków.

PIT-37 online wypełnić mogą wszyscy podatnicy, których dotyczy ta deklaracja. Wykluczenia także są podobne. Warto zatem skorzystać z tej możliwości, oszczędzając sobie oczekiwania w kolejce do urzędu skarbowego lub na pocztę.

PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT-37 wypełnia się na podstawie dostarczonego przez pracodawcę PIT-11. Firma ma obowiązek dostarczyć go pracownikowi do końca lutego 2021 roku, a do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej – do końca stycznia 2021. Sam podatnik na rozliczenie PIT-37 za 2020 rok, ma czas do 30 kwietnia 2021 roku. Niemniej, warto zrobić to wcześniej, gdyż spóźnialskich może czekać kara finansowa. Wszystkie szczegóły znajdują się na: https://www.podatnik.info/program-do-pit.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź