W co bawić się z dzieckiem 3 miesięcznym lub 6 miesięcznym?

Trzy zabawy dla niemowląt od 3 do 6 miesiąca życia i wybór zabawek dla niemowlaków

Chcąc stymulować swoje dziecko aby pomóc mu w rozwoju proponujemy trzy sprawdzone zabawy z maluszkiem. Zadbaj o prawidłowy rozwój dziecka i baw się razem z nim. Zabawy z takimi maluszkami dają naprawdę dobre efekty w jego rozwoju. Często młodzi rodzice nie wiedzą jak bawić się z takim dzieckiem. Tutaj przeczytacie o trzech zabawach i o zabawkach jakie powinniście wybierać dla takiego malucha. Wszystko po to aby wspierać zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka. Pamiętajcie jednak o tym, że każde dziecko rozwija się w swój własny indywidualny sposób. Nie porównujcie swojego dziecka z innymi dziećmi. Nie martwcie się też jeżeli coś nie wychodzi. Na wszystko przyjdzie pora. Jeżeli macie jakieś naprawdę duże wątpliwości to zawsze możecie skonsultować je z pediatrą.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa piłeczkowy pościg (52365)

Przykładowe zabawy dla niemowląt od 3 miesiąca życia do 9 miesiąca

Przed trzecim miesiącem życia dziecku trudno jest utrzymać się w stabilnym leżeniu. Maluch wierci się i kręci. Poznaje dzięki temu swoje ciało i jego możliwości. U takiego dzieciaczka dużo jest masywnych ruchów i takich przypadkowych. Zmienia się to w drugim trymestrze życia naszego maluszka. Wtedy dziecko staje się coraz bardziej świadome swojego ciała. Staje się bardziej świadome również środowiska jakie je otacza. Maluszek ciągle się zmienia i poznaje nowe rzeczy. W tym okresie życia maluszek czuje się pewnej leżąc na brzuszku i pleckach. Podczas tego kiedy bawimy się z dzieckiem możemy zauważyć, że dziecko skupia się na trenowaniu przenoszeniu ciężaru swojego ciała w różnych kierunkach. Nasz maluszek zaczyna też doskonalić swój wzrok poprzez skupianie go na różnych obiektach i zabawkach dla dzieci przez dłuższy czas. Obserwujemy również izolowany ruch oczy. Taki ruch oczy pojawia się wtedy, gdy dziecko podąża wzrokiem za przedmiotem bez poruszania swoją główką.

Około 4,5 miesiąca życia dziecka nasz maluszek powinien już bardzo dobrze widzieć przedmioty znajdujące się w środkowej linii ciała. Jeżeli zauważymy taką prawidłowość oznacza to, że jego prawa i lewa półkula działają prawidłowo i współpracują ze sobą. Znaczy to po prostu, że nasze dziecko rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Nasz maluszek w dalszym ciągu jest żywo zainteresowany mimiką twarzy oraz głosem osób ze swojego otoczenia. Warto w dalszym ciągu kontynuować stymulację układu przedsionkowego. Taką stymulację otrzymujemy poprzez kołysanie naszego niemowlaczka w przód i w tył. Bujanie dziecka wcale nie jest złe jak mogą mówić niektóre babcie.

Zabawki dla niemowlaka

W pierwszym trymestrze życia nie potrzebowaliśmy specjalnych zabawek dla naszego dzidziusia. Teraz jednak takie zabawki bardzo się przydadzą. Warto powoli wprowadzać zabawki w życie dziecka.

Pierwsza przykładowa zabawa z niemowlakiem – Mały Żuczek

Zabawa polega na tym, że dziecko leży na pleckach na średnio twardej powierzchni. Może być to mata na podłodze lub kocyk albo przewijak. Pokazujemy naszemu maluszkowi zabawkę, na przykład grzechotkę. Taką zabawkę aby dziecko z zainteresowaniem wyciągało do niej rączki. Jeżeli wiemy, że jest to na przykład przywieszka do smoczka to również możemy jej użyć. Ustawiamy zabawkę dla niemowlaka w takiej odległości, aby właśnie dziecko wyciągnęło rączki w przód i chwytało zabawkę. Odległość możemy wymierzyć w prosty sposób. Zabawkę umieszczamy po prostu nad pępkiem dziecka. Płaska powierzchnia na jakiej leży maluszek pozwoli na aktywne unoszenie pupy i swobodną pracę nóżek. Dziecko będzie mogło stawiać opór sile grawitacji. Maluszek będzie mógł sprawnie przekładać zabawkę dla niemowlaka z rączki do rączki. Zastanawiacie się pewnie jakie korzyści płyną z takiej zabawy? No właśnie, korzyści płynące z takiej zabawy to doskonalenie chwytu, stymulacja zmysłu równowagi i aktywizacja mięśni brzuszka naszego malucha. Ponadto maluch doskonali również swój wzrok.

Druga zabawa dla niemowlaka – Łódeczka

Połóżmy się z dzieckiem na brzuchu. My leżymy naprzeciwko dziecka. Mamy w ręku jego ulubioną zabawkę dla niemowlaka. Obracamy ją w dłoniach i bawimy się nią. Opowiadamy dziecku o tym co właśnie robimy. Kładziemy małą, lekką zabawkę dla niemowlaka w zasięgu jego rączki. Spokojnie czekamy na reakcję maluszka i obserwujemy co nasze dziecko robi. Taka zabawa pozwala dziecku ćwiczyć przenoszenie ciężaru ciała. Patrzymy czy naszemu bobaskowi uda się sięgnąć po zabawkę. Jeżeli tak to świetnie! Jeżeli nie, to nie mamy czym się przejmować. Najwidoczniej nie jest nią zainteresowany. Możemy zachęcać dziecko aby sięgnęło po zabawkę, lekko nią poruszając. Taka zabawa przede wszystkim doskonali umiejętność podpierania się dziecka. Jest też bardzo dobrym treningiem przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą. No i dodatkowo stymuluje wzrok maluszka.

Trzecia zabawa z niemowlakiem – Kołyska

Nasze dziecko kładziemy na pleckach na takiej samej powierzchni na jakiej bawiliśmy się z nim w Małego Żuczka. Chwytamy bobaska za lekko zgięte kolanka i utrzymujemy docisk jego dłoni do kolanek. Tłumacząc jeszcze raz, dziecko trzyma rączki na kolankach. My trzymamy rączki naszego dziecka tak, aby były lekko dociśnięte do jego kolanek i kołyszemy maluszkiem. Kołyszemy w ten sposób dzieckiem na podłodze w prawo i lewo. Nawiązujemy kontakt wzrokowy z naszym bobasem i podążając za ruchem głowy kołyszemy niemowlaka w spokojnym tempie. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to by bródka dziecka była cały czas przyciągnięta w kierunku mostka. Taka zabawa daje wiele przyjemności zarówno maluszkowi i rodzicom. Korzyści jakie płyną z takiego kołysania to nauka przenoszenia ciężaru ciała i przygotowanie dziecka do wykonywania obrotów. Stymulujemy nasze dziecko również sensorycznie i dajemy mu możliwość poznawania schematu własnego ciała.

Jakie zabawki wybierać dla noworodka – zabawki dla dziecka między 3 a 6 miesiącem życia

Dla takiego malucha wybieramy małe i lekkie zabawki dla niemowląt. Pilnujmy aby były ergonomiczne i dopasowane do rączek maluszka. Najlepiej sprawdzą się plastikowe obręcze, grzechotki lub bezpieczne lusterka. Są to po prostu takie zabawki, które maluszek może łatwo chwycić w dłoń i swobodnie przekładać je z ręki do ręki. Możemy też wybierać miękkie kolorowe piłeczki. Równie ważna co zabawki dla niemowląt jest przestrzeń podczas zabawy z dzieckiem. Taka przestrzeń nie powinna ograniczać i utrudniać ruchów dziecka. Może być to dywan lub mata. Na czas zabawy najlepiej zrezygnować z miękkich materacy, bujaczków czy fotelików. W tym wieku najważniejszy jest rozwój ruchowy dziecka. Wybierajcie więc takie zabawki dla niemowląt, które będą ten ruch stymulowały i zachęcały maluszka do poruszania się.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź