Zabawy i zabawki dla dzieci w wieku 7-9 miesięcy

W co się bawić z dzieckiem w wieku od 7 do 9 miesięcy

Nasz niemowlaczek cały czas się rozwija. Przechodzimy przez różne etapy rozwojowe maluszka. W okresie niemowlęcym i w pierwszych latach naszego dziecka takich etapów w rozwoju jest najwięcej. W tym artykule przeczytacie o potrzebach malucha i zabawach z dzieckiem od 7 do 9 miesiąca życia.

Czas na zdobywanie umiejętności przemieszczania się

W drugim półroczu nasz maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy. Uczy się przemieszczania. Takim przemieszczaniem się może być czołganie się, raczkowanie lub przekręcanie się z boku na bok albo nawet turlanie. Znacznie zwiększyła się świadomość dziecka odnośnie swojego  ciała. W drugim półroczu naszego maluszka obserwujemy u niego aktywne obroty, pełzanie. Możemy również zauważyć czworakowanie i próby chodzenia na dwóch nogach.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa piłeczkowy pościg (52365)

Ten czas między siódmym a dziewiątym miesiącem życia u każdego maluszka będzie wyglądał trochę inaczej. Nie przejmujmy się więc jako rodzice, jeżeli coś nie idzie z godnie z planem. Wszelkie wątpliwości zawsze konsultujmy z lekarzem prowadzącym maluszka. I co najważniejsze, to nie porównujmy naszego dziecka z innymi dziećmi. Każde dziecko ma swój odmienny czas i rozwija się w swoim tempie. Szybciej czy wolniej, nie znaczy to jednak, że rozwija się nieprawidłowo.

Jako rodzice, Waszym zadaniem jest obserwowanie dzieci i zastanowienie się nad tym jakie umiejętności już osiągnęły. Czym się interesują i jaki zdolności są jeszcze przed nimi do nabycia. Wykorzystujcie swoje obserwacje w zabawie z maluchami.

Większość dzieci w tym okresie przekracza środkową linię ciała sięgając po zabawki. Inaczej mówiąc lewą ręką sięga w prawą stronę lub odwrotnie, prawą ręką dosięga zabawkę znajdującą się po lewej stronie. I tak powinien rozwijać się nasz maluszek. Istnieje wiele zabawek dla niemowląt, które aktywizują dzieci do poruszania się lub pogoni za uciekającą zabawką. W tym okresie maluszek osiąga również wysoki podpór na wyprostowanych rękach leżąc na brzuszku. Ponadto doskonali też precyzję trzymania różnych zabawek, czyli precyzję chwytu.

Rozwija się trzymanie zabawek dla niemowlaków całą rączką z opozycją kciuka. Taki chwyt możemy zauważyć u maluszka już w 6 miesiącu jego życia. Chwyt rozwija się od trzymania zabawki samymi palcami po precyzyjny, pęsetowy chwyt. Chwyt pęsetowy to inaczej taki z użyciem kciuka i palca wskazującego. Maluszek uczy się takiego chwytu zazwyczaj około 10 miesiąca życia.

Zabawy dla niemowlaka między 7 a 9 miesiącem życia

W 7 miesiącu maluszek obraca się wokół własnej osi. Stara się już przyjmować pozycję boczną z podporą na łokciu a następnie na całej dłoni. Nasze dziecko staje się coraz bardziej silniejsze. W dziewiątym miesiącu nasz berbeć powinien już samodzielnie przechodzić do siadu skośnego a w drugiej kolejności do siadu prostego. W tym wieku maluch potrafi też trzymać już dwa przedmioty w rękach i uderzać nimi o siebie. Dobrze rozpoznaje już twarze i może się wstydzić lub obawiać obcych mu osób. Maluszek zabawnie gaworzy i śmieje się podczas zabawy.

Pierwszy przykład zabawy dla niemowlaka – upuszczanie zabawek

Najlepsza pozycja do takiej zabawy to usadowienie się wraz z dzieckiem na jakimś podwyższeniu. Oczywiście trzymamy dziecko na kolankach na przykład na fotelu, krześle czy kanapie. Możemy też posadzić naszego malucha na foteliku do karmienia. Kładziemy przed dzieckiem kilka zabawek o różnej strukturze. Takie zabawki to na przykład pluszowa maskotka, kulka papieru czy spinacz do bielizny. Najbardziej atrakcyjne przedmioty dziecko od razu weźmie do ręki i przejdzie do ich upuszczania. Dajmy czas naszemu maluszkowi aby usłyszało dźwięk upuszczonej zabawki dla niemowląt. Maluch powinien zacząć szukać wzrokiem upuszczonej zabawki. Taka zabawa to doskonały trening wypuszczania przedmiotów z ręki. Maluszek uczy się nowych kształtów różnych przedmiotów. W tym wieku wybierajmy zabawki dla niemowląt właśnie o różnych strukturach i kształtach oraz ciężarze. Ponadto opisana powyżej zabawa jest doskonałym treningiem koordynacji oko-ręka. Taka zabawa uczy też młodego odkrywcę, że jego działania wywołują konkretne efekty.

Kolejna zabawa z maluszkiem – zabawa w „A kuku!”

Posadźmy dziecko na kolanach rodzica, w krzesełku lub na macie. Siadamy naprzeciwko maluszka i zakrywamy rękoma swoją twarz. Następnie odkrywamy ją mówiąc „a kuku!”. Taka zabawa to wiele śmiechu i radości. Maluszek będzie się głośno śmiać i gaworzyć w zmiennej intonacji. Inna wersja tej zabawy to zakrycie swojej twarzy, lub twarzy dziecka pieluszką. Można też schować się za przedmiotem na przykład piłką lub poduszką. Dzięki takiej zabawie maluch rozwija swoje umiejętności komunikacyjne i społeczne.

Trzecia zabawa z niemowlakiem – wyciąganie i wkładanie zabawek dla niemowlaka do pojemnika

Możemy kupić specjalne zestawy, które przeznaczone są do tego rodzaju zabawy. Możemy też zrobić takie zabawki sami z na przykład pudełka po butach lub koszyka. Wyciąganie i wkładanie zabawek to naprawdę fajna zabawa. Siadamy naprzeciwko naszego berbecia na podłodze lub macie do zabawy. Kładziemy przed nim pojemnik z zabawkami dla niemowlaka. Dziecko będzie wyciągać interesujące go przedmioty z pojemnika. Kiedy maluszek wyciągnie zabawkę nazwijmy ją. Następnie pokazujemy naszemu berbeciowi jak wrzucić zabawkę powrotem do pojemnika. Po wrzuceniu zabawki nagradzamy maluszka dobrym słowem i każdy wrzucony przedmiot. Dzięki takiej zabawie maluszek będzie mógł doskonalić swoją naukę podejmowania prostych decyzji. Dodatkowo w dalszym stopniu trenuje swoją koordynację oko-ręka i uczy się nazw przedmiotów.

Inne pomysły na zabawy ze starszym niemowlakiem to oglądanie siebie w lustrze czy naklejanie i ściąganie naklejek samoprzylepnych. Możemy bawić się z dzieckiem też w łaskotki połączone z wierszykami, typu „Idzie raczek nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek!”. Do zabawy wykorzystujmy różne pozycje oraz różne zabawki. W tym wieku urozmaicamy już troszeczkę bardziej pokój dziecka w zabawki dla niemowlaków o różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Pamiętajmy również o ubrankach małego odkrywcy. Ubranka nie powinny ograniczyć ruchów dziecka. Powinny być miękkie, rozciągliwe i swobodne. Na pewno z gołymi nóżkami dziecku będzie się lepiej poruszać niż w spodenkach po śliskiej podłodze. Zapewnij swojemu dziecku przestrzeń i czas na zabawę. Niemowlaki mają taki mały wewnętrzny głód poznawania przestrzeni i odkrywania nowych rzeczy.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź