Wypełniaj wszystkie przestrzenie rozwoju dziecka – czytamy książki dla dzieci

O czym będzie w tym artykule? Mianowicie o tym, że dzieci potrzebują uwagi i atencji od swoich rodziców. Niestety, w dzisiejszych czasach panuje moda na dawanie dzieciom smartfona lub tableta. Jest to bardzo niekorzystne dla najmłodszych, ponieważ tworzy to w małych dzieciach pewne luki w rozwoju. Co doprowadza do tego, że wolimy dać dziecku ekran elektryczny zamiast spędzić z maluchem trochę czasu? Brak tego czasu… Jednak powinniśmy być świadomi, i wygospodarować kilka godzin w dniu, na to aby spędzić je tylko ze swoim dzieckiem. Najlepszym takim spędzeniem czasy z dzieckiem jest czytanie mu.

„Książki powinny być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa” – przekonują psycholog Agnieszka Carrasco – Żylicz i pisarka oraz dziennikarka Paulina Wilk.

Jaki ma wpływ na dziecko czytanie mu bajek?

Jeżeli czytamy dziecku codziennie, to takie czytanie ma wszechstronny wpływ na nasze dziecko. Wypełnia ono mu wszystkie przestrzenie rozwojowe, takie jak: wsparcie intelektu, doświadczanie emocji, przeżywanie różnych doświadczeń a także poznawanie obszaru i rozwoju społecznego. Dzieci inaczej odbierają czytanie i angażują do tego więcej zmysłów. My dorośli robimy to automatycznie. Dzięki czytaniu stymuluje się rozwój intelektualny dziecka i przyspiesza się rozwój mowy. Czytanie dziecku działa też pozytywnie na umiejętności komunikacyjne i rozbudowywanie pamięci. Dzięki temu, że dzieci słuchają czytanych bajek ich wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Wyobrażają sobie zdarzenia i bohaterów. Rozwija się ich kreatywność i twórcze myślenie. Takie dziecko samo kreuje swoje zabawy, na podstawie tego co usłyszało lub przeczytało z bajki.

Automatyczne zainteresowanie książkami i czytaniem

Jeżeli będziemy wychowywać dziecko w duchu czytania książek, to możemy liczyć na to, że w okresie szkolnym przyjdzie mu lepiej się uczyć. Dzieci wychowywane w ten sposób łatwiej będą zaglądać do książek i łatwiej im będzie pozyskać z książki wiedzę. Czytając lub słuchając bajek, ćwiczy się koncentracja malucha. Taką koncentrację będzie musiało później wykorzystać właśnie na zajęciach szkolnych czy podczas odrabiania lekcji. Ponadto książki wejdą w pewną codzienność dziecka i nie będą dla niego niczym obcym. Staną się stałym i naturalnym elementem. Czytanie będzie po prostu odruchowym procesem.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź