Dlaczego trzeba czytać dzieciom

„Jakie ziarno w serca Wasze padnie…takim będzie późniejsze żniwo”  – (St. Jachowicz – Dziennik dla dzieci)

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci wyrosły na mądre. Ponadto pragniemy aby nasze dzieci wyrosły na dobrych i szczęśliwych ludzi. Jaki jest na to sposób? Właśnie, sposobem na to jest czytanie książek. Czytanie książek od najmłodszych lat. Możemy dziecku czytać już od 7 miesiąca, kiedy jeszcze siedzi w brzuchu mamy. Poznaje wtedy tembr i melodię naszego głosu, a my jako rodzice przygotujemy się do roli czytającego. N bo przecież musimy nauczyć się czytać dziecku na głos.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej

Wszyscy rodzice chcą przekazać swojemu dziecku to co ich zdaniem jest najważniejsze. Chcemy by nasz maluch nie miał problemów w przedszkolu i szkole. Korzystamy najpewniej z wielu podręczników dla rodziców na temat wychowania dzieci. Jednak trzeba skorzystać również z najprostszego sposobu – a jest to czytanie dzieciom. Czytanie książeczek edukacyjnych naprawdę małym bobasom jest pierwszą poważną inwestycją w ich przyszłość.

„Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla role domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach.”

Przedstawiamy siedem najważniejszych zalet czytania dzieciom

Czytanie książeczek edukacyjnych – stymulowanie rozwoju mózgu

Czytajmy maluchom zanim nuczą się mówić. Dzięki temu tworzymy naszym małym odkrywcom słownik tak zwany słownik bierny języka. Jest to bardzo dobra prawidłowość związana z rozwojem malucha. Nauka mówienia naszego dziecka zaczyna się tak naprawdę wtedy, gdy maluch jest otoczony mówieniem do niego. Ważne jest też, aby oprócz czytania mówić jak najwięcej do dziecka. Mówimy do niego zmieniając mu pieluszkę lub kąpiąc w wannie. Naprawdę przynosi to super rezultaty w późniejszym etapie.

Czytanie książek dla dzieci – rozbudzenie wyobraźni i kreatywności

Czytanie dla kilkulatka jest tak fascynujące, ponieważ dziecko wszystko sobie wyobraża. Zachodzi proces odtwarzanie czytanych historii w główce naszego malucha. Dzieci utożsamiają się z bohaterami książki i przeżywają razem z nimi smutki i radości. Czytanie dziecku zapewnia odpoczynek i zabawę.

Czytanie książek – ćwiczenie pamięci i rozwijanie mowy

Każdy z nas wie, że czytanie po kilka razy tej samej książeczki staje się już nudne. Jeżeli spojrzymy na to pod kątem naszej pamięci… to hmm rozwijamy ją. Uczymy się książeczki i zapamiętujemy różne zdania i historie. Rozwija to mózg, a szczególnie mózg naszego dziecka. Dzięki temu maluch może uzyskiwać lepsze wyniki w przedszkolu czy szkole. Nauka bogactwa językowego na pewno będzie tutaj wyeksploatowana.

Wrażliwość moralna dziecka – książki dla młodzieży

Jeżeli czytamy dziecku już od najmłodszych lat, wyrabiamy w nim nawyk czytania. Dzieci, które w późniejszym czasie sięgają już same po książki kontynuują poszerzanie swojej wiedzy. Książki pozwalają również uczyć się wrażliwości i poznawać różne emocje jakimi targani są bohaterowie. Ponadto jeżeli naprawdę dużo czytaliśmy dzieciom i robiliśmy to razem z nimi, będą kojarzyć czytanie z czymś bezpiecznym. Z taką rodzinną czynnością, która przywołuje bardzo pozytywne emocje.

Czytaj książki dziecku i kształtuj jego pozytywny wizerunek

Gdy czytamy naszemu dziecku lub wraz z nim, nasza pociecha może pochwalić się pewną wiedzą. Chętniej będzie się uczyć nowych rzeczy w przyszłości. Czytanie przynosi korzyści natychmiast, ale również procentuje w przyszłości naszego maluszka. Przeczytane książki na pewno będą w późniejszym czasie stanowić bardzo fajny pretekst do rozmów z dzieckiem.

Problemy wieku dorastania i wspólne czytanie nagłos

Dzięi wspólnemu czytanie przełamujemy w dziecku niektóre lęki. Przełamujemy lęki takie jak niechęć związana ze słuchaniem swojego głosu i wypowiadaniu się publicznie. Uczymy nasze dziecko jak radzić sobie z sytuacjami trudnymi, w których odczuwamy nierzadko: lęki, frustrację, niską samoocenę czy inne negatywne uczucia. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
#me - 193699
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
#niewidzialna
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
1 2 3 z Gąską

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź