Pielęgnacja zębów

Zdrowe zęby u dziecka

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej. Kosmetyki do pielęgnacji zębów powinno się zakupić zaraz po pojawieniu się u malucha pierwszych mleczaków, a nawet na etapie ich kształtowania. Dzięki temu u dziecka wyrabia się prawidłowe nawyki i dba, aby nie miało ono problemów z uzębieniem w przyszłości. W naszym sklepie można zakupić pasty do zębów dla dzieci, szczoteczki do zębów, opakowania. Oferujemy też zestawy kosmetyków do pielęgnacji zębów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi?

Pielęgnacja zębów dziecka powinno rozpocząć się już w pierwszych tygodniach życia. Na początku oczywiście myje się nie zęby, ale dziąsła malucha. Mycie dziąseł u niemowlaka powinno następować zawsze po karmieniu – zaleca się odczekanie ok. 20 minut. Dziąsła u niemowlaka myje się przegotowana woda lub wystudzonym naparem z rumianku. Moczy się w nim wacik lub gazę, który owija się wokół palca. W czasie mycia należy masować dziąsła po stronie warg i języka.

Kiedy kupić dziecku pierwszą szczoteczkę do zębów?

Pielęgnacja zębów u starszaków wymaga zaopatrzenia się w specjalne akcesoria. Podstawą jest szczoteczka do mycia zębów. W naszym sklepie bez problemu można kupić szczoteczki do zębów dla niemowląt. Akcesorium to można kupić, jak u niemowlaka zaczną pojawiać się pierwsze zęby. Szczoteczkę trzeba wymieniać regularnie, kiedy jej włókna stracą kształt i sprężystość. Motywatorem do zakupu nowej szczoteczki do zębów dla dzieci powinien być też jej kontakt z chorobotwórczymi miejscami np. podłogą.

Szczoteczka dla dzieci powinna mieć zaokrągloną główkę i szeroki, antypoślizgowy uchwyt. Dobrze powinna ona leżeć w ręce malucha. W zakresie wyglądu szczoteczki jest w czym wybierać. Producenci akcesoriów do pielęgnacji zębów oferują szczoteczki świecące, z bajkowymi motywami, w kształcie samolotów.

Jaką pastę dla dziecka wybrać?

Od drugiego roku życia do pielęgnacji zębów oprócz szczoteczki można stosować pastę do zębów (do drugiego roku życia zęby dzieciom powinno się być tylko wodą). Pastę do zębów dla dzieci powinno zacząć stosować się, dopiero kiedy dziecko zacznie pluć – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Kosmetyk najlepiej dopasować do wieku malucha. Specjaliści uczulają, aby dzieciom nie pozwolić stosować pasty do zębów dla dorosłych, jest to niebezpieczne ze względu na zawartość w nich fluoru. Pasty do zębów dla dzieci to te bez zawartości tego pierwiastka. Pasty do zębów bez fluoru powinny być stosowane u dzieci poniżej 1 roku życia. Powyżej tego wieku można stosować kosmetyki z fluorem o niskim stężeniu. Do wyboru są kosmetyki o smakowe np. cola, truskawka, malina lub o smaku normalnej miętowej pasty. Najlepiej wybierać te drugie.

Stosując pasty z fluorem dla dzieci, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy nakładać niewielkie ilości pasty na szczoteczkę. O dzieci, które nie potrafią jeszcze płukać ust, ilość ta nie powinna być większa niż wielkość najmniejszego paznokcia u ręki dziecka. Pastę należy dobrze wetrzeć we włoski szczoteczki, tak aby dziecko je nie połknęło.

Szczoteczka do zębów dla dzieci – jak używać?

Pielęgnacja zębie dziecka powinna być przeprowadzana prawidłowo. Sam zakup szczoteczki to nie wszystko – dziecko musi umieć jej używać. Do mycia zębów dziecko trzeba zachęcać i stworzyć miłą atmosferę. Na początek warto samemu czyścić zęby dziecku okrężnymi ruchami, zaczynając od tych przednich, później tylne przód i tył. Należy pamiętać, że dziecko na początku może mieć problem z obsługą szczoteczki. Może ja gryźć czy zbyt mocno naciskać. Aby ułatwić maluchowi pielęgnację zębów warto, aby mogło je myć bezpośrednio przed lustrem. Dzięki temu będzie widział, jak wyglądają poszczególne etapy szczotkowania. Mycie zębów u dziecka powinno trwać 2-3 minuty. Maluch powinien dbać o zęby minimum 2 razy dziennie, ale najlepiej uczyć dziecka mycia zębów po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycia, o którym dziecko nie powinno nic jeść i pic, poza woda niegazowana.

Pielęgnacja zębów u dziecka: kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Samo mycie zębów pastą i szczoteczka nie sprawi, że uzębienie będzie piękne i zdrowe. Rodzice powinni zadbać o regularne, profilaktyczne wizyty u stomatologa dziecięcego. Pierwsza wizyta powinna odbyć się zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów. Pod czas wizyty stomatologa sprawdzi stan jamy ustnej, a także udzieli wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów i diety malucha.

Lekarze przestrzegają, że pierwsze ubytki próchnicowe mogą pojawić się już u rocznych dzieci i przybierać postać tzw. wczesnej próchnicy. Jest to niebezpieczne zjawisko, które nie minie wraz z utratą zębów mlecznych przez dziecko. Jedyną metodą uchronienia dziecka przed chorobami jamy ustnej w przypadku wczesnej próchnicy, jest profesjonalna profilaktyka fluorowa.

Po 3 roku życia dziecko można zabrać na profilaktyczną wizytę u ortodonty. Wtedy większość dzieci ma już wszystkie zęby i lekarz może sprawdzić, czy nie ma zaburzeń zgryzu. Wizyta u ortodonty jest obowiązkowa, jeśli dziecko ma cztery siekacze górne i dolne, czyli ok. 8 roku życia.