Narzędzia modelarskie

Jakie Ty masz hobby?

Modelarstwo to popularne hobby dzieci i dorosłych. Mnogość modeli do sklejania sprawia, że po modele sięgnąć mogą nawet 4 – letnie dzieci. Te są proste do składania i nie wymagają zaawansowanych techniki. Inaczej wygląda sprawa w przypadku budowania skomplikowanych modeli. Te wymagają posiadania narzędzi modelarskich. Ich zestaw może być naprawdę duży. Zadaniem narzędzi modelarskich jest ułatwić sklejanie modeli oraz sprawić, że atrapa będzie bardziej precyzyjna i dokładna. Z narzędzie konieczne powinny korzystać osoby, które modelarstwo traktują na poważnie i swoje działa chce się wystawiać na różnego rodzaju konkursach i wystawach modelarskich.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jakie narzędzia modelarskie są niezbędne?

Podstawowe narzędzia modelarskie to nożyczki oraz klej do łączenia poszczególnych elementów. Okazuje się jednak, z w wielu przypadków te dwa przedmioty nie wystarczą. Modelarstwo jest dyscypliną zróżnicowana i skomplikowaną. Często oznacza to, że bez całego arsenału narzędzi trudno może być skonstruować model – czasem jest to nawet niemożliwe. Z problem takim borykają się przede wszystkim osoby, które zawodowo zajmują się modelarstwem i składają skomplikowane modele.

Nożyk modelarski

Nożyk modelarski to podstawowym narządzie, które powinien mieć w swoim arsenale każdy fan sklejania modeli. Ważne, aby dobrać taki, który będzie dobrze leżał w dłoni. Pozwoli to na wykonywanie precyzyjnych chęć i ruchów. Duże znaczenie ma też wykonanie ostrza. W naszym sklepie najczęściej można spotkać trójkątne ostrze, które umożliwia wykonywanie wszystkich podstawowych prac modelarskich. Oferujemy również bardziej specjalistyczne i precyzyjne nożyki np. z okrągłym ostrzem. Ostrze okrągłe jest podzielone na kilka części, dzięki temu nie traci ono swojej ostrości, nawet przy złamaniu. Modelarze często sięgają również po popularne noże do tapet, a nawet po skalpele chirurgiczne, które zapewniają niezwykłą precyzję. Alternatywą jest też urządzenie hybryda, czyli nożyki – skalpel. Są one oznaczone specjalnymi symbolami, które zdradzają ich zastosowanie.

Kupując nożyk modelarski, należy zwrócić uwagę na solidność jego wykonania i wytrzymałość obudowy. Nie polecamy produktów najtańszych, ponieważ będzie on bardziej przeszkadzał przy sklejaniu modeli, niż pomagał.

Nożyczki modelarskie

Kolejnym z podstawowych narządzie do sklejania modeli są nożyczki. Ich zadaniem jest wycinanie większych i mniejszych elementów. Dobre nożyczki modelarskie możecie znaleźć w naszym sklepie. Znajdziecie tu nożyczki renomowanych i cenionych producentów w atrakcyjnych cenach. Najpopularniejszym wyborem są nożyczki ze stali nierdzewnej z ostrzem w kształcie ząbków. Dzięki nim wycięcia są równie i pozbawione strzępień, a cięty materiał nie ślizga się.

Wycinaki do otworów

W naszym sklepie znajdziesz również specjalistyczne narzędzie modelarskie takie jak wycinaki do otworów. Pozwalają one na wycinanie różnego rodzaju otworów, głównie tych niewielkich, które stanowią duży problem i których nie można wyciąć nożyczkami. Najpopularniejszymi wycinarkami modelarskimi są te znane pod nazwą wybijaki szewskie. Jest to zwykła rurka, którą wprawia się w ruch młotkiem. Modelarze równie chętnie sięgają po wycinarki rewolwerowe, które doceniane są za specjalnie przygotowane ostrza. Wycinarki rewolwerowe stosuje się do wycinania otworów o różnej średnicy.

Do wycinania stosuje się też takie narzędzia modelarskie jak: cyrkle z funkcją cięcia oraz maty. Te ostatnie są specjalnymi podkładkami, które zabezpieczają blat podczas wycinania poszczególnych elementów modelu. Dostępne w naszym sklepie maty do cięcia są wykonane z różnych materiałów np. linoleum lub tworzyw sztucznych. Dobrym wyborem jest mata z powłoką antypoślizgową oraz z wydrukowanymi liniami – znacząco ułatwia to pracę.

W jakie narzędzia modelarskie warto inwestować?

Wyżej wymienione narzędzia to tylko niektóre przydatne fanom sklejania modeli. Inne polecane to m.in.:

  • Statywy – jest to przedmiot składający się z odpowiednio rozłożonych ramion z krokodylami; ich konstrukcja ma za zadanie ustabilizować i utrzymać elementy modelu, nad którymi aktualnie się pracuje; dzięki statywowi można poszczególne zadania wykonywać bardzo precyzyjnie i obiema rękami; w naszym sklepie można zakupić statyw bez lub z lupą;
  • Lupa – czyli szkło powiększające pozwala na precyzyjne łączenie i malowanie niewielkich elementów modelu; w naszym sklepie znajdziesz specjalne lupy modelarskie, czyli te z wymiennymi szkłami, a także nakładane na głowę i wyposażeni w dodatkowe oświetlenie;
  • Pilniki i papiery ścierne – służą do obróbki poszczególnych elementów modelu; szczególnie polecane są pilniki specjalnie przygotowane dla modelarzy, czyli wykonywane z pyłu diamentowego; dla sklejania modeli przydatne są też papiery ścierne na kostkach piankowych oraz gąbki ścierne;
  • Klej – niezbędny w modelarstwie; w naszym sklepie zakupisz specjalne kleje dopasowane do materiału, z jakiego wykonany jest model; możesz więc znaleźć kleje modelarskie do papieru, drewna, metalu czy plastiku;
  • Linijka – te dedykowane modelarzom wykonane są z aluminium oraz plastiku; tańsze plastikowe linijki są nietrwałe i szybko się łamią;
  • Pędzel – sprawdzają się, kiedy model trzeba pomalować; w takich wypadku przyda się nie jeden, ale kilka pędzli; zestawy pędzli modelarskich zawierają te o różnych kształtach i wielkości końcówki.