Buty trekkingowe damskie

Jakie buty w góry dla niej?

Buty trekkingowe damskie to podstawowy element wyposażenia każdej fanki górskich wędrówek. To one mają zapewnić bezpieczeństwo na stromych i śliskich fragmentach tras, a także ochronić stopy przed czynnikami atmosferycznymi. Wybór odpowiednich butów trekkingowych to nie lada wyzwanie. Wynika to z tego, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli obuwia górskiego. Proces decyzyjny utrudnia to, że producenci obuwia trekkingowego nie proponują już modeli unieść, ale te dedykowane kobietom i mężczyznom. Czym różnią się buty trekkingowe damskie od tych męskich? Jak wybrać te najlepsze?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Buty trekkingowe damskie a męskie

Dawno już minęły czasy, że buty trekkingowe traktowano jako modele unisex. Obecnie producenci proponują modele damskie i męskie. Wynika to przede wszystkim z różnić w budowę anatomicznej obydwu płci. Kobieca stopa jest mniejsza, szczuplejsza i o niższym podbiciu niż męska. Przez to kobiety zakładające męskie buty trekkingowe nie będą czuły się komfortowo, a dłuższe wędrówki staną się wręcz niemożliwe. Aby zniwelować dyskomfort, producenci obuwia górskiego paniom proponują modele lżejsze i bardziej dopasowane do stopy. Od męskich modeli buty trekkingowe damskie różnią się też mniejszą rozmiarówką, kształtem, gamą kolorystyczną. Trzeba jednak zaznaczyć, że elementy w konstrukcji butów trekkingowych  są identyczne zarówno dla obuwia damskiego, jak i męskiego.

Najmniej istotny element

Kobiety lubią akcesoria, ubrania i obuwie, które wyglądają atrakcyjnie. To, dlatego kupując buty w góry, patrzą na ich wygląd. Jest to najmniej istotna ich cecha, ale trudno ja całkowicie pominąć. Buty trekkingowe damskie występują w kilku wariantach kolorystycznych i w wielu fasowanych. Dzięki temu można dopasować ich design do własnych preferencji. Warto zaznaczyć, że buty górskie damskie występują w dwóch wariantach:

  • Obuwie niskie do kostki – to uniwersalny wybór, który sprawdzi się zarówno w terenach podmiejskich, jak i miejskich; można zakładać je na wycieczkę za miasto, do lasu czy na górskie szlaki; charakteryzują się niską cholewką; w takich butach nie powinno się jednak wychodzić w wysokie góry;
  • Obuwie górskie z wysoką cholewką – zapewniają maksymalnie możliwe zabezpieczenie kostki i jej stabilizację; w tego typu obuwiu można wybrać się w wysokie góry; charakteryzują się grubą, ząbkowaną podeszwą, która dobrze amortyzuje nierówności tereny; buty z wysoką cholewką polecane są na trudne trasy górskie, wyprawy całodniowe i kilkudniowe trekkingi;
  • Obuwie specjalistyczne – jest przeznaczone dla profesjonalistów; są to modele całoroczne; wykonywane są z solidnych materiałów, często dodatkowo mają ocieplenie; można je więc zakładać na zimowy trekking czy wycieczkę w wysokie pasma gór.

Buty trekkingowe damskie na lato i zimę

Szukając butów do trekkingu, warto określić, czy poszukuje się obuwia na lato, czy na zimę. Większość osób po górach nie chodzi zimową porą, więc powinna postawić na obuwie lekkie, z odpowiednią wentylacją, które pozwala komfortowo poruszać się przy wyższych temperaturach. Letnie buty trekkingowe damskie można zakładać w niskie partie gór, gdzie nie zalega śnieg. Są one lżejsze i nie posiadają ocieplenia. Na rano idealnie sprawdzą się buty z przewiewną membraną, która odprowadza wilgoć i zapobiega przemakaniu obuwia. Letnie buty trekkingowe damskie najczęściej mają liczne dziurkowania, siateczkę, ażurowe wstawki.

Jeśli po górach chodzi się zimą, to konieczny jest zakup specjalistycznego obuwia. Najlepszym wyborem będą buty ekspedycyjne, te o wysokiej cholewce lub z grubą wyściółką. Pozwolą one chronić stopy przed zimnem i zapewnią komfort techniczny. W zimowych butach trekkingowych damskich liczy się też antypoślizgowa podeszwa i możliwość przyczepienia do nich raków.

Podeszwa i amortyzacja w butach trekkingowych

Jednym z najważniejszych elementów butów trekkingowych jest ich podeszwa. Z racji tego, że mają służyć one na zróżnicowanej nawierzchni, ważne jest jej maksymalna uniwersalność. Przede wszystkim buty trekkingowe damskie muszą posiadać bieżnik i gumę – to od nich zależy bezpieczeństwo ich użytkowniczki. Klasyczne rozwiązanie to podeszwa Vibram, którą rozpoznać można po żółtym znaczku. Gwarantuje ona, że obuwie sprawdzi się na podłożu skalnym, wilgotnym i błotnistym. Tu należy zaznaczyć, że w damskich butach trekkingowych podeszwy są nieco mniej sztywne. Jest to wynikiem innego sposobu chodzenia i chęci odciążenia kobiecych stóp.

Mówiąc o podeszwach, nie sposób nie wspomnieć o amortyzacji. Jest ona niewidoczna, ale znacząco wpływa na komfort chodzenia. Buty trekkingowe wyposażone mogą być m.in. we wkładki amortyzacyjne. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności komfortu w stawianiu kroków. W wielu modelach dodatkowe zabezpieczenie stanowi też tzw. gumowy otok. Jego rolą jest ochrona tej części buta, która jest najczęściej narażona na kontakt ze skałą. Dzięki temu przedłuża się żywotność obuwia.

Buty trekkingowe damskie dostępne są w wielu modelach. W naszych sklepie można kupić i de profesjonalne i te dla amatorów górskich wypraw. Proponujemy buty w dobrej jakości i atrakcyjnych cenach. Chętnie służymy pomocą w doborze najlepszego obuwia górskiego.