Wspinaczkowe damskie

Jakie buty wybrać na skałki?

Buty wspinaczkowe damskie to kluczowy element wyposażenia podczas wypraw wspinaczkowych. Są one absolutnym must have. Bez nich nie wolno wybierać się na skałki. Buty wspinaczkowe damskie potrzebne są zarówno początkującym adeptom tej aktywności, jak i tym zaawansowanym. Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując damskie obuwie do wspinaczki? Co liczy się oprócz wygody i komfortu ich noszenia?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Buty do wspinaczki – dlaczego są potrzebne?

Buty wspinaczkowe damskie mają dawać niezawodne oparcie oraz zabezpieczać stopy przed kontuzjami. Należy pamiętać, że adidasy, trampki, korkery bez korków czy inne buty sportowe nie pozwolą osiągnąć łatwości poruszania się na ściance, czy na skałkach. Specjaliści mówią, że nawet najprostszy i podstawowy but wspinaczkowy jest lepszy od tradycyjnego obuwia. Wynika to z tego, że jego budowa jest specyficzna i dostosowana do tego typu aktywności. Obuwie wspinaczkowe damskie, a także i męskie charakteryzują się tym, że są dość sztywne, mają cienką podeszwę, duża ilość gumy dookoła cholewki oraz są bardzo dobrze dopasowane do stopy. Buty wspinaczkowe wykonane są z odpornych na rozciąganie materiałów, natomiast zastosowane w nich guma ma zapewniać maksymalną przyczepność.

Co warto wiedzieć o butach wspinaczkowych?

Buty wspinaczkowe są wynalazkiem ostatnich kilkudziesięciu lat. Ich początki to lata 50. XX wieku. Wcześniej do wspinania używanie ciężkich, podkutych butów górskich o sztywnej podeszwie. Popularnością cieszyły się buty z podeszwą filcową, które pozwalały wyczuć nierówności skał. Buty do wspinaczki, które znane są dziś, po raz pierwszy zostały wyprodukowane przez 1948 roku przez Pierre Allain’a. Był to model PA., który powstałą na bazie doświadczeń wspinania się na baldach w Fontainebleau i na alpejskich ścianach.

Obuwie wspinaczkowe damskie – jak wybrać oto najlepsze?

Buty wspinaczkowe dla kobiet, które dostępne są w sklepach, znacznie różnią się od siebie. Na półkach można znaleźć modele podstawowe, a także zaawansowane. Różnice w poszczególnych modelach butów wynikają przede wszystkim z konstrukcji podeszwy, jej asymetrii oraz sztywności. To, dlatego w pierwszej kolejności na te parametry trzeba zwrócić uwagę.
Asymetria butów wspinaczkowych sprawia, że ich czubek jest wygięty. Obuwie o łagodnej asymetrii i mniejszym wygięciu polecane są osobom początkującym. Wynika to z tego, że są one bardziej komfortowe dla stopy i zapewniają jej ułożenie zbliżone do naturalnego. Co więcej, pozwalają kształtować prawidłowe nawyki przy wspinaczce.
Zaraz obok asymetrii ważny jest profil buta, czyli stopień odchylenia od osi pięta – duży palec. Sprawia to, że obuwia wymusza odpowiednie ustawienie stopy – jest ona bardziej wygięta, przez co precyzyjnie się ja stawia na małych stopniach. Z asymetrią i profilem buta ściśle wiąże się sztywność podeszwy. Usztywnienie buta zależy od grubości gumy oraz śródpodeszwa. Buty wspinaczkowe dla poczatkujących mają zazwyczaj dobrze usztywnioną podeszwę. Dzięki temu łatwiej utrzymać jest ciężar ciała na czubku.

Guma w butach wspinaczkowych dla kobiet

Jedną z cech charakterystycznych butów wspinaczkowych damskich są gumowe podeszwy. Różnią się one jednak od siebie grubością, a także parametrami twardości i ścieralności. Zależność jest taka, że im bardziej guma jest miękka, tym lepsze tarcie zapewnia. Trzeba jednak pamiętać, że cienka guma jest mniej odporna na ścieranie, natomiast ta grusza utrudnia czucie stopni i szybkości zużycia.
Osoby zaawansowane najchętniej sięgają po buty z cienką podeszwą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla początkujących. Osoby, które nie do końca precyzyjnie stawiają stopy i dopiero uczą się czuć skały, powinny wybierać buty wspinaczkowe damskie z grubszymi podeszwami. Plusem takiego wyboru jest m.in. to, że obuwie będzie się wolniej zużywać.

Rodzaj zapięcia w butach do wspinaczki

Buty wspinaczkowe damskie mogą być zapinane na rzepy lub wiązane. Eksperci nie dają jednej odpowiedzi, który typ obuwia jest lepszy. Swój zakup powinno się uzależnić od rodzaju uprawianej wspinaczki, a także osobistych preferencji. Wiele osób uznaje, że na początku przygody ze wspinaczką lepiej zakładać buty wiązane. Zapewniają one lepsze dopasowanie do stopy na całej długości, większą precyzję. Sprawdzają się one również na dłuższych trasach. Buty wspinaczkowe damskie na rzepy to natomiast gwarancja szybkiego ściągania i zakładania. Warto je wybierać, jeśli wspina się na krótszych drogach.

Z jakiego materiału wykonane są buty wspinaczkowe damskie?

W naszym sklepie zakupić można buty wspinaczkowe damskie skórzane oraz wykonane z materiałów syntetycznych. Materiał wykonania jest bardzo ważny, ponieważ obuwie do wspinaczki z czasem się rozciąga. Stopień jego rozbijana zależy właśnie od tego, że czego są one zrobione. Za bardziej podatne na to uważa się buty skórzane. Uznawane jest to za wadę, tak samo jak trudność w czyszczeniu. Jednak skórzane obuwie do wspinaczki dla kobiet ma też wiele zalet – jest lepiej dopasowane do stopy, oddycha, ma mniejsze tendencje do przybierania nieprzyjemnego zapachu. Szukają obuwia mniej rozciągliwego, warto postawić na te z tkanin syntetycznych. Jest ono mniej podatne na deformacje, a dodatkowo łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że gorzej dopasowuje się ono do stopy i szybciej zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?

Buty do wspinaczki należy mierzyć na gołą stopę. Nie należy się martwić się tym, że obuwie trudno naciągnąć na stopę – jest to zupełnie normalne. Dla ułatwiania założenia butów należy użyć pętelki z tyłu. Buty wspinaczkowe powinny dobrze przylegać do stopy. Nie oznacza to jednak, że mają być za ciasne. Zbyt małe doprowadza do pęcherzy i otarć. Niewskazane jest również zakładane na skałki za dużych butów. Te uniemożliwiają precyzyjne stawianie ruchów.