prezent świąteczny dla chłopaka

Co to jest zabawka sensoryczna? – Czym jest integracja sensoryczna?

Czym tak naprawdę są zabawki sensoryczne? Czy warto wybierać takie zabawki sensoryczne? Po co one w ogóle są potrzebne mojemu dziecku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Najpierw opowiemy jednak trochę o integracji sensorycznej.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa piłeczkowy pościg (52365)

Czym jest integracja sensoryczna?

Dla wielu rodziców pojęcie integracji sensorycznej może być już bardzo dobrze znane. Zaś dla niektórych z nas może być to coś zupełnie nowego i spotkanie się z pojęciem integracji sensorycznej to dopiero początek. Więc pokrótce wyjaśnimy czym jest integracja sensoryczna.

Integracja sensoryczna to poznawanie świata za pomocą swoich zmysłów, które odbierają bodźce ze świata. Każdy człowiek, każde dziecko jest istotą sensoryczną. Czyli odbieramy świat właśnie za pomocą naszych zmysłów. To właśnie nasze zmysły odbierają bodźce i to dzięki nim możemy poznawać otaczającą nasz rzeczywistość. Dzięki zmysłom zdobywamy również nowe umiejętności i uczymy się siebie.

Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej

Jeżeli chodzi o integracje sensoryczną to obecnie coraz więcej dzieci ma problemy z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny takiego zjawiska są naprawdę bardzo różne. Jedną z takich przyczyn może być na przykład przebieg ciąży. Jeżeli mama miała zagrożoną ciążę i była zmuszona leżeć, bądź ograniczyć swoją aktywność fizyczną, to taki przebieg ciąży może działać niekorzystnie na rozwój i integrację sensoryczną dziecka.

Kolejną z takich przyczyn może być przebieg porodu. Przy przedwczesnych porodach również możemy spotkać się z późniejszymi zaburzeniami integracji sensorycznej naszego dziecka. Niestety, do zaburzeń integracji sensorycznej może przyczynić się także cięcie cesarskie. Dlaczego? Poród naturalny jest o wiele korzystniejszy dla maluszka pod względem integracji sensorycznej.

Następne przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej mogą wynikać z błędów, które popełniamy my, rodzice. Są to takie błędy, które niestety są powszechne i każdy rodzic może je popełnić z obawy o swoje dziecko. Takie błędy możemy zauważyć i spotkać na każdym kroku. O czym mowa? O tym, że dziecko aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje korzystać ze swoich zmysłów i doświadczać różnych rzeczy. Maluszek musi dotyka, musi próbować różnych smaków.

Brudne dziecko to dziecko które poznaje świat

Jeżeli my jako rodzice ograniczamy dziecku taką swobodę w poznawaniu świata, wtedy mogą pojawić się właśnie problemy z integracją sensoryczną. Zmysły dziecka po prostu muszą pracować i doświadczać różnych rzeczy. Jeżeli chronimy nasze dziecko przed całym światem i na przykład wsadzamy malucha do wózka bo może się przewrócić, to niestety ograniczmy mu tą swobodę poznawania świata. Jeżeli nie pozwalamy dziecku dotykać różnych tekstur czy samemu smakować lub jeść, to też ograniczamy jego możliwość sensorycznego poznawania świata. Nie ograniczajmy dziecka, ponieważ może się pobrudzić. Wtedy dziecko nie jest w stanie poznać i doznać różnych bodźców sensorycznych. Dziecko wtedy nie zdobywa nowych bodźców i przez to właśnie integracja sensoryczna może być w jakiś sposób zaburzona.

Nie na wszystko mamy wpływ

Jednak na pewne rzeczy oczywiście nie mamy wpływu. Dzieje się tak, ponieważ nie mamy wpływu na to jak przebiega nasza ciążą. Nie mamy wpływu na to, że ciąża jest zagrożona czy mamy wskazanie by ograniczyć naszą aktywność ruchową. Tak naprawdę nie mamy wpływu na wiele spraw. Jednak mamy wpływ na to, czy pozwalamy naszemu dziecku używać tych jego zmysłów i doświadczać różnych wrażeń sensorycznych. Pozwólmy dziecku poznawać świat: dotykać, smakować, wąchać i słuchać. To właśnie już w dużej mierze zależy tylko od nas, rodziców. Jeżeli do tej pory ograniczaliśmy swoje dziecko nie wiedząc jakie to może mieć skutki, to teraz już wiesz aby dać dziecku więcej wolności w poznawaniu otaczającego go świata. Daj dziecku więcej możliwości do poznawania i penetrowania świata wokół niego. Dzięki temu maluch będzie uczył się tego świata i przy okazji pozna też nowe umiejętności.

Jednostki chorobowe, które mogą spowodować zaburzenia sensoryczne

Kolejnymi przyczynami, które mogą spowodować zaburzenia integracji sensorycznej, to już niestety różne jednostki chorobowe. Niestety, są to już takie poważniejsze zaburzenia u dziecka. Na zaburzenia integracji sensorycznej wpływa zespół Aspergera czy autyzm. Na zaburzenia integracji sensorycznej wpływa też wiele takich innych chorób.

Zmysły jakimi dzieci poznają świat

Takimi zmysłami jakimi dziecko poznaje świat, to zmysły, które powszechnie każdy z nas zna. Są to zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku. Jednak są również dwa inne zmysły, które poznamy w późniejszej publikacji.

Istnieją pewne objawy u dzieci, które mogą dać nam znać o zaburzeniach integracji sensorycznej. Oczywiście mogą, ale nie muszą świadczyć o zaburzeniach. Zawsze warto obserwować swoje dziecko, bo to my rodzice spędzamy z nim najwięcej czasu i zauważamy istotne rzeczy w rozwoju dziecka. My rodzice możemy najszybciej i najłatwiej wyłapać jakieś niewłaściwe czy niepokojące zachowania u naszego dziecka. W przypadku integracji sensorycznej, warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko ogólnie się rozwija.

Na co zwracać uwagę jeżeli chodzi o integrację sensoryczną?

Zwracajmy uwagę na to, czy nasze dziecko jest sprawne. Czy nie ma jakiś problemów w utrzymaniu równowagi. Może maluch się często przewraca, potyka czy uderza? Warto w takim przypadku udać się do lekarza i zapytać o przyczynę. Kolejne ważne sfery związane z integracją sensoryczną to na przykład emocje. Obserwujmy naszego maluszka jak radzi sobie z emocjami i ich okazywaniem. Patrzmy też na to, czy nasze dziecko rozumie różne emocje. Czy umie okazywać te emocje.

Bardzo ważnym zagadnieniem w rozwoju integracji sensorycznej są też nowe smaki i nowe miejsca. Jeżeli nasz maluch jest generalnie niejadkiem i nie lubi jeść. Wybiera sobie tylko kilka produktów spożywczych, które może jeść przez cały czas, to może mieć to swój powód w zaburzeniach integracji sensorycznej. Zwróćmy też uwagę na to, jeżeli dziecko nie lubi być dotykane. Na przykład mamy problem z obcięciem paznokci czy włosów u naszego dziecka lub ze zmianą pieluszki czy przebieraniem się. Pojawia się wtedy płacz i histeria. To również może świadczyć o problemach z integracją sensoryczną dziecka. Takich objawów i symptomów, które mogą być niepokojące jest naprawdę wiele. Jeżeli dziecko przejawia jakieś z tych objawów, to jednak nie musi to świadczyć od razu o zaburzeniach integracji sensorycznej. Jednak zawsze warto skonsultować coś niepokojącego z lekarzem naszego dziecka, ponieważ te objawy mogą, ale wcale nie muszą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. Każde dziecko rozwija się inaczej i w swoim tempie.

Zabawki sensoryczne pomagają w używaniu zmysłów

Wszystkie zabawki, które opisane są jako właśnie zabawki sensoryczne, pomagają dziecku w używaniu swoich zmysłów. Pobudzają maluszka i aktywizują go ruchowo. Dzięki takim zabawkom maluch może rozwijać wszystkie swoje zmysły, wliczając zmysł: słuchu, wzroku, smaku i węchu. Zabawki sensoryczne zostały specjalnie opracowane właśnie po to, by pomagać dziecku i zachęcać je do odkrywania nowych bodźców. Warto inwestować w zabawki sensoryczne, ponieważ coraz więcej dzieci ma problemy właśnie z zaburzeniami integracji sensorycznej. Takie zabawki opracowane specjalnie pod możliwości niemowlaków i ich rozwój. Dzięki takim zabawkom łatwiej jest dzieciom rozwijać się w prawidłowy sposób.

Przykładowe zabawki sensoryczne znajdziesz tutaj:

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
732-Szeleścik niebieski (000879)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
341-PIŁECZKA RÓŻOWA
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
964 - Ośmiorniczka Biało-czarna z pozytywką (000827)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
741-NIEBIESKA PIŁKA
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
997-MINI OŚMIORNICA CZERWONA
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
750-LUSTERKO CUDAK NIEBIESKI
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
989-KSIĄŻECZKA PINKY
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
743-KSIĄŻECZKA NIEBIESKA
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
988-KSIĄŻECZKA MINTY
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
943-KSIĄŻECZKA MAŁA - 000416
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
737-Królik (000866)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
957-Króliczka piszczek (000878)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
340-Agatka (000851)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź