Dolina Księżycowa i kopalnie srebra. 4 najważniejsze atrakcje turystyczne Boliwii

Kraje Ameryki Południowej wciąż stanowią dla wielu Polaków egzotyczny i niezbyt ciekawy kierunek turystyczny. Takie podejście to duży błąd! Europa Zachodnia już dawno odkryła piękno południowoamerykańskich miast, gór i lasów, a coraz więcej polskich turystów wybiera wczasy w Brazylii, Peru czy Boliwii. Jeżeli twoją uwagę przykuło trzecie z wymienionych państw i zastanawiasz się nad tym, co warto jest zwiedzić podczas wakacji, postanowiliśmy ułatwić ci życie i przygotowaliśmy przegląd najważniejszych atrakcji turystycznych Boliwii.

La Paz – najwyżej położona stolica świata

Zwiedzanie Boliwii, tak jak każdego innego południowoamerykańskiego państwa, najlepiej jest zacząć od stolicy. La Paz to miasto unikatowe w skali świata. Zostało ono założone wśród andyjskich szczytów przez hiszpańskich konkwistadorów w 1548 roku. Siedziba boliwijskiego rządu jest najwyżej na świecie położoną stolicą – najwyższy punkt miasta znajduje się na wysokości niemal 4100 m n.p.m. Po przylocie do La Paz należy się przygotować na wystąpienie symptomów choroby wysokogórskiej. Najlepszym remedium na tę dolegliwość jest acetazolamid, który łagodzi objawy choroby; przed wyjazdem do Boliwii warto jest się skonsultować z lekarzem i rozważyć zakupienie lekarstwa. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli planujesz zwiedzenie kilku innych południowoamerykańskich państw, do La Paz warto się wybrać pod koniec zwiedzania, np. po zwiedzeniu większości atrakcji w państwach takich jak Peru i Boliwia – wycieczki te umożliwią zaaklimatyzowanie się do warunków panujących w Andach.

Zwiedzanie La Paz warto jest zacząć od spaceru po Plaza Murillo, czyli głównym placu miasta. W okolicy placu, na miejskiej starówce, znajduje się okazały Palacio Quemado, czyli siedziba boliwiańskiego prezydenta, która pod względem architektonicznym jest klasycznym przykładem stylu kolonialnego. Obok pałacu znajduje się Catedral Metropolitana, czyli majestatyczna, katolicka katedra mieszcząca zabytkową sztukę sakralną. Wizyta w środku jest ciekawym przeżyciem, ale prawdziwie niezapomniane chwile przeżyjesz we wnętrzu Basilica de San Francisco, która jest głównym obiektem sakralnym na mapie La Paz. Bazylika wybudowana została w XVI wieku, choć na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana. Najciekawsze muzea w stolicy Boliwii to Museo de Antropologia e Historia de Baja, w którym znaleźć można ogromną kolekcję prehistorycznej sztuki naskalnej, a także Museo de la Coca przybliżające odwiedzającym historię… hodowania liści koki oraz powstania Coca-Coli. Zwiedzanie La Paz warto jest zakończyć spacerem po Mercado de las Brujas, czyli Rynku Czarownic, który jest ogromnym targowiskiem pełnym antyków i ciekawych przedmiotów związanych z lokalną kulturą.

Valle de la Luna – boliwijski cud natury

12 kilometrów od centrum La Paz, w dolinie rzeki Choaueyapu, znajduje się słynna Dolina Księżycowa – Boliwia nadała tej formacji naturalnej status parku narodowego pozostającego pod ścisłą ochroną. Nazwa „Dolina Księżycowa” wzięła się z ogromnego podobieństwa pomiędzy formacjami skalnymi na terenie parku, a powierzchnią księżyca. Wycieczka do Valle de la Luna to emocjonująca podróż do innego, niesamowitego świata pełnego poszarpanych kamieni i skalnych labiryntów. Na zwiedzanie Doliny Księżycowej można się wybrać samemu, choć najlepiej jest skorzystać z usług przewodnika, który opowie o geologicznej przeszłości doliny, a także jej znaczeniu dla miejscowych Indian.

Sucre – konstytucyjna stolica Boliwii

Choć to La Paz jest faktyczną siedzibą boliwijskiego rządu, zgodnie z konstytucją to Sucre jest formalną stolicą państwa. Miejscowość ta jest też nazywana najpiękniejszym miastem Ameryki Południowej – zresztą nie bez przyczyny wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Zwiedzanie Sucre warto jest rozpocząć od spaceru na szczyt wzgórza Recoleta, z którego roztacza się niezapomniana panorama okolicy. W okolicy starówki znajduje się zabytkowy cmentarz Cementario General, który zaskakuje pełnymi przepychu grobowcami dawnych hiszpańskich kupców. Obowiązkowym punktem wizyty w Sucre powinno być zwiedzanie Museo Arte Indigena, czyli niezwykle ciekawej galerii sztuki prezentującej dawną sztukę Inków.

Potosi – niegdyś najbogatsze miasto Ameryki Południowej

W czasach konkwisty sława Potosi sięgała w najdalsze zakątki Hiszpanii. W okolicy miasta znajdowały się ogromne kopalnie srebra, dzięki którym w Potosi osiedlili się bogaci hiszpańscy kupcy. Stać ich było na drogie ville, z których część przetrwała do współczesnych czasów. Podczas odwiedzin w Potosi warto jest przespacerować się po miejscowej starówce i skorzystać z usług jednej z licznych restauracji serwujących dania miejscowej kuchni. Przed kontynuowaniem podróży warto jest wynająć przewodnika i zwiedzić zamknięte kopalnie srebra, na terenie których mieści się obecnie muzeum przypominające podkrakowską Wieliczkę. Co prawda kopalnie w Potosi są mniej imponujące od tych w Wieliczce, ale mimo wszystko warto jest je zwiedzić i poznać na własnej skórze, jak wyglądały życie i praca dawnych górników.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź