Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka nr 2

Wiemy już z poprzedniego artykułu, że wszelkie oznaczenia powinny być umieszczone na zabawkach w sposób widoczny i trwały. Dodatkowo powinny zawierać etykiety z certyfikatem bezpieczeństwa CE lub innym wymienionym wcześniej. Wybierajmy więc zabawki, które posiadają takie oznaczenia. Oprócz takiego znaku potwierdzającego certyfikat bezpieczeństwa, przy zabawce powinny znajdować się również dane kontaktowe do producenta. Jeżeli umiejscowienie takich danych nie jest możliwe na zabawce, powinniśmy je znaleźć napakowaniu lub etykiecie. Na zabawce producent umieszcza również nazwę takiej zabawki, serię, numer partii, model lub inne ważne informacje umożliwiające identyfikację zabawki. W przypadku gdy charakter lub wielkość zabawki uniemożliwia umieszczenie na niej takich informacji to powinny one znaleźć się na opakowaniu lub etykiecie dołączonej do zabawki.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

Zabawki dla konkretnej grupy wiekowej dziecka

Zabawki, które zawierają jakieś ostrzeżenia powinny być oznaczone. Każde z ostrzeżenia jest poprzedzone słowem „Ostrzeżenie” lub „Ostrzeżenia”.  Mogą to być informacje, na przykład o tym, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia. Takie ostrzeżenia znajdziemy na zabawkach ze względu bezpieczeństwa i na przykład możliwości połknięcia mniejszych elementów przez dzieci właśnie przed 3 rokiem życia. Spoglądajmy więc uważnie na etykiety i oznaczenia na pudełkach zabawek aby w przyszłości po zakupie takiej zabawki nie doszło do tragedii w naszym domu. Ostrzeżenia mogą mieć różną formę. Na niektórych zabawkach widnieją również symbole oznaczające dla jakiego przedziału wiekowego jest przeznaczona zabawka. Oznaczenia mogą wyglądać następująco: 6 m+; 12 m+; 5 +. Oznacza to, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia; 12 miesiąca życia i 5 roku życia. Takie oznaczenia są niezwykle ważne przy wyborze zabawki, która wzbudzi zainteresowanie u dziecka oraz spełni swoje normy bezpieczeństwa.

Widoczne i łatwo czytelne ostrzeżenia na zabawkach dla dzieci

Ostrzeżenia muszą być wyraźne i łatwo czytelne. Naprawdę pamiętajmy aby zwracać na nie szczególną uwagę jeżeli chodzi o wybór zabawek dla dzieci. Takie ostrzeżenia zawierają informację co do ograniczeń wiekowych dziecka, które może się bawić taką zabawką. Możemy spotkać również oznaczenia co do wymagań użytkowania i umiejętności użytkownika, jego minimalnej bądź maksymalnej wagi czy także komunikaty mówiące o tym, że zabawka powinna być używana wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Postępuj prawidłowo z zabawkami – Patrz na wszystkie oznaczenia na zabawkach

Do zabawek, a szczególnie tych nowszej generacji dołączone są instrukcje użytkowania. Takie instrukcje umożliwiają zrozumienie tego, jak właściwie połączyć różne elementy zabawki, czy to jak bawić się taką zabawką. W takiej instrukcji możemy znaleźć też informacje o higienie zabawi i jej konserwacji lub naprawie czy częściach wymiennych. Nie wyrzucaj nigdy instrukcji zabawki. Szczególnie nie wyrzucaj nigdy instrukcji zabawek elektronicznych czy zabawek takich jak huśtawki czy chodziki. Pamiętaj też, że w zabawkach elektrycznych baterie powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wyjęciem ich przez dziecko. Chwila nieuwagi wystarczy by sprowadzić naprawdę wielką tragedię. Baterie muszą być tak umieszczone aby maluszek nie był w stanie samodzielnie ich wyjąć.

Kto ponosi pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo zabawek?

Oczywiście na to pytanie jest jedna odpowiedź. Pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo zabawek ponoszą producenci. Jednak rodzice mają w tym bardzo duży wkład. Nie kupujcie zabawek, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa. Zawsze pamiętajcie aby pozyskiwać zabawki z pewnego źródła. Najlepiej takie zabawki, które zostały już przetestowane przez innych rodziców lub polecane Wam. Wielu rodziców uważa, że odpowiedzialność ponosi również importer takich zabawek. Jednak nie do końca jest to powiedziane. Importer ma za zadanie sprawdzenie, czy sprowadzana zabawka jest bezpieczna. Zazwyczaj odbywa się to przez sprawdzenie certyfikatów bezpieczeństwa. Importer nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo zabawek jeżeli nie zostały one oznaczone jego logo. Więc drodzy rodzice, nie kupujcie zabawek nieoznaczonych. Mogą być one produkowane ze szkodliwych materiałów dla dzieci, nawet rakotwórczych. W wyniku na przykład kontroli Państwowej Inspekcji Handlowej cały towar może być usunięty z rynku w trybie natychmiastowym jeżeli okaże się niebezpieczny dla dzieci.

Przeczytaj również kolejny artykuł z serii „Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka”.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź