Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka nr 3

Poszerzmy swoją widzę również o obowiązek stosowania ogólnych reguł bezpieczeństwa. Takie reguły minimalizują ryzyko niebezpieczeństwa odnośnie używania w zabawie zabawek dla dzieci. Dodatkowo minimalizują skutki zaniedbań w związku z higieną zabawki i z późniejszym rozwojem na przykład groźnych chorób dla dziecka.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach

Zabawki są jednym z największych nosicieli wirusów

W przedszkolach czy w innych placówkach użytku publicznego takich jak na przykład zamknięte place zabaw czy poczekalnie dla dzieci to właśnie zabawki są największym źródłem i nośnikami zarazków. Dzieci często dotykają takie zabawki, nie mówiąc już o kichaniu na nie czy kaszleniu. Nierzadko maluchy podczas zabawy wymieniają się zabawkami i przekazują sobie je razem z zarazkami, które znajdują się na tych zabawkach. Niektóre elementy zabawek mogą być na przykład wkładane do ust czy zanieczyszczone śliną lub wydzieliną z nosa dzieci. W grupach, które liczą od 15 do 20 dzieci niehigieniczne zabawki mogą doprowadzić do naprawdę szybkiego rozprzestrzeniania się zarazków i zachorowania całej grupy. Na tym przykładzie pilnujmy tego, czym bawi się nasze dziecko. Jeżeli wybieramy się na publiczny zamknięty plac zabaw w jakimś supermarkecie zwróćmy szczególną uwagę na odporność naszego dziecka i na to, czy plac jest zadbany i higieniczny.

Dezynfekcja zabawek przeciwdziała zachorowaniom dzieci

Jeżeli nasz maluch zachoruje na jakąś zakaźną chorobę dobrym pomysłem będzie dezynfekcja zabawek również w naszym domu czy mieszkaniu. Taka dezynfekcja to działania mające na celu niszczenia drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. W przypadku placówek jakimi są przedszkola dezynfekowanie zabawek głównie oznacza przede wszystkim pozbywanie się z nich i niszczenie wirusów, grzybów oraz bakterii. Jeżeli dezynfekcja będzie przeprowadzana regularnie istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci będą w mniejszym stopniu zarażały siebie nawzajem. Przeprowadzanie dezynfekcji cyklicznie gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dzieci jak i personelu pracującego w przedszkolach czy właśnie na takich większych zamkniętych placach zabaw.

Częstotliwość przeprowadzania takich dezynfekcji powinna być brana pod uwagę przede wszystkim od liczby dzieci w grupie i stanu ich zdrowia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj zabawek a także na miejsce w jakim dzieci bawią się takimi zabawkami lub korzystają z punktów zabaw – takich jak na przykład wspomniane wcześniej place zabaw. Należy również uświadamiać dzieci w zakresie higieny i odpowiedniego dbania o swoje zabawki.

Dezynfekcja zabawek raz w tygodniu to optymalne rozwiązanie

Taka dezynfekcja zabawek raz na tydzień to idealne rozwiązanie dla grup dzieci obejmującą liczbą do 20 osób. Trzeba jednak zastrzec sobie to, że w okresie jesiennym, czyli takim gdy jest wzmożone zachorowanie na choroby przenoszone drogą kropelkową możemy dezynfekować zabawki nawet częściej. Częstotliwość dezynfekowania zabawek należy zwiększać też w przypadku korzystania z zabawek na zewnątrz lub podczas grupowej epidemii jakiejś choroby. Dodatkowo częstotliwość należy zwiększać w przypadku zabawek takie jak pluszowe maskotki. Najlepiej jest na czas zachorowań na przykład na grypę czy rota wirusy, wyłączyć takie zabawki z użytkowania. Warto taką kwestię poruszyć w przedszkolu na zebraniu.

Czyszczenie zabawek w dwóch etapach

Etapem pierwszym czyszczenia zabawek powinno być mycie, czyszczenie lub pranie. Każdej zabawce należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby naprawdę dobrze ją wyczyścić. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię takiej zabawki. Pamiętajmy aby dotrzeć od wszystkich miejsc, szczególnie tych trudno dostępnych gdzie zazwyczaj roi się od zarazków. Niezwykłym udogodnieniem dla niektórych rodziców jest to, że są takie zabawki, które można myć w zabawce. Zawsze sprawdź czy taka opcja istnieje w przypadku Twojej zabawki. Zaoszczędzi to czas i Twoją energię, no i będziesz mieć pewność, że zabawka jest odpowiednio zdezynfekowana. Pluszowe zabawki po prostu regularnie pierzmy. Można je też poddawać suszeniu w suszarkach. Takie suszenie dodatkowo dezynfekuje zabawki w wysokiej temperaturze. Upewnij się jednak przed suszeniem, że nie zniszczy to zabawki.

Drugim etapem jest dezynfekcja zabawek. Przed każdą taką dezynfekcją zabawki powinny zostać dokładnie umyte czy wyprane. Przeprowadzanie takiej dezynfekcji bez wcześniejszego umycia zabawki będzie po prostu bezcelowe.

Czym powinny być dezynfekowane zabawki?

Dezynfekcja powinna zostać przeprowadzona specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Takie środki to: zarejestrowane środki nietoksyczne dla dzieci, środki utleniające w rozcieńczeniu 1:100 lub dezynfekujące chusteczki nawilżone 70% alkoholem. Środki do dezynfekcji należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją. Jeżeli skrócimy na przykład czas dezynfekcji nie będzie ona skuteczna. Jeżeli wydłużymy ten proces, dezynfekcja może negatywnie wpłynąć na zabawkę i ją zniszczyć. Stosujmy się więc ściśle do zaleceń producentów środków do dezynfekcji. Po przeprowadzeniu takiej dezynfekcji zabawek warto jest je naturalnie suszyć, czyli zostawić je do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Przeczytaj również kolejny artykuł z serii „Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka”.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź