Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka nr 4

Najłatwiej jest utrzymać w odpowiedniej higienie zabawki wykonane z plastiku, metalu czy drewna. To właśnie najłatwiejsza grupa zabawek w utrzymaniu czystości. Szczególnie jeżeli takie zabawki są w dużych rozmiarach. Takie zabawki możemy czyścić za pomocą ciepłej wody i mydła lub z użyciem innych odpowiednich do tego detergentów. Po umyciu takich zabawek należy je oczywiście dokładnie osuszyć. Możemy je wytrzeć lub pozostawić do wyschnięcia na wolnym powietrzu. Następnie każdą taką zabawkę musimy odpowiednio zdezynfekować. Dezynfekcja odbywa się poprzez użycie odpowiedniego środka bezpiecznego dla naszych dzieci. Opisywaliśmy to już w poprzednim artykule. Do takich większych zabawek najlepiej jest użyć specjalnych mokrych chusteczek nasączonych preparatem do dezynfekcji. Przecieramy wtedy powierzchnię takiej zabawki i pozostawiamy ją do samodzielnego wyschnięcia. Po upływie czasu wskazanym przez producenta w celu odpowiedniej dezynfekcji możemy w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu opłukać zabawkę.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Sygnał dźwiękowy 12V Nautilus chromowany z kompresorem uniwersalny
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
RC-S 9-36kg niebieski
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Nakładka na lusterko do holowania co ciagniecia przyczepy uniwersalny

Dezynfekcja zabawek materiałowych – dezynfekcja pluszaków

Zabawki, które wykonano z materiałów nazywamy pluszakami. Czyszczenie takich zabawek może przysparzać nam niestety czasem wiele kłopotów. Puszyste zabawki materiałowe lub takie wypchane są określane mianem zabawek miękkich. Niestety używanie takich zabawek w przedszkolu budzi bardzo wiele kontrowersji. Te zabawki należą do grupy zabawek najbardziej przenoszących bakterie i wirusy. Z takich zabawek także trudno jest się ich pozbyć. Do tej grupy możemy zaliczyć również materiałowe plansze, kocyki czy poduszeczki dla dzieci.

Najbardziej wygodnymi najłatwiejszym sposobem czyszczenia takich zabawek jest jednogłośnie ich pranie w ciepłej wodzie z delikatnym środkiem czyszczącym lub takim specjalnie do tego przeznaczonym. Został wymyślony również specjalny preparat dla zabawek, których nie można moczyć w wodzie. Jest to specjalny sprej, którym można czyścić dywany i tapicerki. Jeżeli chcemy przeprowadzić taką dezynfekcje użyjmy proszku do prania i płynu o specjalnych właściwościach dezynfekujących zabawki. Przed wydaniem dzieciom takich zabawek muszą one zostać dokładnie wysuszone. Sprawdźmy czy środek zabawek nie jest jeszcze wilgotny.

Higiena zabawek elektronicznych – dezynfekcja zabawek elektronicznych

Każdy z nas powinien dobrze wiedzieć to, że zabawki elektroniczne nie mogą być czyszczone z użyciem dużej ilości wody. Do czyszczenia takich zabawek używajmy więc gąbki i specjalnych preparatów do dezynfekcji. Możemy taką zabawkę wytrzeć też szmatką nasączoną środkiem przeznaczonym do dezynfekcji zabawek. Można używać tego samego środka, który jest przeznaczony do dezynfekcji zabawek plastikowych czy drewnianych. Podobnie jak wcześniej opisywane działania, przedmioty należy dokładnie osuszyć przed ich uruchomieniem i daniem dzieciom do zabawy. Należy też sprawdzić czy zabawka po dezynfekcji działa i nie zepsuła się.

Instrumenty dla dzieci i zabawki muzyczne takie jak flet, trąbka czy gwizdek

Zabawki muzyczne należy czyścić w wodzie z użyciem szarego mydła lub specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Takie zabawki należy jedynie na niewielką chwilę zanurzyć w wodzie. Możemy też wyparzyć takie zabawki używając wrzątku. Jednak pamiętajmy by nie przebywały zbyt długo w wodzi, ponieważ możemy zniszczyć muzyczną użyteczność zabawek przez ich zbyt długie trzymanie w wodzie. Może to spowodować na przykład ich napuchnięcie. Ustniki takich zabawek najlepiej dezynfekować po każdej zabawie dziecka, a w szczególności po używaniu ich przez inne dzieci. Pamiętajmy o tym, że zabawki z ustnikami, czyli takie, które mają bezpośredni kontakt z ustami dziecka są bardzo dobrymi przenosicielami bakterii czy wirusów. Dlatego właśnie każde dziecko powinno mieć tylko i wyłącznie swój osobisty instrument. Takim instrumentem nasz maluch nie powinien dzielić się z innymi dziećmi. Jest to bardzo ważna zasada jeżeli chcemy zachować odpowiednią higienę instrumentów muzycznych.

Przeczytaj również kolejny artykuł z serii „Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka”.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Nakładka na lusterko do holowania co ciagniecia przyczepy uniwersalny
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
RC-S 9-36kg niebieski
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Sygnał dźwiękowy 12V Nautilus chromowany z kompresorem uniwersalny

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź