Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka nr 1

Kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze zabawek dla naszego dziecka powinno być bezpieczeństwo. Często kierujemy się użytecznością takiej zabawki i tym ile posiada funkcji lub jej walorami estetycznymi. Jednak właśnie najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować jest bezpieczeństwo naszego przedszkolaka lub młodszego maluszka. O czym trzeba pamiętać? Należy pamiętać o bezpieczeństwu samej zabawki i o sposobie w jaki będzie bawić się nią dziecko. W jaki sposób będzie taka zabawka używana podczas zabawy. Należy też pamiętać o dobraniu zabawki odpowiadającej wiekowi dziecka.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

Zabawki wprowadzone do obrotu muszą posiadać następujące dane:

– nazwę towaru lub zarejestrowany znak towarowy

– dane kontaktowe producenta

– instrukcję

– informację dotyczące bezpieczeństwa

Te wszystkie informacje muszą być przedstawione w jasny i klarowny sposób w języku polskim. Dodatkowo każda zabawka, którą bawi się nasze dziecko musi posiadać znak CE. Znak ten stanowi deklarację producenta, że taka zabawka jest bezpieczna dla naszego dziecka. Oznaczona tym znakiem jest tylko wtedy gdy spełnia kryteria tzw. Dyrektywy Zabawkowej. Takie oznakowanie wskazuje na to, że zabawka została wykonana zgodnie z normami Unii Europejskiej. Oznakowanie CE musi być umieszczone w widocznym miejscu, czytelne i trwałe. Może być umieszczone na przytwierdzonej etykiecie lub na opakowaniu zabawki. W przypadku jeżeli zabawka składa się z wielu małych elementów takie oznaczenie może być umieszczone na etykiecie, opakowaniu lub nawet instrukcji zabawki.

Jednak takie oznakowanie zabawki znakiem CE nie jest jedyną gwarancją jej bezpieczeństwa i wyższej jakości. Dobrze jest jeżeli taka zabawka posiada również certyfikaty bezpieczeństwa czy atesty wystawiane przez samych producentów. Zakup zabawki z takim oznakowaniem wskazuje, że dzieci mogą się nią bezpiecznie bawić. Posiadając certyfikat CE na zabawkach ich producent nie ma obowiązku uzyskiwać dodatkowych certyfikatów czy atestów bezpieczeństwa. Placówki, które wydaję certyfikaty bezpieczeństwa odnośnie zabawek to Państwowy Zakład Higieny i Instytut Matki i Dziecka.

Uwaga na podrobiony certyfikat bezpieczeństwa CE

Naprawdę bardzo często możemy spotkać podrobiony certyfikat bezpieczeństwa na zabawkach. Do złudzenie przypomina on certyfikat CE. Jednak posiada delikatne różnice, które dla kogoś, kto nie jest świadom możliwości podróbki mogą być niezauważalne. Taki podrobiony certyfikat CE to znak, który nie jest zarejestrowany. Oznacza on skrót od China Export i nie stanowi żadnego odniesienia do norm jakości i bezpieczeństwa. Zabawka która posiada znak CE – China Export to po prostu zabawka wyprodukowana w Chinach. Odróżnienie takiego znaku od certyfikatu bezpieczeństwa może sprawić czasem trudność. Wtedy  należy sprawdzić czy zabawka posiada również jakieś inne oznaczenia świadczące o jej jakości.

Inne normy określające bezpieczeństwo zabawek

Norma, która również określa bezpieczeństwo zabawek to EN71. Jest to norma jaką muszą być oznaczone zabawki sprzedawane w Unii Europejskiej. Jest to wymóg bezpieczeństwa stawiany producentom właśnie w UE. Wszystkie zabawki w UE muszą być produkowane zgodnie z tą normą. Oprócz tej normy ważnym certyfikatem jest oznaczenie „Safe Toys”. Takie oznaczenie przyznawane jest przez niezależny instytut do spraw Testów i Certyfikatów. Jeżeli znajdziemy takie oznaczenie na zabawce możemy mieć pewność, że jest ona bezpieczna  i odpowiednia dla dziecka w oznaczonym wieku. Ponadto materiały jakie zostały użyte do produkcji spełniają najwyższe normy jakościowe i wymagania.

Jeszcze jednym ważnym certyfikatem jest certyfikat „TUV”. Przyznaje się go producentom, którzy produkują zabawki z substancji bezpiecznych dla dzieci. Kolejny ważny certyfikat „WE” to potwierdzenie dla rodziców, że zabawka spełnia normy Unii Europejskiej. Wystawia go instytucja notyfikowana, czyli niezależna od producentów i konsumentów oraz działająca obiektywnie i zgodnie z prawem. Kolejny certyfikat „GOTS” oznacza, że zabawkę wyprodukowano z organicznej bawełny. Oznacza to, że do produkcji takiej bawełny nie wykorzystywano pestycydów ani innych środków chemicznych. Innym oznaczeniem, wskazującym na to, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi jest certyfikat „PEFC”.

Przeczytaj również kolejny artykuł z serii „Jak wybierać i dezynfekować zabawki dla dzieci? – Bezpieczna zabawka”.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź