Zabawki dla dzieci – Znane już ze starożytności  

Na rynku dziecięcych zabawek pojawia się ich coraz więcej. Coraz to nowsze technologie usprawniają dziecięce zabawki tak, że wydają nam się naprawdę zabawkami z przyszłości. Interaktywne roboty czy zabawki, które mówią, tańczą i śpiewają kiedyś nie byłyby nawet w naszych wyobrażeniach. Kiedy my, dorośli byliśmy jeszcze dziećmi zabawki wprawialiśmy w ruch siłą naszej wyobraźni. Teraz jest zupełnie inaczej.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

Historia zabawek tych mniej znanych a czasem już zapomnianych

Czas na trochę historii. Zabawki dla dzieci były znane już w starożytności. Zabawki od zawsze towarzyszyły dzieciom. Archeolodzy znajdywali zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku. Zabawkami posługiwali się nasi najdawniejsi przodkowie. Te pierwsze, naprawdę takie pierwsze, pierwsze zabawki były wykonywane z naturalnych tworzyw, takich jak skały, drewno czy glina. Wśród ludzi starożytnego Egiptu odkryto już nawet lalki z włosami i ruchomymi kończynami. Takie starożytne lalki były wykonywane z kamienia lub ceramiki a nawet rzeźbione z drewna. Najstarsze znalezisko jakie zdołali wykopać archeolodzy pochodzi z 500 roku przed naszą erą i jest to yo-yo. Znalezisko z Grecji, które wykonano z terakoty. Zabawka taka jak yo-yo przetrwała do dnia dzisiejszego. Jednak teraz w dobie zabawek elektronicznych staje się już zapominana.

Pierwsze bączki – zabawki dla niemowlaków

Takie właśnie pierwsze bączki pochodzą z czasów Babilonii. Mówimy tutaj o okresie z III tysiąclecia przed naszą erą. Jest to więc naprawdę wiekowa zabawka, która budzi zainteresowanie dzieci od naprawdę długiego czasu. Pierwsze bączki były wykonywane z gliny. W Polsce moda na taką zabawkę jaką jest bączek pojawiła się w średniowieczu, za czasów królów. Wtedy takie bączki wykonywali rzeźbiarze. Tworzyli je z drewna. Takie bączki przypominały trochę te dzisiejsze zabawki. Były zwężane u dołu, a na górze szersze. Co interesujące, takie bączki nosiły wtedy inne nazwy. Nazywane były cygą, kręglicą, frygą lub warchołką.  Bączki obecnie nie są już tak popularną zabawką jak kiedyś.

Grzechotki – hit wśród zabawek dla niemowlaków

Dzieci kochają grzechotki. Taka grzechotka im głośniejsze wydaje dźwięki tym jest z reguły bardziej interesująca. Grzechotki były już znane dzieciom ze starożytnej Grecji. Wtedy takie zabawki wykonywano z gliny i mały kształt kuli lub jakiejś figurki zwierzęcej. W starożytnym Rzymie natomiast takie grzechotki dla dzieci wykonywano w formie brązowych obręczy obwieszonych dzwoneczkami. Grzechotki to chyba największa grupa zabawek dla niemowląt. Cała masa różnych grzechotek w najróżniejszych formach była znajdowana przez archeologów. Bardzo dużo znalezisk takich zabawek odnaleziono podczas prac archeologicznych w Biskupinie. Jest to naprawdę niezwykłe odkrycie. Grzechotki z gliny były odnajdywane również w Krakowie czy Gniechowicach.

Zabawki dla dzieci – Lalki – Najstarsze zabawki dla dzieci

To właśnie lalka jest jedną z najstarszych zabawek dla dzieci. Lalkami bawili się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. W dawniejszych czasach lalki były wykonywane z gliny. Dopiero w późniejszych czasach wykonywano lalki ze starych szmat i sznurowadeł. Dopiero w późniejszym czasie zaczęto rzeźbić lalki z drewna. Takie drewniane lalki posiadały ruchome części. Dodatkowo był pokolorowane farbami i pięknie ubranie, zgodnie z trendami mody obecnych czasów. Dla lalek wykonywano również domki. Wielopoziomowe domki przypominały swoim wyglądem i architekturą obecne mieszkania. Dopiero w XX wieku pojawiły się lalki wykonywane z plastiku. Takie lalki były znacznie tańsze, przez co bardziej dostępne dla uboższych ludzi. Plastikowe lalki podbiły jednak rynek dziecięcych zabawek. Dawniej w modzie były lalki, które były proporcjonalne i przypominały swoim wyglądem prawdziwego człowieka.

Konik na biegunach – Zwykła zabawka, mała huśtawka

Bardzo popularna zabawka XIX wieku. Koniki na biegunach kojarzone są powszechnie z dziecięcą zabawką. Do końca XIX wieku koniki na biegunach były wykonywane przez rzemieślników. Takie koniki były naprawdę pięknymi zabawkami przypominającymi prawdziwe konie. Wykonane z niezwykłą starannością i dbałością o każdy detal. Powszechnie te zabawki produkowane są na naprawdę wielką skalę. Seryjna produkcja nie ukazuje już takiego rzemieślniczego piękna koników na biegunach. Często płozy zastępowane są już kółkami. Wcześniej takie koniki były wykonywane z materiałów takich jak drewno i skóry.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź