Podstawowe zasady diety Hashimoto

Choroba Hashimoto swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi – Hakaru Hashimoto – który na początku XX w. opisał kilka przypadków tej choroby. Choroba Hashimoto jest najczęstszym typem zapalenia tarczycy, a także najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności tego gruczołu. Immunologiczny charakter choroby oznacza, że organizm zaczyna zwalczać tarczycę, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Badania pokazują, że choroby immunologiczne często powodują lub są powodowane przez inne choroby (np. celiakię lub cukrzycą).

Co powinno zawierać się w diecie Hashimoto?

Podstawową bronią w walce ze wszystkimi zaburzeniami pracy tarczycy są środki farmakologiczne. Jednak z takimi chorobami jak np. choroba Hashimoto nie można sobie poradzić bez zastosowana odpowiedniej diety. Dieta Hashimoto powinna być ułożona tak, aby zapobiec niedoborom określonych składników odżywczych i mineralnych. Osoby chorujące na Hashimoto często mają dodatkowy problem w postaci nadwagi. Aby sobie z nim poradzić, dietę należy skomponować w oparciu o następujące składniki: zdrowe białka, tłuszcze, błonnik oraz jod. Dzięki temu, że białko długo utrzymuje się w żołądku, a do jego strawienia potrzebna jest duża ilość energii, jest to niezbędny składnik w diecie osób walczących z nadwagą, także tą powstałą na skutek choroby Hashimoto. Zdrowe białko powinno być dostarczane pod postacią jaj, mięsa oraz roślin strączkowych. Wyjątkiem jest soja, która wpływa na wzrost poziomu estrogenu, przez co należy ją omijać. Dieta Hashimoto powinna także ograniczyć nabiał. Bardzo duże znaczenie ma także błonnik, który wpływa na poprawienie perystaltyki jelit. Błonnik znajdziemy przede wszystkim w pełnych ziarnach zbóż oraz owocach i warzywach takich, jak jabłka, soczewica, fasola, banany, marchew, buraki czy awokado.

Dieta na tarczycę – co wyeliminować?

Osoby zmagające się z Hashimoto powinny stosować się do klasycznych zasad zdrowego odżywiania. To oznacza, że posiłki w diecie powinny być lekkostrawne i nie zawierać zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów trans. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, dlatego późniejsze pojawienie się celiakii, czyli nietolerancji glutenu, jest bardzo prawdopodobne, jeżeli spóźnimy się z reakcją lub nie wprowadzimy zmian w swoim odżywianiu. Na diecie przy chorobie Hashimoto powinno się unikać źródeł goitrogenów (związki o właściwościach antyodżywczych występujące naturalnie w żywności, zmniejszające przyswajalność jodu z pożywienia), czyli np. soję (i jej przetwory, np. tofu, mleko sojowe), brokuły, kalafior i warzywa kapustne.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź