Smoczki dla dziecka – Używać smoczka czy nie używać?

Okazuje się, że temat smoczków jest bardzo rozbudowany. Rodzice dzielą się na takie dwie grupy. Są tacy, którzy absolutnie nie używają smoczków i konsekwentnie się do tego stosują. Ale są i tacy rodzice, którzy podają smoczki swoim dzieciom już od pierwszych chwil ich życia. Jest to więc jednak trochę kontrowersyjny temat, który może poruszyć naprawdę wielu rodziców. Zarówno zwolenników w używaniu smoczków jak i ich przeciwników.

Smoczki dla noworodków – uspokajacz dla dziecka

Smoczek jest swego rodzaju uspokajaczem dla dzieci. Wielu rodziców uzbraja się w smoczek już od samego początku kompletując wyprawkę dla dziecka. W pierwszych dniach życia rodzice podaję smoczek dziecku, wtedy kiedy jest taka potrzeba. Maluszek dzięki odruchowi ssania uspokaja się i wycisza. Takie bardzo małe szkraby zazwyczaj zaczynają tak naprawdę używać smoczka kiedy mają 3 miesiące. Wcześniej ten smoczek jest po prostu wypluwany przez dzieci. Wielu maluszkom wystarczy też jako uspokojenie tylko ssanie piersi.

Czy smoczek to najlepszy przyjaciel niemowlaka?

Dzieci uwielbiają smoczki. Jednak warto mieć takie uwielbienie pod kontrolą. Pamiętaj, że zanim podasz smoczek swojemu dziecku należy go dobrze wysterylizować. Najlepiej wyparzyć taki smoczek używając świeżo zagotowanej wody. Zabijasz w ten sposób bakterie, które mogą trafić do buzi dziecka. Zanim jeszcze zdecydujesz się na stosowanie smoczka w swojego maluszka, naucz go umiejętnie ssać pierś. Weź pod uwagę to, że ssanie smoczka jest znaczeni łatwiejsze niż ssanie piersi. Maluszki, którym włączyło się najpierw smoczek i dopiero później próbuje się je dostawiać do piersi mogą mieć problemy z ssaniem i denerwować się przy jedzeniu. Takie denerwowanie się malucha może prowadzić do bólów brzuszka przez często połykanie powietrza. Wtedy mogą pojawić się tak bardzo niechciane i uciążliwe kolki.

Zbyt wcześnie podany smoczek dziecku może je rozleniwić i zniechęcić do ssania piersi

Jeżeli podasz smoczek maluszkowi zbyt wcześnie następuje tego konsekwencja. Maluch przyzwyczaj się do mniejszego wysiłku i nie będzie chciał ssać piersi. Będzie się przy tym irytował i marudził. Wtedy niestety  będziesz musiała karmić maluszka z butelki. Karmienie piersią daje bardzo wiele pozytywnych skutków dla mamy i dla dziecka. Dziecko karmione piersią ćwiczy ssanie i usprawnia mięśnie buzi. Ssanie piersi to jednak wysiłek dla małego dziecka. Mleko z butelki o wiele łatwiej i bez większego wysiłku po prostu leci ze smoczka. Maluszki nie angażują się tak w ssanie z butelki jak w ssanie z piersi.

Kiedy dziecko ma kolkę podaj mu smoczek

Maluszki, które mają kolkę szukają dla ukojenia pokarmu i ssąc pierś nadmiernie napełnia swój brzuszek. Właśnie w takich przypadkach najlepiej podawać dziecku smoczek. Żeby choć troszeczkę ukoić małego bobaska przy kolce i by nie napełniało za nadto swojego brzuszka. Smoczek jest wtedy pomocny, ponieważ nie obciąża małego brzuszka. Najlepiej będzie jeżeli maluszek swoje pierwsze spotkanie ze smoczkiem odbędzie po 6 tygodniu życia. Od tego czasu najlepiej przyzwyczajać maluszka do ssania smoczka. Ponadto zwracajmy szczególną uwagę na dopasowanie rozmiaru smoczka dziecka do jego wieku. Smoczki mają różną wielkość. Zbyt duży smoczek może spowodować utrudnienia w oddychaniu, powodować wymioty a nawet wywołać późniejsze wady wymowy. Natomiast jeżeli smoczek będzie zbyt mały, będzie źle układał się w buzi maluszka. Przez co nie będzie przynosił ukojenia naszemu maluszkowi.

Czy kciuk dziecka jest lepszy od smoczka?

Absolutnie nie, kciuk nie jest lepszy od smoczka. Nie wolno pozwalać maluszkowi na ssanie kciuka. Kciuk malucha bardziej odkształca podniebienie dziecka i po za tym jest o wiele mniej higieniczny niż smoczek. Dodatkowo może dojść do zdeformowania się paluszka dziecka przez jego częste ssanie.

Kiedy podawać dziecku smoczek?

Podawaj smoczek dziecku kiedy naprawdę będzie taka konieczność. Nie podawaj smoczka od razu, kiedy maluszek będzie marudny. Najpierw spróbuj w inny sposób uspokoić swoją pociechę. Możesz to zrobić poprzez noszenie na rękach czy kołysanie w wózku czy bujaczku. Sprawdź czy maluszkowi jest wygodnie lub czy nie jest potrzebna zmiana pieluszki. Możesz też sprawdzić jego brzuszek, czy nie ma kolki. Brzuszek przy kolce jest jak nadmuchany balonik. Jeżeli dziecko nie jest głodne, nie potrzeba zmienić mu pieluszki i nie ma kolki a płacze, to może być to znak, że po prostu potrzebuje bliskości mamy. Przytulaj malucha i głaszcz go po główce.

Zapamiętaj, że mimo wszystko smoczek nie jest czymś złym. Odpowiednio dobrany smoczek dla dziecka będzie bardzo dobrym przyjacielem.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Smoczki uspokajające Large
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Smoczek uspokajający transparentny 0-6 m-cy 2 szt. (SCF170/18)
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Smoczek ultra air 0-6 miesięcy chłopiec (SCF244/20)

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź