Smoczki dla dzieci
Gadżet każdego dziecka
Smoczek to gadżet, którego używa niemal każde dziecko. Widok maluch ze smoczkiem w buzi nikogo nie dziwi i jest zupełnie naturalny. Są jednak i tacy, którzy smoczka przypisują same wady i obarczają je za wady zgryzu u dzieci. A to nie wszystkie zarzuty wobec smoczków. Obie grupy (zwolenników i przeciwników) nie są w stanie przekonać się do swoich racji, a smoczki to nadal najpopularniejsze dziecięce akcesorium. Z racji tego, że maluch korzysta z niego chętnie, warto pochylić się nad jego wyborem i rodzajami smoczków dla dzieci.
Wyświetlanie 1–24 z 28 wyników
Po co dziecku smoczek?
Podstawową funkcją smoczka jest zastępowanie piersi matki. Dziecko używając smoczka, zaspokaja także naturalną potrzebę ssania, z którą się rodzi. Jako zalety korzystania z tego gadżetu podaje się ułatwienie maluchowi zasypiania i wyciszenie emocji. Wielu lekarzy uważa również, że smoczek może pomóc w ochronie dziecka przed tzw. śmiercią łóżeczkową oraz oduczyć je częstych karmień w nocy.
Pisząc o smoczkach dla dzieci, trzeba jednak i wspomnieć o ich wadach. Na temat negatywnych skutków ich stosowania powstało wiele prac i przeprowadzono wiele badań. Przeciwnicy cumelków dla dzieci przypisują im odpowiedzialność za wady zgryzu, infekcje ucha, zaburzenia ssania piersi. Podają również, że smoczki sprawiają, że dziecko zbyt wcześnie jest odstawienie od piersi matki. Dla jasności trzeba dodać, że wyżej wymienione skutki i zachowania zauważono również u dzieci, które nie korzystają ze smoczków. Wskazuje się również, że narażone na nie są najbardziej te dzieci, które przez cały dzień chodzą ze smokiem w buzi.
Jak używać smoczka?
Smoczek jest gadżetem, po którym sięgnąć można przed 4 tygodniem życia. Dziecko powinno z niego korzystać maksymalnie do 18 miesiąc życia. Niestety nie zawsze oduczenie ssania smoka jest łatwe, często wiąże się z wieloma problemami. Rodzice powinni pamiętać, że dziecko nie powinno chodzić przez cały czas z cumelkiem w buzi. Ważne jest także, aby nie pozwolić maluchowi na kapryśne wymuszanie smoczka i uzależnienie od niego. W tym celu niezalecane jest zawieszanie smoczka na tasiemce na szyi – dziecko będzie miało do niego zbyt łatwy dostęp.
Zasadą korzystania ze smoczka jest to, że gadżet powinien być wymieniany co 1-2 miesiące. Smoczek, który ląduje w buzi dziecka, obowiązkowo musi być czysty.
Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek dla dziecka?
Cumelek, czyli smoczek zawsze powinien być dobrany do wieku dziecka. Inne modele stosuje się w przypadku kilkumiesięcznych szkrabów, inne w przypadku rocznych bobasów. Ważne jest również kształt i wielkość smoczka. Źle dobrany rozmiar może doprowadzić do wad zgryzu. Powszechnie przyjęty jest podział, który dzieli smoczki na dwie grupy wiekowe: te dla dzieci od 3 do 6 miesiąca życia i dla dzieci od 6 do 18 miesiąc życia. Niekiedy producenci oferują też smoczki po 18 miesięcy życia, ale specjaliści podkreślają, że dzieci w tym wieku nie powinni z niego korzystać.
Wybierając smoczek, zwrócimy też uwagę na materiał jego wykonania, niektóre dzieci mogą być np. uczulone na lateks. Alternatywą dla smoczków lateksowych są sylikonowe. Są one przezroczyste, nie posiadają smaku ani zapachu – w przeciwieństwie do smoczków lateksowych.
Tarcze i gumki w smoczkach dla dzieci
Smoczek składa się z tarczki oraz gumki, która jest do niej przymocowana. Tarcza smoczka może mieć kształt ósemki, być okrągła lub wyprofilowana. Ważne jest, aby nie była ona za mała, bo dziecko może ją połknąć. Nie wskazane są też za duże smoczki, które będą uciskać noc malucha. W dobrej jakości smoczka w tarczy znajdują się specjalne otwory ułatwiające oddychanie. W zakresie designu występuje niezwykle szeroki wybór. Smoczki mają różne kolory, wzory i motywy. Czasem na tarczy znajduje się kołka do wyciągania smoczka z buzi malucha.
Poszczególne modele smoczków różnią się do siebie również gumkami, które ssie dziecko. Modelem podstawowym jest smoczek z okrągłą gumką, która jest węższą przy tarczy i rozszerza się aż do zaokrąglenia. Tarczka w takich modelach ma kształt ósemki, a smoczek można włożyć w dowolną stronę. Równie popularne są smoczki symetryczne, które mają spłaszczone gumkę i tarczkę podobną do kształtu ósemki. Z racji tego, że nie ma w nich góry i dołu, można go umieszczać w buzi malucha dowolnie. Rodzice chętnie sięgają także po smoczki ortodontyczne inaczej nazywane anatomicznymi. Wymagają one wkładanie ich w odpowiedni sposób do buzi. Wyróżniają się one tym, że gumka od strony języka jest spłaszczona, a od strony podniebienia zaokrąglona. Tarcza przy tego rodzaju cumelkach jest wyprofilowana.
W naszym sklepie znajdziesz smoczki takich marek jak Mam, BIBS, Avent, Mamojoo Bibi Swiss czy Tommee Tippee.
Kiedy dziecko może zacząć używać smoczka?
Pierwszy smoczek można kupić noworodkowi po 4 tygodniu życia. Jest to najbezpieczniejszy czas wprowadzenia go, ale wiele mam sięga po ten gadżet już w pierwszych dniach po urodzeniu. Należy pamiętać, że maluch może korzystać ze smoczka czystego i odpowiedniego dla niego. Przed podaniem go dziecku pierwszy raz należy go wyparzyć lub wygotować. Można też użyć sterylizatora. Smoczków nie należy oblizywać!