Wpływ telewizji na rozwój dziecka – czy dzieci uczą się z telewizji?

Wielu rodziców uważa, że telewizja rozwija dziecko. No bo przecież dzieci z telewizji uczą się języków i dowiadują nowych ciekawych informacji. Przecież to dzięki telewizji dziecko poznaje świat i może uczestniczyć w wielu wydarzeniach za jej pośrednictwem. Poznaje wiedzę z zagadnień kulturowych, sportowych i politycznych. Jednym słowem uważają, ze telewizja ma wspaniały wpływ na rozwój dziecka. Niestety jak się okazuje, nie jest to prawdą. Telewizja w nadmiarze szkodzi. Według wykonanych badań, przez Amerykańską Akademię Pediatrów dzieci do drugiego roku życie nie powinny mieć w ogóle styczności z telewizją. Natomiast starsze dzieci powinny ograniczyć jej korzystanie oraz komputera jak i gier video do maksymalnie dwóch godzin w ciągu dnia. Dwie godziny to naprawdę wystarczający czas, jaki dzieci powinny spędzać przed ekranem. I mowa tutaj o każdym ekranie. Nawet o ekranie tebleta tak popularnego ostatnio na zakupach w supermarketach.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyjątka naprawdę malutkie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzoły
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w lesie i na polanie

Telewizja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci

Oglądanie telewizji i czas spędzony przed ekranem wpływa negatywnie na wiele aspektów rozwoju dziecka. Wpływa źle an aspekty fizyczne oraz umysłowa. Wpływa również na kręgosłup moralny starszego dziecka oraz na doświadczenia w życiu socjalnym. Praktycznie to na błędnych wzorcach ukazanych w telewizji lub co najlepsze, na ich nienawiązywaniu przez czas spędzony na oglądaniu. Tak samo jak nóż służy do krojenia chleba i do możliwości popełnienia przestępstwa, tak samo telewizja i spędzanie czasu przed ekranem ma swoje dwa oblicza. Oczywiście, dzięki telewizji dzieci mogą się wiele nauczyć. Jednak nie mamy wpływu na to co oglądają w telewizji. Wybieramy kanały dla najmłodszych, jednak coraz częściej bajki jakie się na tych kanałach pokazują zawierają w sobie wiele przemocy i negatywnych wzorców. Należy dbać o to żeby dzieci oglądy właściwe programy i aby nie oglądały tej telewizji nadmiernie.

Co jeżeli dziecko spędza wiele godzin przed ekranem telewizora?

Dzieje się przykra sprawa. Długie godziny siedzenia przed telewizorem zaburzają rozwój fizyczny dziecka. Nasila się krótkowzroczność, ponieważ dziecko wpatruje się cały czas w ekran z tej samej odległości. Nie ćwiczą się mięśnie akomodacyjne oka. Do ich ćwiczeń potrzebne są różne odległości na jakie dziecko patrzy. Patrzenie w dal i patrzenie z bliska. Dobrym ćwiczeniem akomodacyjnym dla oka jest na przykład rzucanie piłeczki do celu.

Na co zwracają uwagę ortopedzi?

Zwracają uwagę na to, że kręgosłupy naszych dzieci są w wielkim niebezpieczeństwie. Zastanówmy się… Długie godziny spędzone w szkolnych ławkach, a do ego dochodzi dźwiganie książek w tornistrach nie pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa. Ponadto czas spędzony w domu przed telewizorem działa dodatkowo na niekorzyść. Dzieci siedząc przed telewizorem czy komputerem nie mają możliwości ćwiczenia mięśni kręgosłupa i umacniania go. W późniejszym wielu też nie będą wiedziały jak ćwiczyć kręgosłup. Co gorsza nie będą wymagały d siebie ćwiczenia kręgosłupa, a ich plecy będą coraz bardziej boleć. Nieruchome siedzenie na kanapie sprzyja również otyłości. Okazuje się, że samo włączenie telewizora powoduje spad metabolizmu o 14%. Ciekawostka dla osób które się odchudzają – trzeba zrezygnować nie tylko ze słodyczy, ale i z oglądania telewizji.

Dzieci oglądające nadmiernie telewizję

Niestety, rozwój społeczny dzieci siedzących nadmierne godziny przed telewizorem jest trochę cofnięty. Dzieci bardzo źle rozwijają się pod tym względem. Nie mają czasu na to, aby te więzi społeczne nawiązywać. Przez siedzenie w domu nie kontaktują się z rówieśnikami. Nie bawią się i nie wymyślają nowych zabaw „z niczego”. Nie mają nawet czasu na tak ważną rzecz dla młodych umysłów jak nuda, która pozwala na chwilę odpoczynku chłonnemu jak gąbka mózgowi. Niestety telewizja coraz częściej zastępuje dzieciom wszelkie kontakty społeczne. Co gorsza, rozwój dziecka pod względem językowym ulega upośledzeniu… Czytanie książek pomoże w poprawieniu słownictwa, jednak bardzo trudno zmusić dziecko do tej aktywności. Szczególnie trudno, jeżeli jest wprost uzależnione od oglądania telewizji. Pamiętajmy o tym, że telewizja nie uczy języka. Jest to medium wizualne. Dlatego dziecko podczas oglądania telewizji nie ćwiczy się w mówieniu. Logopedzi twierdzą, że w ciągu ostatniego 10 lecia o 20% zwiększyła się ilość dzieci, która ma problem z wysławianiem się i różne inne trudności w mówieniu. Należy jednak małymi krokami przekonywać dziecko do czytania. Czytanie pomaga w rozwijaniu języka i połączeń synaptycznych w mózgu. Które nieeksploatowane po prostu zanikają…

 

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź