Każde dziecko jest inteligentne – musimy tylko to zobaczyć 

Rolą każdego nauczyciela czy dorosłego powinno być obserwowanie dzieci w rozwoju i dostarczanie im odpowiednich bodźców. Obserwacja dziecka jest bardzo ważna. Powinniśmy skupić się na tym aby wyłapać naturę dziecka. Możemy w tym temacie przeczytać kilka książek. Na pewno, będzie to dla nas rodziców bardzo pomocne. Wyłapujemy już od najmłodszych lat dziecka to czym ono się interesuje. Najważniejszą naszą rolą jest również dostarczanie dziecku możliwości do rozwijania swoich zainteresowań. Pomaganie mu w rozwoju pasji i wzmacnianiu jego zamiłowań. Jeżeli w ten sposób zaczniemy podchodzić do dziecka, to będziemy pomagać mu rozwijać się w sposób naturalny. Zgodnie z naturą dziecka.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyjątka naprawdę malutkie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzoły
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w lesie i na polanie

Rozwój języka u małego dziecka

Maluszki rozwijają się poprzez zmysły, tak jak my wszyscy. Każda informacja która do nas wpływa, wpływa właśnie przez zmysły. U dzieci dzieje się to dokładnie w ten sam sposób. Pedagogika powinna zwracać większą uwagę do pracy nad zmysłami dzieci. Im bardziej rozwijają się dziecięce zmysły, tym dzieci lepiej i trwalej przyswajają wiedzę. Co za tym idzie zachodzą również pozytywne zmiany w mózgu dzieci. Rozwija się więcej połączeń neuronalnych. Jednym z ważniejszych zmysłów w trakcie nauki mówienia, jest zmysł słuchu. Dziecko słucha języka i uczy się jego. Do dziecka powinniśmy mówić językiem ojczystym, niespłaszczonym. Niestety wielu z rodziców dalej stosuje wobec dzieci język, który utrwala w nich błędy językowe lub stwarza utrudnienia w poprawnym wymawianiu niektórych słów. Ponadto do dzieci powinniśmy mówić pełnymi zdaniami, bez zmiękczania i zbędnych zdrobnień. Nie zmieniajmy swojej mowy specjalnie po to, żeby mówić do dzieci. Dzieci rozumieją nawet lepiej język, który jest poprawny. Mówmy spokojnie, powoli i ćwiczmy swoją dykcję. Z pomocą przyjdzie nam na pewno czytanie książek dziecku. Dzięki temu możemy nauczyć się właśnie panowania nad naszym wysławianiem się.

Dzieci nauczą się wszystkich słów wypowiadanych do nich

Nie trzeba upraszczać słów. Zaważmy, że niektóre słowa zdrobnione są o wiele dłuższe niż zwykłe słowo. Z dziećmi powinniśmy rozmawiać normalnie i mieć świadomość, że jeżeli będziemy seplenić – to utrwalamy to w dziecku. Dzieci kochają uczuć się długich i trudnych słów… ale jak to? No tak, każdy fan dinozaurów zaskoczy Was bardzo trudnym nazewnictwem równych gatunków dinozaurów. Dzieci uwielbiają stawiane przed nimi wyzwania, jeżeli są one dla nich ciekawe. Podkreślmy to jeszcze raz. Dzieci bardzo lubią długie i trudne wyrazy. Ponadto zwracajmy uwagę również na to jakie książki czytamy dzieciom. Czytajmy dzieciom książki z bogatym słownictwem. Wybierajmy te książki dla dzieci, które mają dobre opinie i są rekomendowane przez specjalistów. Nie martwcie się, jeżeli dzieci nie zrozumieją wszystkich słów. Chodzi o to, żeby dziecko jak najbardziej oswajało się z naszym bogatym słownictwem. Ciekawym zabiegiem będzie czytanie starszym dzieciom książek, które zawierają archaizmy. Przykłady archaizmów:

  • waćpan – dawny zwrot grzecznościowy (skrót od „waszmość pan”)
  • powała – sufit, pułap
  • mospan – dawny zwrot grzecznościowy (odpowiada dzisiejszemu „pan”)
  • powiastka – opowiastka
  • inszy – inni
  • gniaździe – gnieździe
  • mię – mnie
  • obyczajmi – obyczajami
  • żem poszedł – poszedłem
  • azali – podobno, może lub (drugie znaczenie) czy, np. „azali ona poszła dobrą drogą?”

Dziecko w wieku od zera do trzech lat

Taki maluch potrafi nauczyć się języka ojczystego. Ponadto potrafi to zrobić bez wysiłku i samodzielnie. Dzieje się tak również bez chodzenia do szkoły czy na jakiekolwiek zajęcia. O dziwo dzieje się tak również bez jakichkolwiek podręczników i dawania stopni. Taki maluch uczy się języka zupełnie samodzielnie, słuchając rozmowy rodziców i słów wypowiadanych do niego. Bez specjalnych lekcji. Ktoś kiedyś obliczył, że dziecko od urodzenia uczy się tyle informacji ile zajęłoby osobie dorosłej 77 lat. Czyli, jak możemy zauważyć, naprawdę bardzo długo.  Mimo wszystko ten okres rozwoju dziecka jest najczęściej niedoceniany przez rodziców. Jako rodzice zwracamy większą uwagę na to, co dziej się później w szkole. Niż właśnie na okres, w którym najintensywniej rozwija się nasze dziecko – czyli właśnie między 1 a 3 rokiem życia.

Proponujemy dziecku taki język jaki naprawdę jest

Używajmy słownictwa takiego, jakiego używa się n co dzień. Czytajmy dużo książek aby dziecko mogło rozwijać się i poznawać nowe słowa. Poznawanie nowych słów pomaga w nazywaniu emocji. Czytajmy książki dziecku i dobierajmy odpowiednią literaturę dla dzieci. Dajmy możliwość czytania dzieciom książeczek edukacyjnych, w których dominują ciekawe ilustracje, kolory i wzory. Zwróćmy uwagę również na swój język, abyśmy wzbogacali swoje słownictwo i przekazywali je dziecku. W tym przypadku również i nam pomogą różnego rodzaju książki. Czytajmy po prostu to co lubimy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź