Gry karciane i karty

Gry karciane to jedna z najpopularniejszych rozrywek. Znane i lubiane są od lat. Jeszcze do niedawna w karty grywały całe rodziny. Karciane gry na początku XX wieku zastępowały telewizję czy komputer. Dziś, chociaż grywalność w karty nie jest taka duża, to nadal chętnie sięgamy po tego rodzaju gry w deszczowe wieczory, na kempingu, na wczasach czy na plaży. Mnogość gier karcianych sprawia, że z tej formy rozrywki skorzystać mogą nie tylko dorośli, ale i dzieci.  Z pomocą jednej talii kart grać można w wiele gier np. wojnę, makao, kuku czy łubudubu. Grać wcale nie trzeba na pieniądze, nagrodą jest sama rozrywka.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Skąd się wzięły gry karciane?

Karty po raz pierwszy pojawiły się w Azji, w Chinach. Do Europy przywędrowały w XV wieku i od razu podbiły salony. Grywano w nich zarówno w pałacach i dworach, jak i wiejskich oberżach. Przez wieki wymyślono wiele gier karcianych jedne bardziej, inne mniej ryzykowne. Jedno się jednak nie zmienia. Talia kart, którą zapewnia rozrywkę, od dawna wygląda tak samo. Standardowo składa się z 53 kart zwykłych i dwóch dodatkowych, dżokerów. Karty w talii dzielą się na 4 kolory – dwa czerwone i dwa czarne, z których każdy liczy po 13 kart. Kolory kart to piki (czarne), kiery (czerwone), trefle (czarne) i karo (czerwone). W każdym kolorze znajdują się karty posiadające określone miejsce w hierarchii. Najmocniejsze (najstarsze) to As, Król Dama. Walet, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 i 2. Król, Dama i Walet nazywane są figurami, a karty o niższej hierarchii – blotkami. Dżoker występujący w talii nazywany jest dziką kartą, która zastępuje każdą inną.

Gry karciane to nie tylko karty?

Gry karciane to nie tylko popularna wojna czy makao. Producenci gier dla dzieci tacy jak Rebel, Trefl, Bicycle, Galakta czy Cartamundi oferują liczne gry oparte na kartach. Te ciągnięte lub losowane ukierunkowane są na rozwiązywanie zagadek logicznych, przewidywanie, podejmowanie samodzielnych decyzji, współpracę w grupie, edukację. Z licznych zalet gier karcianych mogą skorzystać już najmłodsi gracze. W naszym sklepie bez problemu odnaleźć można gry dedykowane już 2-latką. Z gier karcianych mogą skorzystać również starsi gracze – dzieci, młodzież i dorośli. Do rozgrywki bez problemu może zasiąść cała rodzina, a jednocześnie grę można toczyć już przy 2 graczach.

Gry karciane dla dorosłych

W ofercie naszego sklepu nie brakuje gier karcianych dla dorosłych. Fani tej formy rozrywki znajdą więc i tradycyjne karty do gry pozwalające na rozgrywanie partii pokera, jak i karciane gry towarzyskie. Te ostatnie są świetną zabawą i zapewniają rozrywkę na spotkaniu z przyjaciółmi. Na stronie dostępna jest m.in. niezwykle popularna seria gier Kojar Karty Dżentelmenów we wszystkich epizodach.

Jak wybrać idealną grę karcianą?

Mnogość gier karcianych sprawia, że wybranie tej idealnych nie jest proste. Aby ułatwić decyzję zakupową, nasz sklep wprowadził prosty sposób filtrowania. Korzystając z filtrów, można wybrać rodzaj gry, producenta, wiek gracza i liczne graczy. Filtry pozwalają w prosty sposób znaleźć gry karciane, talie kart, karty edukacyjne czy karty kolekcjonerskie przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Dodatkowo korzystając z opcji produktów z obniżoną ceną gry karciane i karty można kupić za kilka złotych.

Talia kart – tani sposób na nudę

Talia kart to tani i prosty sposób na nudę. Warto zabierać ja w podróż, na wakacje, a nawet do lekarza. Czekając w kolejce z dzieckiem, można mu w prosty sposób zapewnić rozrywkę. Maluchy do 3 roku życia mogą grać w proste gry, w których karty trzeba dobierać parami. Starsze dzieci mogą wybierać bardziej skomplikowane rozrywki np. Piotrusia, kuku, makao, gapa, łubudubu czy wojna. Te gry karciane są takie popularne i lubiane, że do dzieci chętnie dołączają rodzice, którzy z chęcią przypominają sobie zabawy z dzieciństwa.

Kupując karty dla dzieci, warto wybierać te kolorowe, inspirowane postaciami z bajek np. Trefl Kart Princess czy wersja dla chłopców Cartamundi PZPN Złota Piłka. Dla najmłodszych dedykowane są też specjalne talie, np. karty do gry w Piotrusia obejmując 25 sztuk.

Starsze dzieci ucieszą się z kart ze zwierzętami, widokami miast i krajobrazów, grafikami. Dorosłym oferujemy pięknie wydane i przygotowane karty znanej marki Bicycle, które karty do gry wyrabia już od ponad 100 lat. Często ręcznie ilustrowane stanowią okaz kolekcjonerski. Chcąc je zabezpieczyć przed zniszczeniem, warto odwiedzić zakładkę akcesoria do planszówek i zapatrzeć się w koszulki ochronne do kart.

Karty – uniwersalna rozrywka

W gry karciane można grać nawet przez wiele godzin. Po talię sięgać mogą nawet 2 -latki. Zazwyczaj do gry potrzeba minimum dwóch graczy, ale talia kart gwarantuje też rozrywkę dla jednej osoby. Popularnym sposobem ich wykorzystania jest układanie pasjansa. Jest to jednoosobowa gra, która polega na układaniu kart w określonej kolejności. Aby w nią zagrać, należy wyposażyć się w tradycyjne karty do gry.

Warto też pamiętać, że karty może wykorzystać do gry w memory. Jest to popularna rozrywka dla najmłodszych, która ćwiczy pamięć i spostrzegawczość. Do gry w memory świetnie nadają się karty do Piotrusia.