Szachy i warcaby

Szachy to gra z wielowiekową tradycją. Za twórców tej gry uważa się Hindusów. Najprawdopodobniej pierwsze rozgrywki szafowe toczono już w V wieku. Przez wieki w szachy grywano na całym świecie. Do Europy przywędrowały przez chiny i presję. Dziś szachy uważane są Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dyscyplinę sportową. W szachy gra się jednak nie tylko na arenach sportowych, ale w domowym zaciszu. Od lat szachy i zaraz obok nich warcaby są najpopularniejszymi grami planszowymi na całym świecie. Grają w nie dzieci i dorośli. Stanowią świetną rozrywkę, a także wspomagają ogólny rozwój.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dlaczego warto grać w szachy i warcaby?

Szachy i warcaby to przede wszystkim gry, które uczą logicznego i analitycznego myślenia, opracowywania strategii i długodystansowych planów, przewidywania ruchu przeciwnika. Gry te uczą też szlachetnej rywalizacji, postępowania w duchu fair play, a także przyjmowania z godnością i sukcesu i porażki. Z nauki, która dają szachy i warcaby czerpać mogą dzieci (nawet te najmłodsze), a także dorośli.

Zasady gry w szachy i warcaby

Wbrew pozorom zasady gry w szachy nie są skomplikowane. Gracze dysponują plansza z białymi i czarnymi polami oraz figurami i pionkami w takich samych kolorach. Grę zawsze rozpoczyna gracz posiadające białe figury. Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej figury. Jeśli ta wejdzie na pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę. Rola każdego gracza jest ochrona figury króla – jego zbicie oznacza koniec rozgrywki. Sama gra jednak nie musi zakończyć się wygraną jednej strony, możliwy jest również remis.

Szachy to ze względu na większy zbiór reguł i zasad polecana starszym dzieciom i osobom dorosłym. Najmłodsi mogą wprawiać się grać w warcaby. Są one nieco prostsze. Warcaby są grą z XII wieku, która powstała na południu Francji (źródła mówią też o Hiszpanii). Posiada ona wiele odmian, ale za dyscyplinę sportową uznawane są jedynie warcaby polskie (międzynarodowe). Rozgrywkę toczy się na planszy, na jej ciemnych polach. Każdy gracz otrzymuje 12 pionków – jedne są koloru białego, drugie czarnego. Pionki rozstawia się po dwóch stronach planszy. Pierwszy ruch wykonuje gracz dysponujący białymi pionkami, później ruchy wykonuje się na zmianę. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub zablokowanie wszystkie, które znajdują się na planszy, co pozbawia przeciwnika wykonania ruchu.

Jakie szachy wybrać?

W naszym sklepie znajdziesz zarówno klasyczne szachy, jak i duże szachy tarasowe. W ofercie naszego sklepie znajdują się również piękne oprawione i stylowe szachy drewniane, kieszonkowe szachy magnetyczne oraz szachy elektroniczne będące nowością na rynku. W sprzedaży znajdują się także proste szachy dla dzieci oraz warcaby. Cechują się one prostą budową oraz nieskomplikowanymi zasadami. Dla najmłodszych najlepszym rozwiązaniem są warcaby magnetyczne lub szachy w tej samej formule. Zapobiegają one zagubieniu przez dziecko pionków i figur i eliminuje konieczność częstego dokupowania nowych. Ciekawym wyborem szachów dla dzieci są te tematyczne. W tym zakresie oferujemy szachy inspirowane postaciami z bajek i filmów dla najmłodszych, czyli np. Harrym Potterem lub Minionkami. Gry te są pięknie i estetycznie wykonane, wyróżniają się kolorami i ciekawą oprawą – dzieci więc chętnie po nie sięgają.

Szachy dla dorosłych

Zakupy w naszym sklepie mogą zrobić również osoby dorosłe. Dla nich ciekawą ofertę stanowią klasyczne szachy i warcaby. Najczęściej wybierają one produkty stylizowane drewniane lub wersje kieszonkowe, które pozwalają grać w każdym miejscu.

Dużym zainteresowaniem w naszym sklepie cieszą się szachy ogrodowe. Są one przeoczone do domów z ogrodem i osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Szachy ogrodowe będą nie tylko znakomitą rozrywką, ale także i gustowną ozdobą przydomowej przestrzeni.

Królewska gra – szachy

Szachy i warcaby to częste gry planszowe wybierane przez seniorów. Osobom zaawansowanym wiekowo proponujemy gry z dużymi planszami i figurami, które łatwo można uchwycić w dłoń i równie prosto przesuwać po planszy.

Szachy i warcaby na prezent

Szachy i warcaby to gry idealne na prezent. Obdarować można nimi osobę w każdym wieku. Świetnie sprawdza się jako prezent dla dziecka, rodzica czy dziadka. Będą miłym upominkiem na dzień babci i dziadka, urodziny, pod choinkę czy imieniny. Na takie okazje najlepiej wybierać szachy z kolekcji kolekcjonerskich. Wykonane są one ze szlachetnych materiałów takich jak drewno. W naszym sklepie dostępne są drewniane warcaby i szachy. Są to produkty wysokiej jakości, estetyczne i stylowe, o wiele atrakcyjniejsze niż szachy plastikowe.

Szachy i warcaby najwyższej jakości

W naszym sklepie znajdują się szachy i warcaby cenionych producentów gier planszowych np. firmy Aleksander oraz Hetman. Poza tym nasz sklep współpracuje z najlepszymi producentami zabawek i gier edukacyjnych. W naszej ofercie znajdą państwo takie firmy jak: Filpek, Promatek, Tactic, Abino, Dromader. Jakość produktów tych czołowych marek stoi na najwyższym poziomie, a ich cena nie wypali dziury w kieszeni.