Jak z czytania dziecku wyciągnąć coś dla siebie?

Wiemy już, że czytanie dzieciom jest dobre, zdrowe i przyjemne. Jest to jak najbardziej wartościowy sposób spędzania czasu ze swoim dzieckiem. Ten czas ponadto bardzo pomaga dziecku w rozwoju. Bardzo dobrze wiemy też, że czytanie dziecku wpływa pozytywnie na jego inteligencję i rozwój wyobraźni oraz słownictwa. Rozwija też postawę moralną i pomaga uczyć się jak rozwiązywać niektóre problemy. Wszystko to jest bardzo pomocne… pomaga też zacieśniać więzi między rodzicem a dzieckiem. Jednak co zrobić, żeby takie czytanie jako nam rodzicom, weszło w nawyk? Jak czytając dziecku zyskujemy my, rodzice ?

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyjątka naprawdę malutkie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzoły
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w lesie i na polanie

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Dzieci słyszą nasz głos jeszcze w brzuchu mamy. Udowodnione jest to, że czytając dziecku jeszcze w tym okresie – przyzwyczajamy je do swojego głosu. Maluch słyszy już nasze głosy w okolicach 7/8 miesiąca. W tym okresie naprawdę warto już zacząć czytanie dziecku. Dziecko poznaje nasz tembr głosu i jego melodię oraz tempo. Więc zacznijmy czytać dziecku już w tym momencie.

Co czytać najmłodszemu członkowi naszej rodziny?

Na początku, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu możemy mu czytać cokolwiek. Dziecko w tym czasie nie rozumie jeszcze słów. Możemy czytać mu dosłownie wszystko. Pamiętając o zasadzie melodii tembru głosu. Czytając nawet takie coś jak sprawozdanie z pracy, czy materiały do nauki zachowajmy czuły głos. Innym słowem, czytamy dziecku jeszcze w łonie matki. Cokolwiek… nawet gazetę codzienną.

Nawyk codziennego kontaktu z dzieckiem i książką

Dzięki czytaniu dziecku, jeszcze gdy jest w łonie matki, nabieramy nawyku. Nawyk ten pomoże nam po prostu przyzwyczaić się do codziennego czytania. Z wiekiem dziecka dostosowujemy odpowiednią dla maluszka lekturę. Co dzięki temu zyskujemy?

Jednym z zalet dla rodzica dzięki czytaniu dziecku jest – poprawa naszej wymowy

Czytając dziecku sami uczymy się ciekawej rzeczy. Poprawiamy swoją artykulację i uczymy się pewnego sposobu wysławiania się. Dodatkowo od czytania tekstów na głos, poprawiamy swój język. Niezależnie od tego jaką mamy pracę, przydaje się nam to w komunikacji społecznej. Nie będziemy czytać dzieciom bardzo dużo – wiadomo, są to raczej krótkie opowieści z dużą ilością obrazków – więc ważna jest staranność czytania. Czytamy powoli i bardzo wyraźnie. Robimy to po pierwsze po to, aby dziecko uczyło się poprawnej wymowy. Po drugie, zyskujemy my rodzice. Sami zauważycie, że prowadzenie konwersacji stanie się zupełnie inne. Znajdziecie w sobie łatwość w prowadzeniu mikro-wystąpień – nawet takich przed szefem, ubiegając się o podwyżkę. Będzie to dla Was łatwiejsze, ponieważ zaczniecie lepiej panować nad swoim głosem. Nauczycie się kontrolować swój oddech i tempo wypowiedzi.

Nauka języków obcych – co ma wspólnego z czytaniem dziecku?

Dobierajcie różne lektury. Nawet takie w językach obcych. Dzięki temu sami możecie nauczyć się czegoś nowego. Wertujcie kartka po kartce. Róbcie notatki i zapisujcie sobie tłumaczenia nowo poznanego języka. W ten sposób możecie zaciekawić również swoje dziecko do nauki różnych języków. Jeżeli książka się spodoba, możesz liczyć na to, że nie zostanie przeczytana tylko raz. Będziecie ją czytać razem ze swoim dzieckiem, kilka lub kilkadziesiąt razy. Obce słowa zapadną Ci w pamięć i dzięki temu masz możliwość poznania czegoś nowego. Możesz również doszlifować swój już znany język obcy. Pamiętaj jednak, że po pięćdziesiątym razie już nic dla Ciebie nie będzie interesujące… ale dzięki temu doszlifujesz język a dziecko pozna nowe słowa.

Czytanie dziecku i ćwiczenie pamięci

Ćwiczenie pamięci podczas czytania dziecku, jest to jedna z bardzo fajnej rzeczy. Najczęściej dla niektórych z nasz, uczenie się tekstu na pamięć skończyło się na etapie szkolnym. Jednak teraz znowu mamy tą możliwość. Rozwijamy swoją pamięć i ćwiczymy mózg. Jest to bardzo, bardzo pomocne dla nas rodziców. Na pewno przełoży się to na naszą pracę, gdzie będziemy mogli lepiej i więcej rzeczy zapamiętać.

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź