Tornistry

Torby do szkoły dla dzieci

To, w czym noszone są książki do szkoły, ma duże znaczenie. W zakresie wyboru torby do szkoły rodzice mogą wybierać pomiędzy plecakami a tornistrami. Po tornister zazwyczaj sięgają rodzice dzieci w początkowych latach nauczania. Oceniają oni, że tornister jest zdrowszy dla kręgosłupa oraz znacznie ułatwi noszenie ciężarów. W tej kategorii znajdziesz tornistry szkolne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest tornister?

Nazw tornister i plecak najczęściej stosują się wymiennie, trzeba jednak pamiętać, że te dwa produkty różnią się znacznie od siebie. Różnica pomiędzy nimi jest ogromna. Tornister to torba sztywna, która pomaga zachować dziecku prawidłową, wyprostowaną postawę ciała, a przez to odciążyć kręgosłup. Wyposażony jest także w znaczną liczbę przegródek, w których można przechowywać zeszyty, książki, strój sportowy, drugie śniadanie. Dzięki dużej ilości komór w tornistrze łatwo zachować porządek oraz odnaleźć potrzebne rzeczy. Specjaliści wskazują, że tornister powinno się kupować dzieciom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z edukacją szkolną.

Chociaż tornister jest polecaną torbą szkolną, to musi być od odpowiednio dobrany. Jego wyborowi trzeba poświęcić wiele uwagi. W przeciwnym razie może on skutkować wadami postami, zmniejszeniem pojemności płuc, mrowienie rąk, bólami głowy i kręgosłupa u dziecka. Idealny szkolny tornister musi mieć odpowiedni kształt, rozmiar i ciężar. Dobry model to taki, który jest dopasowany do wzrostu dziecka, lekki. Nie można też zapominać, że tornister powinien być odpowiednio zapakowany i prawidłowo noszony.

Szkolny bagaż, czyli rodzaje tornistrów

W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje szkolnych tornistrów. Najpopularniejsze są modele standardowe, które nosi się na plecach. W ich zakresie wybór jest największy. Alternatywą dla nich są tornistry na kółkach. Pozwalają one na ciągniecie bagażu za rączkę. Takie tornistry to prawdziwy hit. Są nie tylko praktyczne i wygodne, ale i bezpieczne dla dziecięcego kręgosłupa. Zakup bagażu szkolonego na kółkach warto rozważyć, jeśli dziecka musi codziennie zabierać wiele rzeczy do szkoły. Tornistry na kołach, chociaż wygodne i praktyczne są niestety dość ciężkie. Ich ciężar zwiększają kółka i rączki. Jeśli więc dziecko będzie musiało dźwigać tornister np. po nierównym terenie, torba na kółkach nie będzie najlepszym wyborem.

Jaki tornister szkolny wybrać?

Aby tornister był bezpieczny i wygodny musi być odpowiednio dobrany. Przede wszystkim należy go dopasować do wzrostu ucznia. Oprócz tego tornister powinien być wyprofilowany oraz mieć usztywniany tył, który będzie przylegał do pleców dziecka. Uwagę należy zwrócić głównie na wybrzuszenie, które ma służyć podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Tył dziecięcego tornistra musi być sztywny, tak aby noszone w nim książki nie uwierały w plecy. Stawiając na tornister na kółkach, przed zakupem należy sprawdzić, czy rączka nie wciska się w palce.

W tornistrze ważne są również szeroki. Najlepsze to te szerokie, miękkie i regulowane. Dobre modele oprócz szelek mają też pasek na klatce piersiowej i w pasie. Dodatkowo zabezpiecza to kręgosłup przed powstawaniem wad postawy.

Równomierne rozłożenie ciężaru możliwe jest w tornistrach, które posiadają wiele kieszeni i przegródek. Zaleca się więc, aby wybierać takie modele.

Jaki rozmiar tornistra wybrać?

Aby ocenić, czy szkolny tornister ma odpowiednia wielkość, powinien być przymierzony przez dziecko. Po wyregulowaniu szelek nie powinien od przytłaczać dziecka. Zaleca się, aby torba szkolna nie była szersza od ucznia, a jej spód nie znajdowała się niżej niż dolna część pleców dziecka, góra tornistra nie może sięgać za szyje i powinna kończyć się na wysokości ramion.

Dopasowanie tornistra do wzrostu dziecka jest możliwe, ponieważ występują one w różnych rozmiarach. Jeśli do dziecka pasuje kilka rozmiarów, to wtedy najlepiej wybrać ten najmniejszy.

Ile powinien ważyć tornister?

Problem przeciążonych szkolnych tornistrów jest tym, na który często zwraca się uwagę. Przeciwko dźwiganiu ciężarów do szkoły protestują rodzice, niezadowolone są też dzieci. Na fali tego niezadowolenia często pojawia się pytanie, ile powinien ważyć tornister? Zgodnie z wytycznymi waga zapakowanego tornistra szkolnego nie może przekraczać 10% masy ciała dziecka, czyli np. uczeń ważący 30 kg nie powinien nosić więcej niż 3 kg. W przypadku, gdy tornister waży więcej, warto podjąć próby jego odchudzania. W tym celu dobrze jest wybierać tornistry lekkie, które niewiele ważną. Należy przyjrzeć się też noszonym przez dziecko akcesoriom. W celu obniżenia wagi tornistra dziecko powinno nosić zeszyty w miękkich oprawka i minimalną ilość przyborów szkolnych – nic na zapas i w dużych zestawach. Dobrze jest też szukać lżejszych zmienników np. śniadaniówki czy piórnika.

Design tornistra szkolnego

Na koniec dobrze jest spojrzeć na design tornistra. Tutaj wybór jest szeroki. Różowe tornistry dla dziewczynek czy tornistry Psi Patrol dla chłopców to dziś nie problem. Wzór i motyw można dopasować do aktualnej mody i zainteresowań ucznia. Rodzic powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był on nieprzemakalny i wyposażony w odblaski.