Skarpety sportowe

Jaki chronić stopy w czasie aktywności fizycznej?

Każdy fan aktywności fizyczne wie, że do uprawniania sportu należy się dobrze przygotować. Ważna jest nie tylko dobra rozgrzewka przed treningiem, ale i właściwy wybór stroju sportowego. Jego zadaniem jest zadbanie o komfort ruchów, wygodę. Odpowiedni strój może również wpłynąć na wyniki, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. W stroju sportowym istotne są wszystkie jego elementu, nawet tak niepozorne jak skarpety. Zobacz, dlaczego warto zadbać o dobre skarpety sportowe i sprawdź, jak je wybrać.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Skarpety sportowe – dlaczego są takie ważne?

Skarpety sportowe są tym elementem garderoby, który wpływa na wydajność podczas uprawiania aktywności fizycznej, a także bezpieczeństwo. Źle dobrana skarpeta sprawia, że trening jest mniej komfortowy, przez co osiąga się gorsze wyniki. Co więcej, może ona przyczynić się do kontuzji lub urazu, który na długo wyeliminuje z aktywności. Najczęściej źle dobrane skarpety sportowe sprawiają, że stopy nadmiernie pocą się, ślizgają w bucie i ocierają.

Materiał na skarpety sportowe

Aby uniknąć wyżej wymienionych nieprzyjemność, do zakupu skarpet treningowych należy podejść z uwagą. Pierwszym parametrem, jaki warto sprawić, jest materiał ich wykonania. Najpopularniejsze modele to te uszyte z bawełny. Mają one wiele zalet – są właściwie chłonne, wygodne, przewiewne. Trzeba jednak pamiętać, że bawełna nasiąknięta potem staje się mokra i ciężka, przez co skarpety z niej wykonane mogą obcierać.

Kolejną propozycją producentów odzieży sportowej są lekkie i przewiewne skarpety z wiskozy oraz skarpety wełniane. Te ostatnie zapewniają bardzo dobrą izolację, przewiewność i cyrkulację powietrza, mogą jednak wywoływać uczulenia i alergie. Skarpety sportowe szyte są również z mieszanek materiałów naturalnych i sztucznych. Obecnie te modele uważane są za jedne z najlepszych. Wyróżniają się wysoką trwałością, a także komfortem użytkowania. Takie cechy mają m.in. skarpety dla sportowców z lycry, coolmax czy thermocool. Fani aktywności fizycznej doceniają je za to, że są odporne na warunki pogodowe (wszystkie) oraz wytrzymałe nawet przy intensywnym treningu.

Jak oddycha skarpeta sportowa?

Istotnym parametrem skarpet sportowych jest ich oddychalność. W czasie treningu intensywnie się poci również w rejonie stóp. Źle dobrana skarpeta sprawi, że do stóp nie będzie dopływało powietrze. O tym, czy skarpeta jest oddychająca, można się przekonać, analizując parametr przepuszczalności powietrza. Przy skarpetach sportowych jest on zazwyczaj podawany na opakowania. Osobom, które intensywnie i często trenują, zaleca się wybieranie skarpet o jak najmniejszej ilości materiałów np. popularnych stópek. Dobrym wyborem będą także skarpety sportowe z jonami srebra. Ich właściwości są antybakteryjne i przeciwzapachowe.

Jakie skarpety do biegania? Jakie skarpety dla narciarza?

W naszym sklepie idealne skarpety dla siebie znajdą fani każdej dyscypliny sportowej. Proponujemy szeroki wybór skarpet dla biegaczy, rowerzystów, narciarzy. Warto pamiętać, że fason oraz typ skarpety zawsze powinien być dopasowany do uprawianej dyscypliny sportowej. Gwarantuje to wygodę treningu. Jak dobrać skarpetę do dyscypliny sportowej?

  • Skarpety dla biegacza – to te o dopasowanym rozmiarze; dzięki temu nie będą się przesuwały i rolowały w bucie, a więc zapobiegnie się otarciom i podrażniania; biegaczom rekomendowane są skarpety sportowe o konstrukcji zmiennej, miejscowo obciskające (np. śródstopie) wspomagają stabilizację stawu skokowego i stopy;
  • Skarpetki rowerowe -to te wykonane z lekkich i oddychających materiałów, a przy tym odpowiednio grubych; ma to neutralizować drgania podczas jazdy; skarpety dla rowerzysty mogą być krótkie albo długie; najpopularniejsze są modele kończące się tuż nad kostkę lub trochę wyższe; UCI – Międzynarodowa Unia Kolarska mówi, że maksymalna długość skarpetki kolarskiej to jej zakończenie dokładnie w połowie kości piszczelowej;
  • Skarpetki dla motocyklistów– rozpoznać można je po wzmocnionym materiałem na palcach, piętach i w przedniej części; zastosowane ściągacze utrzymują skarpetę w jednej pozycji; wysokość skarpet dla motocyklistów to nieco powyżej cholewki buta – obuwie nie może dotykać bezpośrednio skóry w żadnym miejscu; za najlepsze moto-skarpetki uważa się te z włókna termoaktywne,
  • Skarpetki narciarskie – najczęściej wykonuje się je z wełny merynosów (czystej lub mieszanki); dobrym wyborem są skarpety z elastycznymi wstawkami na podbiciu czy ścięgnach; ciekawym wyborem są skarpety narciarskie podgrzewane.

Sportowe skarpety chłodzące

Skarpety sportowe występują w wersji letniej i zimowej. Fani sportu powinny w swoje szafie mieć wersje na każdą porę roku. Zimą sprawdzą się skarpety termoaktywne. Idealnie nadają się na stok czy lodowisko. Ich zadaniem jest m.in. zapewnić stopom komfort cieplny. Latem tego typu skarpety sportowe nie sprawdzą. O wiele lepszym wyborem będą modele wykonane z materiałów chłodzących, które delikatnie odprowadzają ciepło ze skóry. Efekt ten nie jest duży, ale wyczuwalny, co przekłada się na komfort użytkowania.