Akcesoria DIY

Zrób to sam!

DIY to trend, na który moda nie przemija od kilku lat. Trzeba jednak wiedzieć, że aby wykonać dekoracje DIY, należy wyposażyć się odpowiednie akcesoria. Nasz sklepie oferuje ich cały zestaw. W asortymencie znajdują się takie akcesoria DIY jak cekiny, filc, diamenciki, brokat, ozdoby styropianowe, embossing, decoupage, taśmy ozdobne, pompony, piórka, naklejki filcowe, druciki, patyczki, konfetti, płatki, żyłki.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest DIY?

DIY to skrót od angielskiego wyrażenia Do-It-Yourself. Na polski tłumaczy się je jako – zrób to sam. W DIY chodzi więc o to, aby samodzielnie wykonywać ozdoby i dekoracje, a nawet meble. Rzeczy tworzy się samemu bez profesjonalnej pomocy. Moda na samodzielnie wykonane bibeloty i ozdoby narodziła się już w latach 50. XX wieku. Przez lata trend ten był uważany (i nadal jest) jako sposób na wyrażanie swojego ja, uwolnienie kreatywności, pobudzenie wyobraźni, wykorzystywanie surowców wtórnych, rozwój osobisty czy prowadzenie krytyku konsumpcyjnego stylu życia.

Obecnie termin DIY oznacza wszystkie hobby, które można nazywać twórczym. Na rynku istnieje wiele książek, magazynów, blogów i kanałów YT, które są kopalnią wiedzy o tym, jak samodzielnie udekorować i urządzać dom, ogród, miejsce pracy, wykonywać ubrania, kosmetyki czy inne przedmioty codziennego użytku. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest zaopatrzenie się w akcesoria DIY. Pozwalają one na tworzenie przeróżnych przedmiotów.

Zalety DIY

Popularność DIY wynika przede wszystkim z zalet własnoręcznie wykonywanych ozdób i codziennych przedmiotów. Koncepcja DIY zakłada, że w czasie twórczej pracy wykorzystuje się materiały z recyklingu. Ma to pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a także na domowy budżet. Pozwala na oszczędzenie, a także umożliwia danie drugiego życia starym meblom, ubraniom czy innym przedmiotom. Do odnowy znalezionych na strychu czy pchlim targu przedmiotów potrzebne są jednak niekiedy akcesoria DIY. Mają one przykryć lub zniwelować zniszczone fragmenty czy elementy dekoracji lub mebli.

Czym są akcesoria DIY?

Za akcesoria DIY uznaje się wszystkie artykuły papiernicze. W tej kategorii można więc znaleźć piórka dekoracyjne, piankowe dekoracje, konfetti, brokat, druciki, ozdoby z filcu, bibuły, taśmy dekoracyjne i materiałowe, pompony, oczka, bibułki, żyłki. Do dekoracji lub odnowienia tego, co stare lub samodzielnie stworzone można jednak wykorzystać wszystkie inne przybory plastyczne. To, jakich akcesoriów DIY użyje się, zależy tylko od wyobraźni i kreatywności tworzącego. Warto pamiętać, że oprócz akcesoriów dekoracyjnych DIY, do samodzielnego tworzenia przydadzą się narzędzie, przybory i materiały dla majsterkowiczów. Często takie przedmioty sprzedawane są w zestawach DIY, co ułatwia ich skompletowanie.

Narzędzia do DIY

Kompletując narzędzia i akcesoria DIY, warto zakupić m.in.: dobrej jakości klej pozwalający na łączenie wielu powierzchni, nożyczki, nóż introligatorski, linijka, miarka stalowa, młotek, ołówek stolarski o odpowiedniej twardości, szczypce (kombinerki), wkrętak, obcęgi, klucze płasko-oczkowe, ściereczki z mikrofibry, papier ścierny, farby.

Jak zacząć tworzyć DIY?

Początki DIY nie zawsze są proste. Większość osób na początku nie wie, jak może stworzyć daną rzecz i jaka kolejność prac należy przyjąć. Przygodę z trendem DIY najpierw więc zacząć od prostych przedmiotów do wykonania, które nie wymagają wiele pracy. O tym, jakie akcesoria DIY będą potrzebne do stworzenia danego przedmiotu, można dowiedzieć się z poradników (tutoriali). Podają one nie tylko listę potrzebnych rzeczy, ale także opisują krok po kroku jak wykonać daną czynność czy skonstruować przedmiot. Wiele poradników opatrzona jest filmami instruktażowymi lub zdjęciami. Ułatwia to wdrożenie się w świat DIY początkującym adeptom.

Kto może tworzyć akcesoria DIY?

DIY to hobby dla każdego. Aby rozpocząć samodzielne tworzenie prostych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych, nie potrzeba wielu umiejętności. Przyda się na pewno lekki zmysł artystyczny i podstawowa wiedza z majsterkowania, nawet tak, którą nabyło się na szkolnych zajęciach techniczno praktycznych. Z racji tego, że DIY to szeroka dziedzina, każdy może zając się tą działką, która mu pasuje. Możliwości jest co najmniej kilkanaście. Inspiracji do tworzenia dzieł DIY można szukać w codziennym życiu lub na blogach poświęconych temu hobby.

Zaleca się, aby na początku poświęcić się mało skomplikowanym projektom, którym nie trzeba poświęcić wiele czasu i zaangażowania. Długotrwałe i czasochłonne przedsięwzięcia mogą zniechęcić do dalszej pracy i sprawić, że w połowie początkujący adept podda się.

Trend DIY pozwala na odmienienie każdego wnętrza, czy to domowego czy biurowego. Proste dekoracje można stworzyć w kilka minut. Nie wymagają one wielkich umiejętności majsterkowicza – stworzyć może je dosłownie każdy. DIY nie tylko pozwala na stworzenie nowych dekoracji, ale także nadanie nowego życia tym starym i zniszczonym. Szukając inspiracji do tworzenia, warto zajrzeć do naszego działu akcesoria DIY, gdzie na fanów tego trendu czekają liczne akcesoria, artykuły i gadżety.