Kredki

Rysunek na szkle i nie tylko…

Kredki to artykuł plastyczny, który znają nawet najmłodsze dzieci. Pierwsze rysunki wykonują już roczne maluchy. Wybór kredek na rynku jest bardzo duży. W naszym sklepie znajdziesz kredki ołówkowe, bambino, świecowe, pastele olejne i suche, drewniane i wiele innych. Proponujemy zestawy kredek dla dzieci obejmujące od kilku do kilkunastu kolorów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kredki ołówkowe

Przez lata najpopularniejszym wyborem były kredki ołówkowe. Gościły one w piórnikach większości dzieci. Kredki ołówkowe zrobione są z drewna, oblane lakierowaną powłoką, a w środku powiadają barwiony grafit lub węgiel drzewny. Otoczka ryska może być wykonana z różnych materiałów np. żywicy syntetycznej. Kredki ołówkowe dostępne są w wielu kolorach. Najmniejsze zestawy zawierają zaledwie 6 kolorów, największe mogę liczyć nawet 100 kredek. Kredki ołówkowe świetnie nadają się do rysowania i kolorowania. Dla najmłodszych najlepiej wybierać te grubsze o prostokątnym kształcie, które łatwiej będzie trzymać w dłoni. Starszaki i osoby stawiające pierwsze kroki w sztukach plastycznych bez problemu poradzą sobie z tradycyjnymi kredkami ołówkowymi. Kredki tego typu ostrzy się za pomocą standardowej strugaczki. W naszym sklepie znajdziesz zestawy kredek z temperówką.

Kredki świecowe

Równie popularnymi kredkami dla dzieci są te świecowe (inaczej nazywane woskowymi). Wykonuje się je z barwionego wosku lub parafiny, stąd ich charakterystyczny zapach świeci. Dostępne są też modele bezzapachowe. Kredki woskowe mają tłustą i miękką konsystencję. Choć rysuje się nimi wygodnie, to bardzo szybko się zużywają. Kredki świecowe można ostrzyć temperówką, ale tą z większym otworem. Aby łatwiej było je używać, producenci owijają je papierkową owijką. Rysują one dość grubo, a aby pozostawiły ślad na kartce, nie trzeba ich mocno naciskać. Te właściwości sprawiają, że kredki świecowe to doskonały wybór dla dzieci, które dopiero zaczynają malować i rysować. Podobnie jak modele ołówkowe kredki woskowe sprzedawane są w zestawach – mogą one zawierać od 6 do 60 kolorów.

Kredki bambino

W Polsce jednymi z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów kredek są bambino. Są one produkowane od 1889 roku przez fabrykę ołówków Majewski S.A. Kredki bambino występują w formie ołówkowej i świecowej, a także jako kredki trójkątne. Te ostatnie są wygodne i pozwalają na prawidłowe chwytanie akcesorium, co ułatwia rysowanie. Kredki bambino dostępne są w standardowych oprawa oraz z nadrukami z bajek, filmów czy drużyn sportowych. Dzieci bardzo chętnie wybierają kredki Kubusia Puchatka, Toy Story, Monster High, Barbie, Star Wars czy FC Barcelona.

Kredki plastikowe

Pewnym novum na rynku są kredki plastikowe dla dzieci. Ich fenomen polega na tym, że cała kredka jest wkładem, którym można rysować. Nie posiadają one żadnej obudowy, a swoim wyglądem i rozmiarem przypominają kredki świecowe. Trzeba jednak wiedzieć, że kredki plastikowe nie brudzą rąk i są bezpieczne dla dzieci.

Kredki pastelowe

Pastele to kredki dla starszych dzieci i początkujących artystów. Produkowane są z masy, która przypomina ciasto. Tak naprawdę są stworzone z kredy, gipsu lub glinki (w przypadku pasteli suchych), wosku i glinki (modele olejne). Składniki te zmieszane są z pigmentem i spoiwem np. gumą. Pastele występują w dwóch formach. Pierwsza z nich to pastele suche. Poznać można je po tym, że łatwo się pulą, są miękki i przypominają kredę. Bardzo łatwo się one rozcierają, co sprawia, że w czasie malowanie nie można mieszać kolorów. Pastele suche występują w bogatej palecie kolorystycznej.

Drugim rodzajem pasteli są te olejne. Ich konsystencja przypomina suchą kredką woskową. Mają one zwartą konsystencję i występują w nasyconych barwach. Pastele olejne łatwo się nakłada i można je prosto rozcierać na papierze. Przez plastyków uważane są one za formę pośrednią między kredkami a farbami olejnymi.

Kredki akwarelowe

Dzieci chętnie rysują też kredkami akwarelowymi. Inaczej nazywane są one kredkami wodnymi i dają możliwość rysowania na dwa sposoby. Można używać ich jako tradycyjnych kredek, a po kontakcie z wodą kolory rozmywają się i rysunek wygląda jak namalowany farbami akwarelowymi. Te ciekawe właściwości wzbudzają zachwyt u każdego dziecka, które chętnie będzie tworzyć nietypowe malunki.

Jakie kredki do szkoły wybrać?

Kredki to jeden z podstawowych elementów wyprawki szkolnej. Najlepszym modelem kredek do szkoły są bambino lub tradycje ołówkowe. Warto pamiętać, że do szkoły, nie warto wybierać zestawów zawierających duża ilość kolorów. Dziecku będzie je ciężko nosić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredek?

Wbrew pozorom wybór kredek wcale nie jest taki łatwy. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Przede wszystkim dobrze jest zobaczyć, czy grafit w nich jest miękki, czy twardy. Istotne jest również to, czy kredka dobrze leży w dłoni.

Ile kosztują kredki?

W naszym sklepie kupisz kredki od kilku złotych. Szukając niskobudżetowych modeli, możesz postawić na zestaw za kilka złotych. Jeśli kredki chcesz wykorzystywać do tworzenia profesjonalnych lub półprofesjonalnych rysunków lepiej wybrać droższe zestawy z wyższej półki. Profesjonalne kredki dla artystów pozwalają na wykonywanie pięknych malunków.