Farby i pędzelki

Farby dla dzieci

Malowanie farbami to znakomita zabawa dla dzieci w każdym wieku. Maluchy uwielbiają malować obrazy, siebie i wszystko wokoło. Jednak malowanie farbami to nie tylko dobra zabawa, ale także rozwijanie funkcji grafomotorycznych, które odpowiadają za precyzję, dokładności estetykę pisania oraz wykonywania prac plastycznych. Specjaliści podkreślają również, że farby dla dzieci stymulują tę część mózgu, która odpowiada za aparat mowy i emocji. Nic więc dziwnego, że farby i pędzelki to popularne akcesorium plastyczne dla dzieci.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Farby dla maluchów

Po farby sięgnąć mogą nawet 1,5 roczne dzieci. W ich przypadku najlepiej zachęcać je do malowania palcami i rękami, rezygnując z profesjonalnych pędzelków. Z uwagi na delikatną skórę malucha farby nie powinny zawierać szkodliwych związków i substancji. Te mogą doprowadzić do uczulenia. Dla najmłodszych dzieci wybierajmy więc farby z atestami i odpowiednim oznaczeniem wiekowym. Dobrym pomysłem jest też samodzielne wykonane farby. Domowe farby dla dzieci przygotowuje się z wody, mąki i naturalnego barwnika spożywczego np. buraków. Dziecko powinno nimi balować na dużym arkuszu papieru, który można położyć na podłodze. Aby maluch nie zniszczył ubranek, warto pamiętać o fartuszku ochronnym, który również można kupić w naszym sklepie.

Farby do malowania dla przedszkolaka

Przedszkolak może korzystać ze standardowych farb dostępnych w każdym sklepie plastycznym. Wybór jest naprawdę spory. Rodzajów farb do malowania jest naprawdę dużo. Najpopularniejsze są farby plakatowe. Zamykane są one w małych pudełkach lub w większych tubkach. Popularne plakatówki wykonywane są z fazy tłustej chudej oraz emulgatora. Farby plakatowe są wygodne w użytku, chcą bardzo szybki i nie miękną nawet po nawilżeniu wodą.  Sprzedawane są one w zestawach po 6-12 sztuk w opakowaniu. Zazwyczaj występują one w żywych kolorach, a mieszanie poszczególnych pozwala na stworzenie nowych barw. Plakatówkami można malować po papierze, drewnie lub szkle. Dobrej jakości plakatówki charakteryzuje się dużą pojemnością, dość gęstą konsystencję o odpowiednim nasyceniem kolorów.

Alternatywą dla plakatówek jest tempera. Jest to farba do prac plastycznych, która składa się głównie z substancji tłustej, wodnej i emulgatora. Na rynku można dostać dwa rodzaje tempery. Niektóre mają zamiast wody mieszaninę wody z klejem.

Farby dla dzieci to również akwarele. Występują one w postaci twardych płytek, które po połączeniu z wodą dają rozmyte i mało intensywne barwy. W naszym sklepie znajdziesz też akwarele w miseczkach i tubkach tzw. akwarele miodowe. Skład tych farb opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, głównie kleju. Rysunek narysowany akwarelami szybko wysycha (podobnie dzieje się z farbami na palecie). Główną wadą tego typu farb dla dzieci jest to, że nie da się ich zetrzeć oraz słabe pigmenty, które nie pozwolą na malowanie kolorowych, żywych rysunków. Akwarelami warto malować na papierze o grubszej gramaturze, co uchroni kartkę przed naciągnięciem wodą.

Farby do malowania palcami

Dzieci chętnie sięgają też po farby do malowania palcami. Mają one bardzo gęstą konsystencję i bardzo intensywne kolory. Są one bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla skóry. Zapewniają one dzieciom atrakcyjną zabawę. Maluchy mogą nimi malować z wykorzystaniem dłoni lub stóp.

Farby specjalistyczne

W naszym sklepie nie brakuje farb specjalistycznych. Pozwalają one na wykonywanie malunków na różnych płaszczyznach. Zazwyczaj po takie farby sięga młodzież szkolna, profesjonalni artyści lub osoby interesujące się sztukami pięknymi. Ich użycie wymaga dużej precyzji ruchów i świadomości odpowiedniego stosowania. Im lepiej się nimi posługuje, tym piękniejszy rysunek można stworzyć. Wśród specjalistycznych farb można wymienić te do malowania na szkle oraz na tkaninach.  Te ostatnie pozwalają na upiększanie własnej garderoby i nadanie jej nowych kolorów. Farby do tkanin schną w ciągu 2 godzin. Mogą z nich korzystać dzieci powyżej 5 roku życia.

Do grona profesjonalnych artykułów malarskich zalicza się również farby witrażowe. Przeznaczone są one do malowania na szkle. Z ich pomocą można udekorować lustro, szybę, butelkę, wazon. Są szybkoschnące i trudno zmywalne. Aby wykonywać rysunki na szkle, potrzeba dużej precyzji i doświadczenia.

Profesjonaliści chętnie sięgają również po farby olejne. Schną one najdłużej ze względu na to, że zawierają olej. Wykorzystuje się je do malowania na płótnie ustawionym na sztalugach – dzięki temu nie ściekają. Aby stworzyć obraz z pomocą farb olejnych, potrzeba jest dokładność, precyzja ruchów i sumienność.

Jakie pędzelki do farb wybrać?

Aby móc efektownie malować farbami, potrzebne są również pędzelki. Ich rodzaju jest bardzo dużo. W przypadku dzieci warto zakupić zestaw pędzelków do farb, który będzie oferował ich różne rodzaje. Należy pamiętać, że pędzele o okrągłym przekroju przeznaczone są do malowania krawędzi i detali, natomiast pędzelki płaskie to wypełniania farbą kształtów. Ostaniem akcesorium, które dobrze posiadać jest kubeczek na wodę. W nim będzie się pukało pędzelek i rozcieńczało farbę.