Taśmy klejące

Taśmy klejące w naszym sklepie

Taśmy klejące to artykuły papiernicze, które przydatna są w każdym domu i biurze. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a wszystko przez to, że producenci oferują wiele rodzajów taśm klejących. W naszym sklepie kupisz taśmy klejące pakowne, montażowe, te do drobnych remontów i napraw, ostrzegawcze, antypoślizgowe.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są taśmy klejące?

Współczesne taśmy klejące tworzone są ze sztucznego tworzywa, które pokrywa się specjalnym klejem. W zależności od zastosowanego kleju taśmy mają różne zastosowanie. Te artykuły papiernicze znane są dopiero od 80 lata, ale dziś wydają się niezastąpione. Pierwotnie taśma była papierowa i wykorzystywana do osłaniania malowanych elementów karoserii samochodów. W biurach taśmy klejące pojawiły się w latach 30 XX wieku i przybierały postać tych przezroczystych i nasyconych klejem jedynie na brzegach.

Rodzaje i odmiany taśm klejących

Dziś taśma klejąca nie jedno ma imię. Wyróżnia się ich wiele rodzajów i odmian. Dzięki temu można dobrać taki produkt, jaki w danej sytuacji będzie najbardziej praktyczny i potrzebny. Pierwszy podział taśm klejących to ten z uwzględnieniem pokrycia powierzchni klejem. Wyróżniamy się taśmy jednostronne (pokryte klejem tylko z jednej strony) oraz taśmy dwustronne (z dwóch stron pokryte klejem).

Taśmy klejące dzieli się też z uwagi na ich zastosowanie. W tym podziale wyróżniamy taśmy klejące biurowe, do pakowania, reklamowe z nadrukami, ostrzegawczo-porządkowe, malarskie, reparacyjne, przemysłowe, elektroizolacyjne.

Taśmy klejące można również podzielić ze względu na ich wygląd, funkcje oraz użyty do produkcji materiał. Ten podział obejmuje taśmy przezroczyste, które dostępne są w wąskich rolkach. Ten model taśm klejących wykorzystywany jest przede wszystkim w biurach i domach. W pracy biurowej wykorzystuje się także taśmy matowe. Najczęściej są one białe. Można po nich pisać i korygować poprzednie napisy. Po miejscowym dokładnym dociśnięciu na kopiach nie są widoczne ślady poprawek. W sklepach znajdziemy też taśmy klejące wielokrotnego użytku, czyli odklejane. Taśmy montażowe ze specjalną piankową strukturą, która pozwalają na przyklejanie i tych gładkich i bardziej wymagających powierzchni. Taśmy montażowe są zazwyczaj modelami dwustronnymi. Występują one w odmianach standardowych i supermocnych. W firmach bardzo często wykorzystuje się także taśmy pakowne. Są one szerokie (mają ok. 5 cm szerokości) i sprzedawane są w dużych rolkach. Mogą one być przezroczyste lub kolorowe. Służą do zaklejania paczek i kartonów, które następnie mają być transportowane lub wysłane. Taśmy pakowe często są drukowane na specjalne zamówienie i posiadają reklamowe napisy lub firmowe logotypy. Innym rodzajem przydatnych taśm klejących są te wzmacniane specjalnymi włóknami lub tkaninami. Są one szersze i dłuższe, a przez to bardziej wytrzymałe. Stosuje się je do naprawy, uszczelnień, mocowań. Są one odporne na warunki atmosferyczne i słoneczne promieniowanie. Charakteryzują się tym, że dobrze przylegają i trzymają się rozmaitych powierzchni. Taśmy wzmacniane można poznać po srebrnym kolorze. Oprócz tego znane są taśmy z papieru, tworzywa sztucznego lub tkaniny, taśmy z podłożem klejącym w postaci klejów kauczukowych, akrylowych lub syntetycznych.

Jaką taśmę klejącą wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem taśm klejących są te akrylowe. Bazą do ich stworzenia jest klej wodny akrylowy. Taśmy te zazwyczaj są cienkie i przezroczyste. Doskonale nadają się do gładkich i stosunkowo śliskich powierzchni np. papieru czy folii. Nie zaleca się stosowania ich na zewnątrz, ponieważ nie są odporne na mróz i duża wilgoć. Taśma klejąca przezroczysta to podstawowe wyposażenie każdego biura i domu. Przydaje się ona w wielu sytuacjach. Warto zawsze posiadać ją pod ręką.

Jeśli szuka się mocniejszych taśm, warto wybrać te z klejem z kauczuku syntetycznego lub sztucznie modyfikowanego. Mają one większą siłę klejenia niż modele akrylowe. Dobrym wyborem są też taśmy klejące z klejem z kauczuku naturalnego. Są one najsilniejsze. Sprawdzają się one przy gładkich i porowatych powierzchniach. Po zaklejeniu są trudno oderwane, a przy tym odporne na wilgoć. Taśmy z kauczukiem naturalnym można stosować przy ujemnych temperaturach.

Na co zwrócić uwagę kupując taśmę klejącą?

Kupując taśmę klejącą, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale i zastosowanie, ale także i na kilka innych elementów. Warto wiedzieć, że taśmy klejące posiadają termin przydatności do użycia. Po tym terminie klej zasycha, a zdolność klejące taśmy są niewielkie lub nie ma ich wcale. Kolejnym ważnym parametrem taśm klejących jest ich długość. Zaleca się, aby długość taśmy klejącej powinna być taka, by minimum 2 razy taka jak pakunek, który chce się nią okręcić.

Na końcu warto zwrócić uwagę na kolor taśmy klejącej. Podstawowe modele dostępne są w formie transportem oraz szarej. Plusem taśmy szarej jest to, że można coś na niej napisać i będzie to widoczne. Można nią też coś zamaskować. Taśma przezroczysta przyda się natomiast tam, gdzie zależy nam na estetyce opakowania.