Akcesoria odblaskowe

Dziecko bezpieczne na drodze

Akcesoria odblaskowe sprawiają, że piesi są widoczni na dorsze. Takie produkty jak kamizelki czy opaski znacznie podwyższają bezpieczeństwo na drodze. Zaleca się, aby w akcesoria odblaskowe obowiązkowo wyposażyć dzieci. Odblaski dla dzieci można kupić za kilka złotych. W naszym sklepie dostępne są odblaski dla dzieci w różnej formie i różnych kształtach – od naszywek, przez breloczki, aż do opasek odblaskowych samozaciskowych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kiedy kupić akcesoria odblaskowe dla dziecka?

Akcesoria odblaskowe dziecko powinno nosić przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym. Szybko zapadający zmrok, długie i ciemne wieczory oraz deszczowa aura sprawiają, że na drodze jest bardzo niebezpiecznie. Kierowca może nieuważny ubranego na ciemno przechodnia i nieszczęście gotowe. Akcesoria odblaskowe mają za zadanie dawać świetlne znaki kierowcy, że poboczem porusza się pieszy. Dzięki odblaskom na nieoświetlonej drodze kierowca dostrzeże pieszego z odległości do 200 metrów.

Policja oraz specjaliści od ruchu drogowego przestrzegają jednak, że dzieci akcesoria odblaskowe powinny nosić nie tylko zimą i jesienią, ale i przez cały rok. Najlepiej odblaskowy brelok lub naszywkę przytwierdzić na stałe do plecaka, worka na buty, bluzy czy kurtki dziecka. Dobrym pomysłem jest też zakup dla dziecka odblaskowej bransoletki lub kamizelki, która sprawia, że pieszy jest widoczny z największej odległości.

Akcesoria odblaskowe a prawo

Akcesoria odblaskowe to nie tylko gadżety, które można nosić lub z nich zrezygnować. Zapisy na ich temat znajdziemy w ustawie o ruchu drogowym. Dokument ten mówi, że dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmroku w terenie zabudowanym, gdzie nie ma chodnika, muszą posiadać przynajmniej jeden element odblaskowy. W przypadku nieprzestrzegania tego przepisu policja może skierować notę do sądu, a rodzic może zostać ukarany mandatem w wysokości do 3 tysięcy złotych.

Jakie odblaski wybrać dla dzieci?

Gadżety odblaskowe dla dzieci występują pod wieloma postaciami. Bez problemu można dopasować je więc do wieku, a nawet zainteresowań dziecka. Największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie breloczki odblaskowe, które można kupić w kształcie zwierzątek, samochodów, odblaskowej buźki itp. Posiadają one zaczepy, którymi można przytwierdzić je do zamka plecaka czy tornistra. Ten mały drobiazg to akcesorium odblaskowe najtańsze z oferowanych. Można zakupić go już za kilka złotych. Dzieci zazwyczaj nie trzeba przekonywać do noszenia odblaskowych breloczków, chętnie przyczepiają je do szkolnych akcesoriów lub kurtek.

Bardzo dobrym zabezpieczeniem dziecka na drodze są kamizelki odblaskowe. Są one lekkie, przewiewne i nie krępują ruchów. Dziecko może założyć je na kurtkę, bluzę czy T-shirt. Jest ona wykonana z materiału, który nie powoduje pocenia się ciała. Dużą zaletą kamizelki odblaskowej jest to, że bardzo łatwo ją zdjąć i założyć – samodzielnie może to zrobić nawet 3 – latek.

Przydatnym gadżetem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze jest też odblaskowy worek na kapcie. Można w nim nosić nie tylko obuwie na zmianę, ale także zapasowe ubranie, drugie śniadanie czy strój na zajęcia sportowe. Worki fluorescencyjne to praktyczny gadżet, który dodatkowo zadba o bezpieczeństwo dziecka na drodze. Te akcesoria odblaskowe dostępne są w wielu kolorach, a dodatkowo można na nich wykonać dowolny nadruk.

Akcesoria odblaskowe na rower i hulajnogę

Wiele dzieci drogę do szkoły czy przedszkola pokonuje na rowerze lub hulajnodze. W takim przypadku rodzice powinni zabezpieczyć pojazd, wyposażając go w odpowiednie akcesoria odblaskowe.  W zakresie odblasków na rowery najczęściej wybierane są lampki z diodami led dwukolorowe. Świeca one białym i czerwonym światłem aż w 3 trybach: wolnym, ciągłym i szybko migającym. Są one wodoodporne i proste w montażu. Innym akcesorium odblaskowym na rower są rękawy na ramię, które wykonuje się z folii fluorescencyjnej i mocuje na rzep.

Jakie akcesoria odblaskowe kupić?

Kupując akcesoria odblaskowe dla dzieci, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one znak CE, a także opatrzone są nazwą producenta i typem wyrobu. Dobrej jakości odblaski powinny mieć również instrukcję użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że akcesorium nie powinno być używane na drodze, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej widoczności.

Zakup dobrej jakości odblasku to nie wszystko, trzeba go jeszcze odpowiednio nosić. Zaleca się, aby odblask nie był zasłonięty szlakiem, torbą czy plecakiem. Im wyżej się go umieści, tym lepiej będzie on oświetlany przez światła samochodu i kierowca szybciej dostrzeże pieszego. Podkreśla się jednak, że optymalna wysokość, na jakiej nosi się odblask, jest wysokość padania na niego światła reflektorów auta. Oprócz tego, akcesoria odblaskowe należy umocować od strony ruchu pojazdów, czyli idą lewą stronę drogi, odblaski nosi się na prawej ręce lub nodze.

O akcesoria odblaskowe należy również dbać. Jeśli ich powierzchnia wytarła się lub odblask jest nieszczelny i dotarła do niego woda, to należy wymienić go na nowy. Proste odblaski typu opaski można kupić od 2 złotych. Droższe są kamizelki, których cena to ok. 10 złotych.