Bramki ochronne

UWAGA! Schody

Pierwsze kroki dla dziecka to dla rodziców niemała radość. Z czasem jednak okazuje się, że pełzające, raczkujące i przemieszczające się dziecko to też niemały problem. Maluch, pokonując coraz większe odległości, w końcu dociera do niebezpiecznych obszarów domostwa np. schodów. Dla rodziców oznacza to konieczność ciągłego pilnowania pociechy. Aby jednak zapewnić większe bezpieczeństwo dziecku, dobrze jest też odpowiednio zabezpieczyć dom. W tym celu można zainwestować w bramki ochronne. Nasz sklep oferuje ich szeroki wybór.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak zabezpieczyć dom dla dziecka?

Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki lub raczkować dom może być jedną z najniebezpieczniejszych dla niego przestrzeni. Przede wszystkim zagrożeniem są wszelki schody. Dziecko może z nich spaść, potłuc się czy doznać poważnych obrażeń. Schody w domu nie powinny jednak ograniczać rozwoju przez ruch dziecka. Aby tak było, należy je odpowiednio zabezpieczyć.  W tym celu montuje się bramki ochronne na schody.  Dzięki nim dziecko nie będzie miało dostępu do schodów. Bramki ochronne mogą też odizolować dziecko od pomieszczeń, gdzie czyhają na niego dodatkowe zagrożenia np. kuchni, łazienki czy pokoju do pracy.

Po co stosować bramki ochronne?

Rola bramek ochronnych jest bardzo prosta. Ich podstawowym zadaniem jest bronić dostępu do schodów na każdej kondygnacji domu czy mieszkania. Oznacza to, że maluch nie będzie mógł wejść na schody, jeśli bramka będzie zamknięta. Bramka zabezpieczająca może również pełnić rolę barierki oddzielającej domowe pomieszczenia lub wydzielające przestrzeń, do której dziecko nie powinno wchodzić. Można więc ją zastosować do odgrodzenia kominka.

Materiały wykonania bramek na schody

Bramki zabezpieczające schody wykonywane są z różnych typów materiałów. Do najpopularniejszych modeli zalicza się barierki drewniane, metalowe oraz z tworzyw sztucznych. Większość bramek ma wysokość od 70 do 100 cm, co oznacza, że jest dostosowana do wzrostu dzieci do 3 roku życia. Szerokość barierki ochronnej to najczęściej 50 cm, co sprawia, że swobodnie przejść może przez nią nawet osoba dorosła. Zazwyczaj szerokość da się dodatkowo regulować za pomocą dodatkowych elementów rozszerzających. Poprzez łączenie ze sobą kolejnych modułów bramki mogą odgrodzić odcinek o długości ok. 3 metrów.

Ciekawym rodzajem bramek ochronnych są też te w formie zawijanej siatki. Swoim wyglądem przypominają one poziomą roletę, którą łatwo i szybko można zwinąć i rozwinąć. Tego typu bramki zabezpieczające dodatkowo nie zajmują dużo miejsca i są praktycznie niewidoczne, a więc nie psując całej aranżacji.

Na co zwrócić uwagę kupując bramki ochronne?

Materiał wykonania to nie jedyny ważny parametr bramki na schody. Aby gadżet ten faktycznie zadbał o bezpieczeństwo dziecka, a jednocześnie był dla rodziców udogodnieniem, a nie przeszkodą, to powinien się dobrze zamykać i otwierać. Najlepiej, kiedy mechanizm otwierający da się uruchomić z pomocą jednej ręki. Jednocześnie mechanizm ten nie może być na tyle prosty, aby dziecko poradziło sobie z nim samodzielnie. Zaleca się kupowanie bramek na schody, które otwiera się i zamyka w minimum dwóch ruchach – większość dzieci nie będzie umiała sobie z nimi poradzić. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż bramki samozamykającej się lub zatrzaskowej. Warto także zwrócić uwagę na kierunek otwierania się barierki zabezpieczającej. Najbardziej komfortowe są bramki otwierane w stronę schodów, które posiadają blokadę umożliwiającą otwarcie w drugą stronę.

Bramki ochronne powinny być solidne i stabilne. Dziecko nie może ich sforsować czy opierając się o nie, przewrócić. Bramki zabezpieczające muszą mieć też dobry rozkład prętów, czyli taki, aby maluch nie był w stanie włożyć w nie głowy i zaklinować się. Najlepiej wybierać modele ze szczebelkami pionowymi, tak aby dziecko nie mogło się po nich wspinać.

Jak zamontować bramki ochronne na schody?

Bramki ochronne powinni zamontować się zarówno na gorzej, jak i na dole schodów. Najlepiej wybierać modele, które posłużą przez kilka lat, a więc nie te niskie. Jeśli zależy nam na estetyce, to najlepiej prezentują się bramki ochronne niewystające ponad linię balustrady. Montaż powinien być taki, aby dziecko nie było w stanie samodzielnie przedostać się na drugą stronę ani górą, ani dołem. Sama instalacja bramki zabezpieczającej zależy od jej typu i konstrukcji, a także od usytuowania schodów oraz rodzaju balustrady. Barierka może być zamocowana z uwzględnieniem montażu ściennego, czyli na specjalnych uchwytach montażowych. Jest to najbardziej inwazyjny i pracochłonny rodzaj mocowania, który wymaga nawiercenia otworów w ścianie. Bramkę można również przymocować do słupków lub poręczy, jeśli elementy balustrady są płaskie. Ostatnią możliwością jest montaż rozporowy, który pozwala na łatwe dostosowanie szerokości barierki do przejścia. Bramka rozporowa nie wymaga wykonywania nawiertów w ścianie i nie zostawia śladów montażowych.

Nasz sklep oferuje bramki na schody różnego rodzaju. W asortymencie znajdują się produkty sprawdzonych i renomowanych marek i to w atrakcyjnych cenach. Wszystkie akcesoria pozwalające zadbać o bezpieczeństwo dziecka można zakupić on-line.