Zabawa z dzieckiem w domu – Jak bawić się z niemowlakiem 10-12 miesięcy?

W jakie zabawy bawić się z dziećmi w wieku 10, 11 i 12 miesięcy? Zabawa z dzieckiem w domu nie musi być wcale trudna. Nawet nie potrzebujemy do niej specjalnych rzeczy. Bawimy się z dziećmi w proste zabawy, które poprawiają ich sprawność. Dzieci w wieku do 10 miesiąca życia najczęściej potrafią już manipulować różnymi przedmiotami. Dzięki temu zabawa z dzieckiem w domu może być bardzo ciekawa. Umieją też po mistrzowsku obracać się w obie strony, bez większego wysiłku i utrzymują przez chwilę pozycję siedzącą. Maluszki w tym wieku potrafią też już pełzać.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
-BAM BAM GRZECHOTKA MOTYL 96/192 - 5902012788929
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Baby Gripcar Słoniątko - 38241
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Beaba "Bouncer Up&Down II" Leżaczek grey/blue - 912485

Większość dzieci po 10 miesiącu życia będzie już sprawnie raczkować i doskonalić siedzenie. Do tego będzie coraz sprawniej posługiwało się chwytem pensetowym, czyli łapaniem przedmiotów dwom paluszkami – kciukiem i palcem wskazującym. Maluszki rozwijają swoją motorykę, poprzez rzucanie w dal różnymi zabawkami dla niemowląt. Lubią też bawić się w stukanie i sprawdzać, jakie dźwięki wydają różne przedmioty. Taki maluszek coraz lepiej naśladuje wszystkie gesty dorosłych i umie pomachać rączką na pożegnanie. W tym wieku to również czas na pierwsze samodzielne próby nauki chodzenia. Maluszek podpiera się o meble lub chodziki do nauki chodzenia i próbuje stawiać swoje pierwsze kroki.

Zabawy dla dzieci między 10 a 12 miesiącem życia

10 miesiąc życia dziecka to też przełom w komunikacji. Maluszek umie już wypowiadać podwójne sylaby. Możemy usłyszeć już „mama”, „tata”, a nawet „baba”. Maluszek w 11 miesiącu rozumie już co oznacza zakazywanie pewnych rzeczy, jednak jego ciekawość może wziąć górę i niekoniecznie musi się do tych zakazów stosować.

Pierwsza zabawa z dzieckiem w domu – nazywanie części ciała

Bawiąc się w tę zabawę najlepiej przybrać pozycję stojącą lub pozycję siedzącą. Podczas takiej zabawy pokazujemy maluszkowi nasze części ciała palcem wskazującym. Uczymy dziecko nazw, takich jak: nos, oko, usta, ręka itp. Pokazujemy części ciała i dajmy maluszkowi czas na zareagowanie. Powtarzamy czynność z pokazywaniem. Pokazujemy jeszcze raz nasze części ciała, a później pokazujemy dziecku jego części ciała, dotykając palcem np. jego noska. Później możemy poprosić dziecko, aby pokazało nazwaną przez nas część ciała. Maluszek pokazuje część ciała na nas.

Jakie płyną korzyści z tej zabawy?

Korzyści płynące z zabawy w pokazywanie części ciała to:

  • Nauka nowych informacji;
  • Uczenie się na pamięć części ciała;
  • Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Druga zabawa z dzieckiem w domu – tor przeszkód

Zabawa w tor przeszkód będzie fascynująca dla maluszka, który pełza lub chodzi na czworakach. Taki tor możemy stworzyć z domowych przedmiotów, takich jak: krzesła, poduszki, kartonowe pudełka, suszarki na pranie czy małe stoliki. Możemy też stworzyć tor przeszkód z nóg domowników. W takiej zabawie może brać udział całą rodziną i starsze rodzeństwo. Na pewno będzie wiele śmiechu.

Na końcu toru przeszkód ustawiamy dla maluszka coś, co go zaciekawi i zainteresuje na tyle, by przeszedł przez tor. Może być to zabawka, która zachęci dziecko do pełzania lub przejścia toru na czworaka, lub jakiś inny, bardzo interesujący przedmiot dla dziecka. Jeżeli nic takiego nie znajdziemy… możemy też przejść tor na czworaka razem z dzieckiem. Będzie to wspaniała zabawa dla nas obu. No i przy okazji będziemy mogli poprawić trochę naszą sprawność fizyczną.

Korzyści z zabawy w tor przeszkód:

  • Doskonalenie dużej motoryki i zmysłu równowagi
  • Zbieranie różnych doświadczeń sensorycznych
  • Nauka radzenia sobie z przeszkodami

 

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa plastikowa na kółkach
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyrafa piłeczkowy pościg (52365)

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź