Ołówki
W każdym piórniku
Ołówki są podstawowym wyposażeniem każdego ucznia. Przydają się już w pierwszej klasie i towarzyszą na dalszych etapach edukacji. Może wykorzystywać je zarówno do pisania, jak i rysowania. Zakup ołówka wydaje się niezwykle prosty, ale przeglądać ofertę artykułów do pisania, przekonamy się, że to mit. Ołówki dostępne są wielu modelach i typach – wybór jest ogromny. Aby ołówek dobrze się sprawdzał, trzeba właściwie dobrać jego typ i grubość. W naszym sklepie znajdziesz ołówki tradycyjne i automatyczne o różnych grubościach grafitu. Sprawdzą się one i w piórniku ucznia, i na lekcji profesjonalnego rysunku.
Wyświetlanie wszystkich 23 wyników
Rodzaje ołówków
Przymierzając się do zakupu ołówków, należy pamiętać, że mają one aż 20 stopni twardości. Parametr ten oznaczony jest cyfrą oraz litera H lub B. Ołówki oznaczone literą H będą twarde, natomiast litera B miękkie. Liczba pojawiająca się przy literze również mówi o twardości przyrządu do pisania. Im jest ona wyższa, tym ołówek jest twardszy.
Ołówki zazwyczaj wykonuje się z połączenia grafitu i kaoliny, a ich twardość uzależniona jest od proporcji danego składnika. Modele zawierające więcej grafitu są miękkie, duże ilości kaoliny wpływają na twardość ołówka. Najtwardszy dostępny na rynku ołówek to ten z oznaczeniem 9H. Miękkie ołówki to te z grupy B oraz z literą H.
Jakie ołówki wybrać dla dzieci?
Ołówki to jedne z podstawowych przyrządów do pisania w piórniku ucznia. W przypadku, kiedy dziecko nie uczęszcza na zajęcia plastyczne i ołówek ma służyć jedynie do rysowania, ewentualnie to pisania, najlepiej sięgnąć po taki, który wygodnie będzie się trzymać w ręce i o średniej miękkości grafitu. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup ołówka automatycznego dla dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że są one raczej dedykowane starszakom. Wynika to z tego, że delikatne ryski łatwo się łamią przy dużym nacisku.
W przypadku, gdy dziecko uczęszcza na zajęcia artystyczne lub wykazuje talent plastyczny, warto pokusić się o bardziej profesjonalny dobór ołówków. W tym celu dobrze zapoznać się z oznaczeniami i typami tych przyborów piśmienniczych. Należy pamiętać, że inne ołówki służą do szkicowania, a inne do rysowania.
Dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem/rysowaniem powinny zostać zaopatrzone w ołówki miękkie. Są one wygodniejsze i pozwalają na komfortowe nanoszenie treści na papier.
Niektórzy uczniowie będą potrzebować ołówków technicznych. Z ich pomocą wykonuje się rysunki techniczne lub grafiki. Ołówki techniczne potrzebne są zazwyczaj na zajęciach praktycznych, technice, ale też w biurach architektonicznych. Za ołówki do rysunków technicznych uznaje się HB, 2B oraz 8H.
Najlepszy ołówek dla dzieci
Oprócz twardości wybierając ołówek dla dzieci, warto przypatrzeć się jego kształtowi. Początkujący rysownicy powinny sięgać po ołówki o trójkątnej budowie i rowkach, które ułatwiają naukę prawidłowego trzymania. Dziecko dobrze wyposażyć też w akcesoria do ołówków, czyli gumkę do mazania oraz temperówkę.
Ołówki HB – czym są?
Za najbardziej uniwersalne ołówki uznaje się te z oznaczeniem HB. Są to artykuły piśmiennicze o średniej twardości, łatwo ścieralne i wygodne. Nadają się zarówno do pisania, jak i do rysowania. Ołówki HB często dedykowane są dzieciom, które będą używać ich jako szarej kredki oraz przyrządu do wykonywania szlaczków czy stawiania pierwszych liter.
Ołówek miękki czy twardy?
Wybór pomiędzy miękki i twardym ołówkiem zależy od tego, do jakich zadań chcemy go wykorzystywać. Jeśli zależny nam na ołówki do szkicowania sięgnijmy po te z oznaczeniem H, czyli twarde. Przydadzą się one również do wykonywania rysunków technicznych. Są one jaśniejsze od miękkich ołówków i dzięki temu łatwiej je zetrzeć gumką do mazania.
Ołówki miękkie idealnie spisują się przy cieniowaniu (da się je rozmazywać) oraz stopniowania koloru. Można z nimi równie rysować grube linie.
Do codziennego użytku najlepiej wybrać ołówek, który jest dla nas najwygodniejszy.
Ołówek z gumką
Pisząc lub rysując ołówkiem, można popełnić błędy. Na szczęście jest prosty sposób na ich naprawę. Pomocna w tym będzie gumka do mazania. Zazwyczaj kupuje się ja osobno, ale można też sięgnąć po ołówki z gumką. Gumka do zmazywania umieszczona jest na końcu akcesorium pisarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że dołączone do ołówków gumki są małe i kończą się znacznie szybciej niż przyrząd do pisania, w piórniku ucznia niezbędna jest więc klasyczna gumka do ścierania.
Ołówki automatyczne
W naszym sklepie oprócz tradycyjnych ołówków znajdziesz też te automatyczne. Posiadają one wkłady o różnych grubościach 0.35; 0.5; 0.7; 1.0, a także dostępne są w różnych twardościach np. 2H, HB, B, 2B. Ołówki automatyczne posiadają liczne zalety, ale nie mogą całkowicie zastąpić tych tradycyjnych. Najczęściej modele automatyczne wybieramy, ponieważ nie trzeba ich temperować, są precyzyjne, nie brudzą, świetnie sprawdzają się przy dopracowaniu szczegółów i wypełnianiu niewielkich przestrzeni. Ołówki automatyczne wyposażone są w specjalny system przyciskowy, który pozwala na odpowiednie dozowanie ilości grafitu. W ten sposób można uniknąć łamania wkładu, kiedy ten natomiast się kończy, można zakupić nowy.