Gryzaki do podawania pokarmu

Jak podawać dziecku owoce i warzywa?

Wśród młodych mam prawdziwym hitem są gryzaki do podawania pokarmu. Gryzak to akcesorium, po które sięga się zazwyczaj w okresie ząbkowania. Ma on złagodzić ból spowodowany wyrzynaniem się zębów. Okazuje się jednak, że gryzaki można wykorzystać i do innych zadań. Za jego pomocą do jadłospisu malucha można przemyć nowe smaki i produkty. Aby było to możliwe, należy jednak zakupić specjalny gryzak do podawania pokarmu.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak działają gryzaki do podawania pokarmu?

Gryzaki do podawania pokarmu to gadżet pozwalający na bezpieczne rozszerzenie diety kilkumiesięcznego malucha. Dzięki temu akcesorium ma się możliwość podawania stałych pokarmów, nawet kiedy dziecko nie umie jeszcze dokładnie gryźć. Pokarm zamknięty w gryzaczku jest ssany, dzięki czemu dziecko nie zakrztusi się i nie połknie zbyt dużego kawałka. W gryzaczkach do podawania pokarmu znajdziemy specjalną, wytrzymałą siateczkę, do której wkłada się pożywienie np. kawałek owocu, pojemnik na pokarm jest szczelnie zamknięty, a przez to dziecko przez przypadek nie odgryzie za dużego dla niego kawałka.

Kiedy warto stosować gryzak do podawania pokarmu?

Stosowanie gryzaka do podawania pokarmu ma wiele zalet. Przede wszystkim powinni po niego sięgnąć rodzice, którzy chcą rozszerzyć dietę dziecka i zyskać gwarancję, że nic złego się nie stanie. Dziecko dzięki gryzaczki będzie poznawać nowe smaki i potrawy. Gryzaki to również praktyczne akcesorium w okresie ząbkowania. Dzięki temu, że będą stymulować dziąsła poprzez ssanie twardego pokarmu, dziecko nie będzie tak dotkliwie odczuwać bólu wyrzynanych zębów. Dla większego efektu dobrze jest do gryzaka do podawania pokarmu włożyć schłodzony w lodówce owoc lub warzywo.

Gryzaki do podawania pokarmu to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli. Można podawać je dzieciom zarówno w domu, jak i w czasie spaceru. Bardzo dobrze sprawdzi się jako sposób na podanie dziecku smacznej i pożywnej przekąski. Jako wady takiego gryzka rodzice wymieniają jednak dość kłopotliwe czyszczenie siateczki i potrzebę jej zmieniania w przypadku zużycia. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie dzieci są zainteresowane gryzakami do podawania pokarmu.

Jaki gryzak do podawania pokarmu wybrać?

Wybór gryzaków do podawania pokarmu jest bardzo duży. Decydując się na zakup produktów do karmienia niemowlaka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na solidność wykonania i bezpieczeństwo. W przypadku gryzaków do podawania pokarmu liczy się też trwałość siateczki, to ona spełnia najważniejsze zadania. Akcesoria w naszym sklepie zakupić można od ok. 10 złotych. Najprostsze i najtańsze modele są solidnymi sprzętami, ale w zestawienie nie posiadają (lub ich liczba jest ograniczona) siateczek do wymiany. O wiele lepszym rozwiązaniem może być więc zakup gryzaka w cenie ok. 20 złotych. W tej kategorii cenowej znaleźć można gryzaki w różnych formach i kolorach z kilkoma sztukami zapasowej siateczki. Ciekawym wyborem są też gryzaki do podawania pokarmu z silikonowym pojemnikiem zamiast siateczki. Modele te są niezwykle wytrzymałe i solidne, ponieważ silikon zużywa się wolniej niż siateczki.

Jak czyścić siateczkę w gryzaku do podawania pokarmu?

Największym problemem używania gryzak do podawania pokarmu jest czyszczenie siateczki. Nie jest to takie łatwe. W przypadku, gdy dziecku w gryzaku podawało się jabłko czy pomarańcze, siateczkę wystarczy umyć pod bieżąco odą. O wiele więcej pracy trzeba włożyć, aby umyć siateczkę po bananie czy gotowanej marchewce. Wtedy do czyszczenia należy wykorzystać specjalne szczoteczki.

Od kiedy gryzak do podawania pokarmu?

Gryzak do podawania pokarmu jest gadżetem, który można używać od pierwszego zęba dziecka. Można go stosować przez kilka miesięcy, aż u dziecka nie pojawią się wszystkie zęby. Większość modeli gryzaków do owoców dedykowanych jest dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Wskazuje się jednak, że po konsultacji z pediatrą gryzak do owoców i warzyw można stosować od 4 miesiąca życia. To właśnie w tym wieku można przystąpić do rozszerzenia diety dziecka i wprowadzać do niej nowe smaki i produkty. Warto te pamiętać, że wiele dzieci zaczyna ząbkować od 4 miesiąca życia, dlatego gryzak będzie znakomitym sposobem na ukojenie bólu. Z gryzaka do warzyw dziecko może korzystać do roku, ale nie jest to żelazna reguła.

Co podawać w gryzaku do pokarmu?

W gryzakach do podawania pokarmu podawać można warzywa, owoce, ciasteczka, a nawet chleb. Najczęściej rodzie wsadzają do niego jabłka, które są dość twarde i trudne do rozdrabniania przez niewielkie ząbki malucha. W gryzaku podawać można również miękkie owoce, ale nie zaleca się tego. Banana czy inne miękkie owoce i warzywa lepiej podawać maluchowi w inny sposób.

Gryzak do owoców to nie drogi sprzęt, ale bardzo wygodny i praktyczny. Przydaje się on w pierwszych miesiącach ząbkowania. Dziecko dzięki niemu może odkrywać nowe smaki i spożywać wszystko samodzielnie w bezpiecznej formie. Gryzak do warzyw nauczy dziecko samodzielności, ponieważ wymaga podtrzymywania go własną ręką.