Sztućce dla dzieci

Sztućce dla dzieci i niemowlaków

Chcąc nauczyć dziecko jeść samodzielnie, trzeba zapatrzeć się a odpowiednie akcesoria. Porcelanowe talerze czy ciężkie, metalowe sztućce to nie najlepsze rozwiązanie. Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne naczynia, a także łyżki i widelce. Mają one zapewnić sprzyjające warunki do nauki i zachęcić do samodzielnego jedzenia. Sztućce dla dzieci to te lekkie, poręczne, wykonane z bezpiecznych materiałów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jakie powinny być sztućce dla dzieci?

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że maluchy ze względów bezpieczeństwa nie powinny jeść sztućcami dla dorosłych. Są one dla nich zbyt ciężkie, za duże, a także mają ostre zakończenia, które mogą spowodować poważne urazy. Chcąc więc, aby dziecko zaczęło samodzielnie jeść, trzeba zakupić sztućce dla najmłodszych oraz odpowiednie naczynia. I jedne i drugie gadżety można znaleźć w naszym sklepie. Przeznaczone są one dla szkrabów od 1 do 6 roku życia. Starsze dzieci mogą już bez przeszkód korzystać z zastawy stołowej dla dorosłych.

Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie?

Pierwszym sztućcem, z jakim spotyka się malec, jest łyżeczka. To nią podaje się mu różnego rodzaju zupki i przeciery w ramach stopniowego rozszerzania diety. Łyżeczką dziecko zaczyna też samodzielnie nabierać pierwsze kęsy. Specjaliści podpowiadają, aby naukę samodzielnego jedzenia zawsze zaczynać od nauki posługiwania się łyżką. Na początku nauka to obejmuje technikę prawidłowego trzymania sztućców, nabierania nim pokarmy i trafiania do ust. Należy pamiętać, że początki nie zawsze są satysfakcjonujące – zazwyczaj więcej jedzenia wyląduje obok i na dziecku niż w buzi, ale z czasem malec zaczyna radzić sobie coraz lepiej.

Jaką łyżeczkę wybrać dla dziecka?

Pierwsza łyżeczka dla niemowląt to ważny zakup. Warto poświęcić chwilę czasu i wybrać sztućce dla dzieci, które zamiast utrudnić, ułatwią naukę samodzielnego jedzenia. Idealna łyżeczka dla niemowlaka powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa. Najczęściej spotyka się sztućce dla dzieci z plastiku. Kupując je, należy uważać, czy producent nie wykorzystywał w procesie produkcji szkodliwych substancji, które będą przenikać do żywności. Najbezpieczniej jest kupować sztućce dla dzieci z plastiku zakwalifikowanego w kategorii 2 lub 5 – może on bezpiecznie wchodzić w kontakt z produktami żywnościowymi.

Oprócz tego sztućce dla dzieci powinny być odporne na wysokie temperatury i pod ich wpływem nie odpryskiwać czy nie odkształcać się. Jest to bardzo ważne, bowiem kawałki tworzywa mogą wpaść do jedzenia. Warto zadbać, aby pierwsze sztućce miały też miękki uchwyt, dzięki temu dziecku łatwiej będzie je trzymać i nie będzie musiało w to wkładać wiele siły. Lekkie i poręczne modele to najlepsze rozwiązanie. Dobrze jest też wybierać łyżeczki całkowite gładkie. Będzie można je dokładnie umyć, a przez to zachować maksimum higieny. Wgłębienia na uchwycie, ozdobne dziurki czy inne dekoracje mogą utrudniać dokładne umycie sztućców dla dzieci. Aby ułatwić proces zachowania sterylności, dobrze wybierać te akcesoria, które przeznaczone są do mycia w zmywarce.

Widelczyk dla dzieci

Kiedy dziecko nauczy się już obsługi łyżeczki, można dokupić do zestawu mały widelczyk. Powinien mieć on takie same cechy jak łyżeczka. Nie można więc wybierać modeli ciężkich, wykonanych z tworzyw niewidomego pochodzenia, z ostrymi zakończeniami. Dobrym wyborem są natomiast małe, lekkie i miękkie widelczyki przyjazne dziecięcym rączkom i dziąsłom.  Naszym sklepie dużą popularnością cieszą się widelcołyżeczkii. Są to sztućce dla dzieci, które z jednej strony mają łyżeczkę, a z drugiej widelczyk. Niektóre modele dodatkowo są elastyczne, dzięki czemu można wyginać je w dowolnym kierunki, a łatwość posługiwania się nie nastręcza problemów.

Sztućce dla dzieci do zadań specjalnych

Sztućce dla dzieci używa się nie tylko w domowym zaciszu. Często zabiera się je na dłuższy spacer czy plac zabaw. Przydają się one, aby dziecko mogło zjeść drugie śniadanie czy podwieczorku. Praktycznym rozwiązaniem jest więc zakup sztućców dla dzieci w etui. Mogą być one zapakowane w materiałowy woreczek lub plastikowy pojemnik. Dzięki temu można je łatwo przetransportować i nie bać się, że zabrudzą się w maminej torebce czy torbie na akcesoria dziecięce.

Grunt to design

Sztućce dla dzieci są kolorowe i atrakcyjne wizualnie dla najmłodszych. Producenci akcesoriów dla dzieci wymyślają coraz co to nowsze rozwiązania, które mają zachęcić do nauki samodzielnego jedzenia. W naszym sklepie kupić można nie tylko różnobarwne łyżeczki dla dzieci czy widelczyki z bajkowymi nadrukami, ale też sztućce dziecięce zmieniające kolor pod wpływem temperatury, modele, które pozwalają kontrolować temperaturę podawanego pokarmy, czy łyżeczki w kształcie samolociku. Wybór kolorów, wzorów i nadruków jest bardzo duży. Można wybiera sztućce w kolorystyce dziewczęcej lub chłopięcej, a także uniwersalne sztućce dziecięce.

Kiedy pierwsze sztućce dla dziecka?

Pediatrzy zalecają, aby naukę samodzielnego jedzenia rozpocząć po ukończeniu przez malucha 6 miesiąca życia. Wtedy dziecko po raz pierwszy może sięgnąć po łyżeczkę. Nie ma jednak powodu do niepokoju, jeśli półroczny brzdąc nie wykazuje zainteresowania sztućcami dla dzieci i woli być karmiony przez mamę czy tatę.