Smoczki do butelek
Smoczek do karmienia
Smoczki do butelek to niepozorny, ale bardzo ważny gadżet. W dużej mierze to od nich zależy, czy karmienie będzie przebiegać bezproblemowo. Wybór smoczków do butelek nie jest jednak ławy. Stając przed sklepową półką lub odwiedzając sklep internetowy, można dostać zawrotu głowy od różnorodności smoczków. Poszczególne modele różnią się od siebie materiałem wykonania, wielkością, kształtem dziurki, twardością, rodzajem odpowietrzenia i oczywiście ceną.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Dlaczego smoczek do butelki jest ważny?
Niemowlęta jedząc, koordynują jednocześnie trzy podstawowe czynności: ssanie, połykanie i oddychanie. W trakcie każdej mitu dziecko wykonuje od 5 do 80 taktów ssanie, ale połyka na raz kilka taktów, jednocześnie musi oddychać. Aby jedzenie było możliwe, współpracować ze sobą musi żuchwa, układ nerwowy, krążenia, oddechowy mięśniowy. Ssanie piersi ma też kształtować aparat mowy dziecka i wpływać na jego rozwój. Jeśli dziecko karmi się butelką ze smoczkiem, to ten ostatni odpowiada za ten ważny element rozwoju. Producenci smoczków do butelek dbają więc o to, aby karmiąc butelką jak najmniej zaburzać naturalny odruch ssania piersi.
Smoczek do butelki a wiek dziecka
Większość smoczków do butelek dopasowanych jest i dedykowanych dzieciom w określonym przedziale wiekowym. Ułatwia to wybór tego gadżetu. Specjaliści zalecają, aby stosować kryterium wiekowe, jeśli maluch urodził się w terminie i ma prawidłową masę ciała. Za mały lub za wąski smoczek do butelki może spowodować problemy z późniejszym piciem z kubka, gryzieniem, panowaniem nad pracą warg, wyciekiem śliny. Źle dobrany smoczek do butelki to także zwiększone ryzyko seplenienia.
Materiał wykonania
Ważnym parametrem smoczków do butelek jest materiał ich wykonania. Producenci tych akcesoriów dają dwie opcje: smoczki silikonowe lub kauczukowe (inaczej lateksowe).
Smoczki silikonowe do butelek to te przezroczyste, które cechują się dużą wytrzymałością i wolniejszym zużywaniem. Są to jednak modele twardsze niż smoczki kauczukowe. Z korzystania z nich problem mogą mieć dzieci osłabione, które nie będą miały siły ssać. Alternatywą dla smoczków silikonowych są te lateksowe (kauczukowe). Kauczukowy smoczek do butelki poznać można po brązowym kolorze. Dla większości dzieci te modele są wygodne w użyciu, wielu rodziców rezygnuje z nich, jednak bowiem bardzo szybko się zużywają i odkształcają. Korzystanie ze zdeformowanego smoczka do butelki może skutkować późniejszymi problemami z artykulacją.
Kształt smoczka do butelki
Przy wyborze smoczków do butelek trzeba również zwrócić uwagę na jego kształt. Smoczki do butelek mogą być okrągłe, anatomiczne lub szerokodpływowe. Za najlepsze rozwiązanie dla niemowląt uważa się smoczki, które swoim kształtem przypominają sutek kobiecej piersi, czyli smoczki anatomiczne. Dzięki nim dziecko ssie tak, jakby ssało pierś matki.
Ilość i wielkość dziurek w smoczku do butelek?
Dziurka w smoczku odpowiada za to, jak z butelki płynie mleko. Pokarm powinien się sączyć bez przeszkód, ale niezbyt szybko, ponieważ może to prowadzić do dławienia i połykania nadmiaru powietrza. Prawidłowe ssanie trwa 10-15 minut. W przypadku, gdy dziecko najada się zbyt szybko lub za wolno, warto sprawdzić, czy przepływ mleka jest prawidłowy.
Smoczki do butelek dla niemowląt to modele wolnoprzepływowe. Starszaki, czyli maluchy kilkumiesięczne mogą korzystać ze smoczka średnio lub szybkoprzepływowego. To, tym, z jakim modelem mamy do czynienia mówi ilość dziurek. Smoczek o wolnym przepływie ma od 1 do 3 małych dziurek, smoczki o szybkim przepływie to modele z 3 większymi dziurkami.
System odpowietrzenia w smoczku
Wybierając smoczek do karmienia, warto sprawdzić, czy wyposażony jest on w specjalny otwór odpowietrzający. Taki gadżet ma zapobiegać połykaniu przez dziecko powietrza i tworzeniu się w jelita jego pęcherzyków. Pęcherzyki powietrze sprawiają, że maluch jest narażony na powstawanie uciążliwych i trudnych do wyeliminowania kolek. System odpowietrzenia zazwyczaj znajduje się u podstawy lub z boku smoczka. Jego zadaniem jest regulowanie ciśnienia, które powstaje w butelce pod wpływem ssania.
Bezpieczne smoczki do butelek
Smoczki stosowane do karmienia dzieci (w każdym wieku) muszą być dla nich bezpieczne. Obowiązkiem jest wybierać modele, które posiadają atest PZH, świadectwo CE lub EN 1400, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Takie produkty nie stanowią zagrożenia dla najmłodszych.
Jak dbać o smoczki do butelek?
Certyfikowany smoczek do butelki z atestami nie będzie bezpieczny, jeśli nie będzie się dbało o jego higienę. Podstawą jest jego wygotowanie przed pierwszym podaniem go dziecko. Zabieg tan ma zabić baterie, zapobiec chorobą i infekcją. O higienę należy dbać też na dalszym etapie użytkowania smoczków do butelek. Należy je myć po każdym użyciu w ciepłej, a nawet gorącej wodzie. Do mycia dobrze wykorzystywać jest specjalną szczotkę, a kiedy cymel jest bardzo brudny, wspiąć do niego szczypt soli. Na smoczki nie mogą zostać żadne resztki pokarmy. Umyte smoczki najlepiej przechować w zakręconym szczelnie w słoiku w miejscu trudno dostępnym.