Nosidełka i chusty

Nosidełka i chusty dla niemowląt i dzieci

Wózek to nie jedyny sprzęt, który pomaga w transportowaniu dziecka. Przy trudnym podłożu okazuje się on zupełnie nieprzydatny. To, dlatego coraz większą popularnością cieszą się nosidełka i chusty. W naszym sklepie oferujemy je dla dzieci od 0 miesiąca życia. Asortyment tej kategorii obejmuje zarówno chusty i nosidełka, jak i akcesoria do nich np. plecak na chusty, osłonki polarowe, aluminiowe koła, nakładki na pasy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest chusta dla niemowląt?

Chusty to najstarszy rodzaj nosidełek dla niemowląt. Występują one w wielu rodzajach. W naszym sklepie kupić można chusty elastyczne, wiązane czy kółkowe. Na noszenie dzieci w chustach decyduje się coraz więcej rodziców. Miękkie i ergonomiczne nosidło zapewnia bowiem dziecku dużą wygodę, a rodzicom komfort. Maluch cały czas jest przy mamie lub tacie.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Najpopularniejszym rodzajem chust są modele tkane, inaczej wiązane. Są one wykonane z prostokątnego kawałka materiału zazwyczaj bawełny. Wymiary chust tkanych to od 55 do 70 cm. Aby były zdatne do użytku, należy je wiązać w odpowiedni sposób – od tego zależy bezpieczeństwo i wygoda malucha. Chusty wiązane występują w dwóch rodzajach: krótkim oraz długim. Z ich pomocą dziecko można nosić przodem, przodem na biodrze i na plecach. Dużą zaletą jest to, że ciężar dziecka jest praktycznie nieodczuwalny. Tego typu chusty dla niemowląt jest też uniwersalny – dziecko można układać w nich w różnych pozycjach, nosić w nim pociechy nawet do 3 roku życia, a także z chusty zrobić kocyk czy hamak.

Drugim rodzajem są chusty elastyczne. Wykonywane są one z elastycznej bawełny. Bardzo łatwo je zawiązać i nosić. Idealnie spisują się w przypadku młodszych dzieci do 4 miesiąca życia. Ciężar malucha rozkłada się w nich równomiernie na barki rodziców, dzięki czemu kręgosłup nie jest obciążony. Dziecko w chuście elastycznej można nosić na plecach lub na biodrze.

W naszym sklepie kupić można również chusty kółkowe – prostokątne, z jednej strony zakończone kółkami, z drugiej ogonem. W czasie wiązania ogon przekłada się przez kółko i w ten sposób reguluje długość chusty. To przez ten sposób wiązania jej wielkość łatwo dopasowuje się do wielkości i wzrostu malucha. Idealnie sprawdza się ona na krótkie spacery i w domu. Chusty kółkowe przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, które nosi się w pozycji fasolki. Na biodrze można w nich nosić dzieci, które potrafią już siedzieć.

Chusta kieszonkowa to kolejny rodzaj najstarszego nosidełka dla dziecka. Jest ona kawałkiem materiału, który przekłada się przez ramię. Długość reguluje się aluminiowymi kółkami. Ten model chusty powinien być dopasowany rozmiarem do wzoru dziecka. Malucha układa się w chuście w pozycji leżącej lub układa tak, aby opierały się o biodro.

Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać?

Wybierając chustę dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale i na jakość materiału wykonania oraz rozmiar. Materiał chusty powinien być solidny i wytrzymały, a także przyjemny w dotyku. Najczęściej chusty dla dzieci wykonuje się z bawełny o splocie skośno – krzyżowym. Coraz częściej spotkać można również chusty z domieszką włókien bambusowych, jedwabiu, konopi, lnu. Są to tkaniny przyjazne dzieciom i w 100% dla nich bezpieczne.

Nosidełko dla dziecka

Alternatywą dla chusty są nosidełka niemowlęce. Sprawdzają się one w czasie spacerów, a także w warunkach domowych. Rodzice mogą wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami dziecięcych nosidełek. Ważną informacją jest to, że producenci proponują już nosidełka dla noworodka, czyli te o 0 miesiąca życia. Zawierają one specjalną wkładkę, która zabezpiecza kręgosłup i stawy oraz układ malucha w odpowiedniej pozycji. Specjaliści radzą, aby dziecko do 7 miesiąca życia nosić z przodu, przodem do siebie – wtedy można zachować kontrolę nad główką dziecka.

Rodzaje nosidełek

Dostępne na rynku nosidełka dzieli się na wsiadałka oraz nosidełka z szeroka i sztywna rozpórka. Wsiadałka charakteryzują się wąskim pasem między noszkami dziecka, które podtrzymują malucha tylko częściowo – nóżki zwisają swobodnie. Te modele nosidełek przeznaczone są dla starszych dzieci. Nosidełka ze sztywną i szeroką rozpórką ustawiają nóżki dziecka w pozycji tzw. żabki. Jest to wskazane, ponieważ wspiera rozwój stawów malucha oraz zapobiega kolka.

Oprócz tego producenci proponują nosidełka turystyczne i miękkie. Te ostanie polecane są noworodkom. Nosidełka miękkie, to te które pozwalają zachować naturalną pozycję kręgosłupa i układają nogi w pozycji żabki. Z takich modeli można korzystać od 1 miesiąc życia dziecka. Dzieli się je na: nosidełka mei tai, ergonomiczne foteliki dla niemowląt.

Jakie nosidełko wybrać dla dziecka?

Nosidełko należy dobrać do wieku malucha, a także oczekiwań rodziców. Wskazane jest sięganie po modele z atestami i certyfikatami. Dzięki temu zyska się pewność, że jest ono wykonane z bezpiecznych materiałów. Dobrze jest też sprawdzić, czy nosidełko ma regulowany pas biodrowy i szeroki, a także można regulować w nim rozstaw wcięcia dziecięcych nóżek. Ważną cechą jest też możliwość prania go w pralce i materiał wykonania – najlepiej termoregulacyjny i oddychający.