Platformy wibracyjne

Trening wibracyjny

Platformy wibracyjne to sprzęt sportowy, który znajduje zastosowanie zarówno w klubach fitness, jak i domach prywatnych. W naszym sklepie zakupić można zarówno tanie modele do domowego użytku, jak i droższe profesjonalne platformy wibracyjne. Urządzenia przeznaczone do klubów fitness wyposażone są w wiele dodatkowych funkcjonalności i możliwości. Ceny sprzętów w naszym sklepie rozpoczyna się od kilkuset złotych. Oferujemy produkty takich marek jak: ibroGym Charles Insportline, Lotos Insportline, Lotos Insportline, YV56 Combo Dual BH Fitness, VibroGym Alex Insportline.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Platformy wibracyjne: rodzaje

Platformy wibracyjne dostępne są w dwóch rodzajach. W zależności, na jaki model się sięgnie, takie będą efekty treningu. W naszym sklepie dostępne są modele osiowe oraz liniowe. Platformy wibracyjne osiowe funkcjonują na podobnych zasadach jak huśtawki, czyli odchylają się z centralnego punktu w górę i w dół. Ich maksymalna odległość od centralnego punktu wynosi 10 mm, ale dokładna odległość zależy od konkretnego modelu. Wprawiona w ruch platforma wibracyjna generuje takie ruchy jak wykonywane przez biodra w czasie bieganie lub spacerowania. Sprzęt ten pozwala zaaranżować większość mięśni i to do bardzo intensywnie pracy. Co ważne, drganie w okolicach głowy są zminimalizowane.

Alternatywą dla nich są platformy wibracyjne liniowe. W czasie ćwiczeń utrzymują się one w pozycji horyzontalnej – całą powierzchnią zjeżdża w dół i unosi się do góry z taką samą intensywnością. Dzięki temu pozycja do ćwiczeń jest wygodna i stabilna.

Na czym polega trening na macie wibracyjnej?

Treningi na platformie wibracyjnej polegają na stymulacji nerwowo-mięśniowej organizmu. Mięśnie w czasie ćwiczeń nastawione są na wibracje, a przez to poddawane naturalnym skurczom. Platformy wibracyjne w czasie treningu zwiększają więc zaangażowanie mięśni nawet do 90% – przy tradycyjnych ćwiczeniach wynosi ono ok. 40-50%. Na platformach wibracyjnych można ćwiczyć zarówno aktywnie, jak i pasywnie.

Trening aktywny na platformach wibracyjnych

Trening aktywny na platformie wibracyjnej polega na wykonywaniu ćwiczeń i póz polegających na napinaniu poszczególnych grup mięśniowych. Ćwiczenia robi się w oparciu o podest urządzenia, np. stojąc lub pobierając się o nią wybraną częścią ciała.

Trening pasywny na macie wibrującej

Na macie wibrującej można również wykonywać trening pasywny. Polega on na oparciu wybranej partii ciała na dołączonej do urządzenia taśmie. Najpopularniejsze ćwiczenia w oparciu i trening pasywny to:

  • Pozycja stojąca przednia – pomaga spalać tkankę tłuszczową i modelować sylwetkę w okolicy bioder, ud, pośladków oraz brzucha.
  • Pozycja stojąca boczna – umożliwia kształtowanie bocznych partii brzucha bądź wewnętrznej części ud.
  • Pozycja w przysiadzie – na podeście urządzenia ułożone są jedynie dłonie. Reszta tułowia jest wyprostowana, oparta na palcach stóp. Ćwiczenie wzmacnia i ujędrnia górne partie ciała.

Zalety platformy wibrującej

Platformy wibrujące, a dokładnie ćwiczenia na nich mają wiele zalet. Regularne ćwiczenie na urządzeniu przede wszystkim wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i budowę masy mięśniowej. Oprócz tego platformy wibracyjne pozytywnie działają też na poprawę krążenia, redukcję cellulitu, modelowanie i ujędrnianie sylwetki, wzmacnianie systemu odpornościowego organizmu, obniżanie stresu i napięcia nerwowego, poprawę elastyczności wiązadeł i ścięgien, wydalanie toksyn z organizmu, wzmocnienie kości. Maty wibrujące można również wykorzystać do masażu i relaksu.

Podsumowując, efekty treningu na platformie wibracyjnej mogą być masujące, wyszczuplające, rozciągające i wzmacniające. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, to na platformie wibracyjnej trzeba trenować regularnie minimum 3 razy w tygodniu. Jedyny trening powinien trwać od 10 do 15 minut. Zalecana długość wykonywania poszczególnych ćwiczeń plasuje się zwykle w przedziale od 30 do 60 sekund. Należy pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi treningami należy zachować 48 godzinne przerwy, szczególnie jeśli ćwiczy się intensywnie. W innym przypadku można doprowadzić do przeciążenia mięśni.

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej nie muszą być trudne, jednak podczas treningu trzeba stosować się do podstawowych zasad. Mówią one, aby:

  • Osoby początkujące bądź powracające do ćwiczeń po dłuższej przerwie powinny postawić na mniej intensywne treningi.
  • Należy zaniechać wykonywania ćwiczeń sprawiających ból.
  • Jeżeli podczas treningu jest odczuwalny silny ból mięśni, konieczna jest przerwa.
  • W żadnym wypadku nie wolno pomijać rozgrzewki.
  • Podczas treningu i po jego zakończeniu trzeba uzupełnić płyny – najlepsze są specjalne napoje, które zapobiegają zmęczeniu mięśni.
  • Nie należy „odpuszczać” w końcowej fazie treningu – jest ona bardzo ważna, więc trzeba się do niej solidnie przyłożyć.
  • Do treningów potrzebne jest prawidłowo dobrane obuwie. Jeśli jest złe, ubocznym efektem treningu będzie ból kolan oraz kręgosłupa.

Kiedy warto kupić platformę wibracyjną?

Platformy wibracyjne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużej ilości czasu na aktywność fizyczną. Dzięki nim mogą one przeprowadzić krótki 15 minutowy trening, który daje takie same efekty jak 1,5 godzinne ćwiczenia na siłowni.

Jaką matę wibracyjną kupić?

Wybór mat wibracyjnych jest bardzo duży. Chcąc rozpocząć treningi na tym urządzeniu, przede wszystkim trzeba zdecydować, czy sięgnie się po platformę osiową, czy liniową. Dla wielu osób istotna jest również cena. Te zaczyna się już od 50 złotych. W tej cenie można nabyć proste urządzenie do masażu. Koszt profesjonalnej maty wibracyjnej oscyluje powyżej 1000 złotych.