Czekany

Pomoc w górskich wyprawach

Czekany są jednym z kluczowych elementów zimowego, górskiego ekwipunku. Odpowiednio dobrane zapewniają podparcie na ośnieżonych trasach i asekurację, co ułatwia pięcie się w górę podczas wspinaczki. W asortymencie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór czekanów turystycznych oraz czekanów do wspinaczek. Oferujemy produkty takich marek jak Petzl, Black Diamond, Climbing Technology, a także wielu innych producentów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czekany – charakterystyka i budowa

Czekany górskie występują w kilku różnych modelach. Czekany dzieli się w zależności od przeznaczenia. W naszym sklepie dostępne są modele turystyczne oraz techniczne. Wybierając sprzęt, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie czekana. Warto też zaznajomić się z jego budowa i wiedzieć, jakie zachodzą różnice w budowie poszczególnych modeli.

Czekany składają się z:

  • Styliska – jest to fachowa nazwa uchwytu; jego długość waha się między 50 a 90 cm; uchwyty czekanów mogą być pokryte gumą – to rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w czekanach wspinaczkach; modele turystyczne to te z prostym i lekko wygiętym uchwytem; jeżeli szuka się sprzętu do wspinaczki po lodospadach lub technicznie trudnych szczytach to dobrym wyborem będą czekany z agresywnym wygięciem;
  • Głowica – tak nazywa się ostrze czekanów; w najnowszych modelach stosuje się konstrukcję modułową, co daje możliwość wymiany głowic; jakość tego elementu wpływa bezpośrednio na wytrzymałość sprzętu;
  • Grot – jest to dolna część uchwytu; jego zadaniem jest zapewnienie większość stabilności oraz pełnienie funkcji awaryjnego hamowania; w ten element wyposaża się coraz więcej czekanów, ale wpływa to na ich większą wagę;
  • Pętla – pętla nadgarstkowa ma zabezpieczać przed przypadkowym upuszczeniem czekana w śnieg i jego stratą.

Do czego potrzebne są czekany?

Czekany mogą pełnić różne role, w zależności od modelu. Te turystyczne świetnie sprawdzają się jako wsparcie przy długich wędrówkach górskich zima. Znajduje też zastosowanie przy delikatnych podejściach pod górę, trzyma się go wtedy za główce, bądź górną część uchwytu. Używając czekana do schodzenia ze stoku, należy wbijać go tak, by nie dało się go ręką przechylić do boku.

Czekany techniczne inaczej wspinaczkowe lub dziaby to sprzęt dla osób wspinających się po bardziej zaawansowanych stokach. Konstrukcja tego typu czekanów umożliwia łatwiejsze przemieszczenie się po zaśnieżonych górach, a także daje sposobność podciągania się na stoku. W tym celu zastosowanie ma chwyt polegający na złapaniu w dłoń dolnej części styliska.

Czekany mogą posłużyć do wielu praktycznych czynności. Można je wykorzystać do asekuracji, wytrącania prędkości podczas zjazdu, wspinaczki po lodospadach jako dodatkowy punkt podparcia, wykuwania stopni w lodzie.

Jak używać czekanów?

Czekan można chwytać na dwa sposoby – obydwa są prawidłowe. Pierwszym sposobem jest chwyt asekuracyjny. Polega on na oparciu dłoni o łopatkę, dziób jest obejmowany przez kciuk i palec wskazujący. Drugim typem uchwytu jest ten asekuracyjny. W nim dłoń opiera się na dziobie, natomiast kciuk ułożony jest pod łopatką.

Czekany dla początkujących

Nie każdy początkujący taternik musi mieć czekan. Warto jednak wyposażyć się z niego, szczególnie jeśli planuje się zimowe wędrowni. Osoby początkujące (a także te zaawansowane) powinny zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Długość styliska – zbyt długi czekan oznacza, że wielokrotnie trzeba podnosić wysoko rękę, co spowodowało szybkie zmęczenie i utrudnia odpowiednie manewrowanie nim, w konsekwencji obniżając bezpieczeństwo; najczęściej długość czekana dobiera się, odmierzając odległość działającą palce opuszczonej ręki i kostkę do stopy; jeśli czekan kupuje się z myślą o tym, aby poruszać się w terenie o znacznym nachyleniu, warto kupić model krótszy, który sięga nieco powyżej kostki; przy wyprawach na lodowce o małym nasileniu sprawdzają się czekany dłuższe;
  • Waga – istotnym parametrem czekanów jest też ich waga; za najlepsze uważa się modele lekkie – w górach każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie; trzeba jednak pamiętać, że waga ma również znaczenie w czasie osadzania asekuracji – łatwiej jest np. wbić hak w igłę do trawy;
  • Kształt – w naszym sklepie dostępne są czekany o różnym kształcie; mogą być one prosto lub lekko wygięte w górnej części, giętkie; kształt czekanów wpływa na ich przeznaczenie i możliwości, jakie dają;
  • Wytrzymałość – czekan bez względu na typ powinien być wytrzymały i solidny; na tę cechę wpływa przede wszystkim jakość wykonania styliska; czekany mogą być oznaczone literą T lub B; Stylisko z oznaczeniem B charakteryzuje się wytrzymałością ok. 2,5 kN, stylisko T – 3,5 kN; Stylisko B używane jest zazwyczaj w produkcji czekanów turystycznych, które nie są poddawane tak dużym obciążeniom jak styliska czekanów wspinaczkowych – typu T, których dzięki ich podwyższonej wytrzymałości, można używać również do budowy punktów stanowiskowych.

Dodatki do czekanów

W naszym sklepie oprócz czekanów dostępne są też akcesoria do nich. Praktycznym zakupem będą m.in. osłony na głowicę, które mają ułatwić transport czekanów. Osłona ochroni czekan przed uszkodzenia, a nas przed kontaktem z ostrzem.