Uprzęże

Uprząż górska

W naszym sklepie proponujemy kompleksowy sprzęt do wspinaczki. Jednym z produktów, który można znaleźć w naszym asortymencie, są uprzęże wspinaczkowe. Oferujemy modele dla dorosłych i dzieci. Proponujemy sprzęt cenionych producentów sprzętu sportowego. Szeroka gama produktów pozwala dopasować uprząż do wymagań i potrzeb przyszłego użytkownika. Uprzęże mają zapewnić bezpieczeństwo, komfort i wygodę podczas górskich wspinaczek.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Uprząż wspinaczkowa: jakie są zalety jej stosowania

Uprząż wspinaczkowa to sprzęt, w którym powinien zainwestować każdy fan górskich wypraw. Zalety stosowania tego sprzętu są nieocenione. Uprząż wspinaczkowa przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po skałach, a także sprawia, że uprawianie wspinaczki jest bardziej komfortowe. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt będzie spełniał swoją rolę, jeśli będzie prawidłowo dobrany. Czynników, które wpływają na funkcjonalność uprzęży, jest kilka. Na jakie warto zwrócić uwagę?

Uprzęże a rodzaje wspinaczki

Uprzęże przede wszystkim powinny być dobrane do rodzaju uprawianej wspinaczki. Inna konstrukcja zastosowana jest w uprzężach dla wyczynowców, inna przy uprzężach wykonywanych na drogach wielu wydziałowych. Te pierwsze są lekkie i bardzo proste, a także często pozbawione regulacji pasów udowych i biodrowych. Takie minimalistyczne uprzęże chętnie wykorzystywane są też w czasie letnich wypadów w góry. Innym typem uprzęży górskich są też na drogi wielowyciągowe. Korzystają z nich zaawansowani sportowcy. Wyróżniają się one szerokimi pasami, które odpowiadają za dobre rozłożenie ciężaru w trakcie długiego wiszenia w uprzęży.

Jaki rozmiar uprzęży górskiej wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru uprzęży to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa osoby wspinającej się. Zbyt ciasny model będzie krępował ruchy i boleśnie wrzyna się w ciało. Zbyt luźne uprzęże to natomiast ryzyku upadku z wysokości. Uprzęże o dobrze dobranym rozmiarze to te, w których jest w stanie włożyć dłoń w pas biodrowy i pasy udowe i obrócić ją, lecz z trudem.

Najważniejsze parametry uprzęży do wspinaczki: rozmiar

Rozmiar to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie uprzęży. Istotne będą też inne aspekty, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo użytkownika, funkcjonalność sprzętu i wygodę jego noszenia. Przy zakupach uprzęży do wspinaczki warto więc sprawdzić, jaka jest budowa sprzętu. Tu do wyboru jest kilka możliwości. Uprzęże wspinaczkowe mogą mieć konstrukcję biodrową, górną.

Uprząż biodrowa to najpopularniejszy model. Sprawdza się zarówno na sztucznych ścianach, jak i w terenie, czyli w skałach i górach. W zależności od indywidualnych potrzeb można zakupić uprzęże biodrowe nieuregulowane, regulowane lub jednorozmiarowe. Alternatywą jest uprząż górna, inaczej nazywana piersiową. Są to modele praktyczne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Uprząż pełna to połączenie dwóch wcześniej wymienionych modelu. Jej zaletą jest to, że nie pozwala na obrót wspinacza głową w dół, do czego może dojść przy wspinaczce z ciężkim plecakiem. Uprzęże pełne sprawdzają się przede wszystkim zimą, kiedy to konieczne jest noszenie większej ilości odzieży, co może zwiększyć ryzyko wypadnięcia –uprząż pełna zapobiega temu. Ten model sprawdza się również u dzieci poniżej 11 roku życia. Ze wszystkich dostępnych na rynku gwarantuje największy stopień bezpieczeństwa.

Oprócz tradycyjnych uprzęży w naszym sklepie dostępne są również szelki wspinaczkowe. Przypominają one wyglądem uprzęże pełne, jednak służą do zabezpieczenia osoby pracującej na wysokościach. Szelki są lekkie, a zarazem mocne i wytrzymałe. Dają gwarancję wygody przez długi czas.

Klamry w uprzęży do wspinaczki

W uprzężach wspinaczkowych w pasie i nogawkach producenci stosują dwa rodzaje klamer. Pierwsze to klamry zwykłe. Są one rzadziej spotykane, ale tańsze. O wiele popularniejsze są klamry typu side lok tzw. szybkie. Składają się one z dwóch elementów, które układają się tak, że możliwe jest stałe blokowanie taśmy. Klamry slide lock są wygodne w użyciu – można jest zapiąć i poluzować jednym ruchem dłoni. Co ważne, zapewniają one też maksymalne bezpieczeństwo.

Uprząż damska i męska

Na rynku dostępne są uprzęże damskie i męskie, a także dziecięce. Warto ten sprzęt dopasować do płci, ponieważ konstrukcja będzie dopasowywać się do sylwetki – ta jest inna w przypadku kobiety i mężczyzny. Dla kobiet przygotowana jest uprząż o odmiennych proporcjach rozmiarowych w obwodach pasa biodrowego i pętli udowych. Taka uprząż zapewnia kobietom wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Warto wspomnieć te, że odmienną budowę posiadają uprzęże dla dzieci, które dopasowują się do małej sylwetki. Dziecięce uprzęże występują też ciekawy i atrakcyjnych dla maluchów kolorach i wzorach.

Data ważności uprzęży

Większość producentów zaleca, aby uprząż wymieniać co 10 lat. Należy jednak pamiętać, że jej stan trzeba zawsze sprawdzać przed wyprawą w góry. Dokładnie oglądać trzeba głównie szwy i taśmy. Jeśli kondycja modelu budzi jakiekolwiek zastrzeżenia, to należy zakupić nową uprząż.