Sprzęt asekuracyjny

Zabezpieczenie w czasie górskich wspinaczek

Turystyka górka oraz wspinaczka linowa wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Takie zapewnić może znajdujący się w naszym sklepie sprzęt asekuracyjny. W tej kategorii można znaleźć takie urządzenia jak kubki asekuracyjne, nakładki antypoślizgowego, karabinki, ósemki. Ich celem jest zabezpieczanie osoby wspinającej się. W naszym sklepie dostępny jest sprzęt asekuracyjny najwyższej jakości. Proponujemy produkty czołowych marek, które budzą zaufanie klientów i są przez nich doceniane. Produkty znajdujące się w asortymencie również sprzęt asekuracyjny można zamówić online.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są przyrządy asekuracyjne?

Sprzęt asekuracyjny to ten znany pod nazwą przyrządów asekuracyjno-zjazdowych. Oznacza to, że nie tylko pozwala on na asekuracje partnera, ale także umożliwia samodzielny zjazd na linie. Sprzęt asekuracyjny to podstawowe wyposażenie każdego fana wspinaczki. Potrzebny jest on zarówno na sztucznej ściance, jak i w skałach. Niezależnie od tego, na jakie przyrządy się postawi, to ich zadaniem będzie wyhamowanie prędkości, z jaką przesuwa się lina w takich sytuacjach jak: odpadnięcie, opuszczanie osoby wspinającej się, czy samodzielny zjazd.

Rodzaje sprzętu asekuracyjnego

Sprzęt asekuracyjny jest nowością na rynku. Wspinacze korzystają z niego dopiero o kilkudziesięciu lat. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku chcąc zminimalizować ryzyko upadku, wspinacze chwytali się sposobów, które dziś określane są tzw. asekuracją z ciała. Polegały one na zaplataniu liną sylwetki asekuranta. Ten sposób asekuracji opiera się na sile tarcia pomiędzy liną, a materiałem ubrania. Nie zalicza się on do godnych zaufania i może powodować kontuzje u obydwóch partnerów wspinaczkowych. Współcześnie to rozwiązanie stosowane jest jedynie w ekstremalnych i awaryjnych stacjach. Na co dzień wykorzystuje się profesjonalny sprzęt do asekuracji, który można podzielić na trzy grupy.

Jak działa sprzęt do asekuracji?

Pierwszym kryterium podziału jest zasada działania sprzętu do asekuracji. W tej kategorii znaleźć można zarówno przyrządy klasyczne, o najprostszej konstrukcji, jak i te bardziej zaawansowane. Sprzęt klasyczny to ten, który pojawił się na rynku jako pierwszy i działa wykorzystując do hamowania siłę tarcia. Przyrządy samoblokujące, czyli automatyczne to sprzęt do asekuracji bardziej skomplikowany. Opiera się on na zakleszczaniu się liny w niebezpiecznych momentach. Lina zostaje zablokowana wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego szarpnięcia – takie może wystąpić np. przy opadaniu wspinacza od ściany. Najprościej mówiąc automatyczny sprzęt asekuracyjny działa podobnie jak pasy w usamodzielnienie. Ze względu na to, że automaty posiadają ruchome części, przyrządy takie należy regularnie czyścić, usuwając gromadzący się w środku brud oraz piasek.

Kompromisem pomiędzy jednym a drugim sprzętem asekuracyjnym są przyrządy półautomatyczne. Ich działanie opiera się zarówno na hamowaniu dzięki sile tarcia, jak i zakleszczaniu się liny. W przeciwieństwie do automatów nie mają one części ruchowym, które należy czyścić.

Elementy sprzętu do asekuracji przy wspinaczce

Sprzęt asekuracyjny może składać się z kilku różnych przyrządów. W naszym sklepie może zakupić i te tradycyjne, które używane są od lat i nowoczesne przyrządy do asekuracji wspinaczka. W asortymencie znajdują się m.in.:

  • Półwybinka na karabinku, czyli hamulec HMS. Sprzęt ten pozwala na skuteczną i prostą metodę hamowania. Polega ona na zawiązaniu na karabinku specjalnego węzła półwybinkowego, który pozwala na utratę prędkości. Po ten sprzęt do asekuracji można sięgać przy okazji zjazdów. Jest to rozwiązanie tanie i niewymagające żadnych dodatkowych elementów. Dziś z hamulca HMS korzysta się rzadko i tylko w sytuacjach awaryjnych.
  • Ósemka to kolejny przyrząd, który znany jest od lat. Pozwala na łatwe i szybkie podawanie oraz wybieranie liny.  W naszym sklepie dostępne są asekuracyjne ósemki wykonane z lekkich, ale trwałych stopów metali.
  • Płytka Stichta – została zaprojektowana z myślą o asekuracji. Rozpowszechniła się w czasach PRL, a wspinacze sięgają po nią do dziś. Ten sprzęt asekuracyjny jest prosty w budowie i działaniu. Zapewnia on dużą siłę hamowania, odporność na zużycie i uszkodzenia. Zaletą płytki jest też jej uniwersalność, współpracuje ona niemal z każdym rodzajem lin wspinaczkowych.
  • Kubek asekuracyjnych, czyli udoskonalona płytka Stichta. Kubki należą do uniwersalnego sprzętu asekuracyjnego. Wypracują z szeroką gamą lin, oferują bardzo dużą siłę hamowania i dobrze radzą sobie z odprowadzeniem ciepła. Umożliwiają również wyłapywanie lotów statycznych i dynamicznych.

Oprócz tradycyjnego sprzętu do asekuracji nasza sklep proponuje także najnowsze rozwiązania technologiczne. Chętnie sięgają po nie zawodowi wspinacze profesjonaliści. Dla nich do asortymentu włączyliśmy m.in. przyrząd asekuracyjno-zjazdowy Reverso, ATC Guide czy Be Up i wiele innych. Wybierając sprzęt asekuracyjny, zawsze warto stosować go do swoich potrzeb i stawiać na przyrządy wysokiej klasy, wykonane z dobrej jakości materiałów. Gwarancję takich zapewniają czołowi producenci sprzętu do wspinaczki, z którymi współpracuje nasz sklep.